| Liviu4you a întrebat:

Daca dumnezeu este omniscient inseamna ca stie ce va face in viitor, deci nu are control asupra propriilor decizii?

Dati-va cu parerea!

49 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru andreidu):

Inteleg. Cum crezi, fiecare cu opinia sa.
Dar cred ca merita sa ne dezvoltam substraturile gandirii, chiar si cu pareri proaste, pentru ca sigur ajuta la ceva, nu neaparat in momentul prezent.

| cristi202 a răspuns:

El nu stie ce va face in viitor, el nu trece prin timp ca noi, ci pur si simplu El este acolo in viitor, pentru El viitorul este prezent, este acum. Deci, daca e omnistient, e si pentru ca orice moment din timp pentru El este prezentul. El nu va vedea ca tu vei fi cine stie pe unde de Revelion in 2014, El pur si simplu te vede, pentru ca tu, desi nu ai ajuns in timp acolo, El este deja acolo.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Sau posibil ca timpul si lipsa timpului sa fie altceva decat intelegem noi. In mod normal, presupunand ca exista Dumnezeu si ca el e corect, logica trebuie sa coincida cu a lui. Faptul ca am fi limitati fata de el este cu totul altceva, dar logica trebuie sa coincida, in caz contrar Dumnezeu nu ar fi corect. Doi copaci plus doi copaci tot patru trebuie sa faca si pentru Dumnezeu, in caz contrar, ne tine in ceata, adevarul este doar a lui. Binele si adevarul ar fi utopii pentru noi, iar pentru el absurditati, el avand alt adevar.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Da,asa e. Ar fi opus. Sau poate noua ne este infatisata o logica pe care o putem percepe si intelege, dar nu trebuie neaparat sa fie aceeasi logica cu a Lui, sau sa fie cea REALA, ADEVARATA.
Sunt multe presupuneri, poate le visam la noapte.Sunt curioasahee hee

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Neaparat trebuie sa fie logica normala, adevarata, in caz contrar nu ar fi corect. Noi ne ajutam de logica in absolut tot, cu ajutorul ei intelegem realitatea, binele, iar daca logica nu ar fi cea buna, adevarata, automat pica totul, totul devine minciuna, utopie. Dumnezeu nu ar fi binele, ne-ar fi indicat un drum gresit, ne-ar trimite la pierzanie. De ce ne-ar da o alta logica, una diferita de a lui daca cea detinuta de el este cea buna? Nu are sens, doar in cazul ca el vrea sa creeze haosul.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Sincer,nu-mi explic...
Poate ca traim in minciuna,ma gandesc cateodata.
Dar dupa, imi revin si-mi spun ca e imposibil ca sentimentele de fericire,seninatate, pace, liniste, de bunatate, toleranta, iubire, sa fie toate o minciuna. Numai Adevarul le putea concepe.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Asa e, nu poate fi minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu pre are.ca la faserea lumii doar ti-a cerut parerea nu-i asa? si cand o fi sa mori, el bun fiind, te anunta si te intreaba vrei? nu.atunci mai ramai.deci tu esti si mai mare, si mai destept.bravo.sa-ti faci un templu si sa iesi pe piata.

| TheGame_5049 a răspuns:

Omul este capabil sa isi schimbe viitorul oricand chiar si printr'un dialog, viitorul poate fi schimbat deci decizia pe moment e mai importanta ca viitorul el este doar influentat.

| Liviu4you explică (pentru TheGame_5049):

Ce e viitorul? De unde stii ca poate fi schimbat?

| Liviu4you explică (pentru anonim_4396):

In afara de "fa-ti un templu" n-am inteles nimic. Ce e ciorba aia de cuvinte?

| neaivan a răspuns:

Deci pe viitor vei ajunge sa fii violat intr-o toaleta publica! ce zici va interveni?

| Liviu4you explică (pentru neaivan):

Nea` Ivane, ce te crezi? Prooroc? De unde stii tu ce se va intampla in viitor?
Sa stii ca m-am saturat de amenintarile crestinopatilor ca tine.

| Bot a răspuns:

Daca esti omniscient nu inseamna ca nu ai control asupra propriilor decizii, doar stii ce se va intampla daca iei orice decizie. Si in plus stii si toate deciziile posibile. Daca esti omniscient automat esti si omnipotent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca iai fi fost in stare sa intalegi ciorba mea; de cuvinte, nu mai postai intrebarea.

| Liviu4you explică (pentru anonim_4396):

"pre are." "faserea" "te intreaba vrei?", etc.
Unele de mai sus nu sunt scrise corect romaneste iar in unele fraze nu stii cand sa folosesti punct (. ) sau virgula (, ) deci am tot dreptul sa-ti numesc debitarea "ciorba de cuvinte" iar ceea ce ai spus tu mai devreme este irelevant si, desigur, nu ai scris corect ceea ce ai vrut sa spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechea metoda, de ascundere a spiritului putin patrunzator in spatele asa zisei corectitudini gramaticale.no problem.sanatos sa fii.

| neaivan a răspuns (pentru Liviu4you):

Esti un gay nenorocit....vad ca iti surade ideea de a fi molestat in toalete!

| AndyDeiu a răspuns:

Gagica aceea cu imi plac cartofii vroia in felu ei intelectual sa spuna ca da stie ce face in viitor..si e putin logic si ca are control asupra deciziilor..ca alfel n-ar putea avea control si al nostru.iar o chestie logica happy