| Moisie a întrebat:

Este crestinismul o religie?
Pun intrebarea din cauza ca Religie inseamna relegarea de Dumnezeu, si nu am vazut niciun exemplu in cei 2000 de ani de istorie crestina, din care sa rezulte faptul ca rel; igia crestina leaga oamenii de Dumnezeu.
Sau credeti ca lacomia popilor si curvaria lor culminand cu pedofilia, sunt dovezi prin care vedem legatura lor cu Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Esti fanatic al unei religii necrestine dar calomniezi CRESTINISMUL.
Chiar crezi ca afirmatiile tale au vreo relevanta?

Oare nu si Scriptura ta iudaica contine exemple de slujitori nevrednici rataciti in slujba unei misiuni sacre, precum cea a preotiei? Oare nu si in religia ta se intalnesc cazuri de trădare din partea oamenilor a asteptarilor pe care Divinitatea le-a avut in privinta misiunii preotiei iudaice?

| Moisie explică (pentru milan9):

Ah,,,deci daca spui ca adevarul jigneste asta inseamna ca recunosti ca religia este o minciuna.
Iar faptul ca afirmatiile mele au o relevanta il vad clar in faptul ca te deranjeaza adevarurile pe care le postez!
Eu am ca religie STIINTA, si niciodata doua tari nu si-au declarat razboi din cauza ca au acceptat sau nu formula chimica a moleculei de apa!
Dar pentru religii sunst si astazi oameni care se ucid intre ei ca bestiile

| milan9 a răspuns:

Tu vezi foarte bine ce faci, iar lucrurile pe care le spui tu numai adevaruri NU sunt.
Calomniezi in modul cel mai crunt posibil dar bine ca stii sa te justifici intr-un mod atat de pervers.

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai dovedeste-mi te rog tu concret cu versete biblice si cu argumente luate din realitate ca eu mint, si ca in Biblie vedem clar ca Isus a fost UNS ba chiar si in ce functie a fost UNS, si ca crestinii urmeaza cu totii Legea lui Dumnezeu numita si Legea Torei, si mai dovedeste-mi ca istoria care ne arata ca Isus a fost slavit in bisericile crestine timp de 1000 de ani cu numele de Lucifer, nu este istoria planetei, Terra ci a planetei Venus, ca de aia acolo se numeste Lucifer?
Daca nu faci asta inseamna ca tu esti doar unu care a fost prin cu chilotii in vine dupa ce s-a cufurit in fata usii vecinului si daca a fost prins ungandu-i clanta cu ceea ce a produs in fata usii, face scandal ca a fost prins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul ''crestinism'' deriva din cuvantul ''crestin'' care inseamna ''a crede'' inntr-o forta divina ...in CEVA
A crede in ceva nu inseamna neaparat ca trebuie sa fi un om religios pe cand daca esti un om religios TREBUIE neaparat sa crezi in ceva
Sper ca ai inteles ideea!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Cuvantul crestin vine de la Christos, si nu de la a crede!
Daca esti credincios, din ce cauza sa nu crezi in Stiinta, care este singura si adevarata religie in intelesul definitiei cuvantului religie, in plus de asta stiinta este bazata pe adevaruri dovedite in timp ce credinta religiaoa este fara nicio alta temelie decat credulitatea.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

E o religie, ca nu e prin definitie sau e, este partea 2-a, nu ai ce sa faci. exemple sunt multe, mai sunt si popi modesti de merg pe jos pana la manastire. ce e drept e ca dispar in fiecare zi, pana la urma sunt tot oameni. de aia a fost inventata si vorba aia "sa faci ce zice popa, nu ce face el"
ceva genul.

| Moisie explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Faptul ca un popa merge pe jos nici pe departe nu inseamna ca nu ytraieste din sarlatanie, si nu, sarlatanii nu sunt oameni, iar proverbul tau este cauza principala a catastrofei sociale din Ro, si o sa traiti in mizerie si saracie pina cand nu veti realiza ca in lumea asta in care traim, nu are dreptul sa traiasca bine acela care crede totul asa a proasta si sta intors cu fundul catre stiinte, ci tarile in care cunoasterea rationala a luat locul credintei a proasta, pentru ca progresul societatii vine din stiinte si tehnologie si nu din calcatul in picioare ca animalele pentru un borcan cu apa sfintita... cu bacili de coli!