| AmiraH a întrebat:

Daca destinul ne e scris inainte de a ne naste, de ce mai suntem supusi judecatii de apoi? Nu-mi luati in nume de rau intrebarea dar nu inteleg...

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai dreptate,daca destinul tau este predestinat inseamna ca cineva a hotarat totul in locul,la fel si cu liberul arbitru,daca Dumnezeu stie ce vei face inseamna ca numai ai liberul arbitru si asta nu e nimic e doar o aberatie din multe in ceea ce priveste biblia,vezi tu credinta nu cere ratiune, dovezi,credinta e ceva bazat pe nimic,nu exista dovezi ca exista dumnezeu,iisus,dar omul crede ca traim intr o tara saraca, inculta, prost educata, asa ca uni profita de aceste persoane sarace si le sunt promovate tot felul de convingeri fanatice aiurite, cum a putut un creator sa fi aparut din nimic si sa fi creat absolut totul din nimic? dumnezeu ofera o speranta omului sarac, bonav de asta nu cere ratiune, din pacate copii sunt indoctrinati de mici
http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......igios.html

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu e scris.Destinul și-l face fiecare om singur cu mâna lui. Judecată de apoi nu există, pentru că nu există dovezi că există așa ceva.

| Donsavas a răspuns:

Creatorul ne a "scris" destinul in ceea ce priveste traiul in acest univers, nu ceea ce se intampla cu noi. De judecat te judeci tu cand esti constient si ai parte de empatie si compasiune fata de aproape.

| mentholinks a răspuns:

Destinul nu e scris nicaieri dinainte. E doar o superstitie. Si Dumnezeu cunoaste viitorul doar daca vrea el sa se petreaca ceva anume in acel viitor adica daca vrea el sa-l construiasca dar in rest nu stie. Chiar de la inceputul Bibliei din Geneza reiese ce am spus eu, Dumnezeu nestiind dinainte ca Adam a mancat din pom.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista predestinare asa cum nu exista o chestie setata de la bun inceput si din acele setari sa apara universul si tot ce se vede fara a fi dirijat si intretinut. Libertatea de alegere e ca libertatea bilelor de a se misca in urna de la loto. Nu e o dirijare completa. Daca ar fi o dirijare completa atunci nu ar exista libertate de alegere. Exista nivelul fizic guvernat de legi fizice si un nivel mai superior de a decide in mod liber.

| Nilsson a răspuns:

E un subiect dificil tema predestinarii, si eu am reflectat mult la aceasta chestiune.

Nu cred insa ca exista asa numita predestinare, mai corect spus ar fi prestiinta Lui Dumnezeu.
Asta insa nu ne limiteaza insa libertatea de alegere, daca El stie ce hotarari vom lua nu inseamna ca nu suntem noi cei responsabili de deciziile luate.

Trebuie sa acceptam ca exista doua planuri, cel divin in care lucrurile sunt deja cunoscute si cel uman, unde viitorul este in umbra si avem libertatea de actiune. Centrul nostru de interes trebuie sa fie planul uman unde avem controlul deciziior noastre, nu sa incercam sa ne punem in locul lui Dumnezeu.

| SandraEve a răspuns (pentru Nilsson):

Total de acord cu tine, foarte bine explicat!

| Nilsson a răspuns (pentru SandraEve):

Iti multumesc, ma bucur ca apreciaza cineva si ca nu imi batatoresc buricul degetelor de pomana cum mi-a zis cineva pe TPU.

| SandraEve a răspuns (pentru Nilsson):

In niciun caz, incerci sa dai sfaturi utile si explici intr-un mod foarte frumos si accesinil. Ar trebui apreciat

| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista nicio judecata de apoi, exact asa cum nu exista nici zeul evreilor in care crestinii sunt indoctrinati sa creada orbeste de la nastere.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Probabil din motiv ca scopul omului este de a readuce curatia pierduta de ingerii cazuti. Apocalipsa va fi atunci cand numarul sfintilor va ajunge egal cu numarul ingerilor cazuti.

| Romanul86 a răspuns:

Nu avem un destin al faptelor bune sau rele pe care le vom face ci doar un destin că ne naștem și murim sau că trăim într-o anumită perioadă istorică.
Deci, dacă ar exista predestinare la rău atunci nici un infractor nu ar trebui închis în penitenciar pentru că el e nevinovat deoarece așa era destinul lui. Înțelegi.

| alexxtreme a răspuns:

Nu, n-o limitează, să luăm un exemplu, să spunem că iți place football-ul, (nu stiu daca iti place sau nu) și duminică sunt niște meciuri pe care tu dorești să le vizionezi, doar că se întâmplă ca în acea duminică să ai altă treabă și nu ești acasă, așa că înregistrezi meciurile, urmând să le vizionezi luni, dar un prieten îți spune scorurile, dar tu nu voiai să le știi, și alegi să te uiți la unul dintre meciuri deși știi cum se termină, asta înseamnă că jucătorii de pe teren nu au liberă alegere doarece tu știi scorurile? Dumnezeu este înafara timpului, El știe sfârșitul de la început, de aici și profețiile pe care ni le-a lăsat, dar asta nu înseamnă că nu ai liberă alegere.

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Părerea mea este că.
Dumnezeu cunoaște viitorul dar nu îl și determina.
Eu cred că El știe ce o sa aleagă fiecare de la început dar nu El ne-a obligat să alegem ceva.
Dumnezeu cunoaște începutul și finalul meu pentru ca e atotștiutor dar eu mi-l aleg.
Nu știu cum să îți explic cât mai bine.
In context sa zicem ca Dumnezeu cunoaște de la început finalul cursei fiecărui om dar nu El mă făcut sa merg pe traseu fix (adică eu am ales în anumite situații, El știe ce o sa fac eu dar nu ma controlează ca pe un robot, am liberul arbitru)
Poate ai înțeles.