| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa... de ce suntem atat de multe rase si avem atatea culturi diferite? Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani. Daca vreti sa dati dovada de inteligenta folositi propriile cuvinte.

Răspuns Câştigător
| gogumartalogu a răspuns:

Vezi, asta nu intelegi. "Fizic" vorbind, cum si ucigasul puncteaza pe aici, Dumnezeu e o entitate, e slava, e energie. N-are mecla. Vezi ca nas, doua nari, doua maini, doua picioare si poponet are si cimpanzeul.

96 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Dragule, vocea aia e a celui rau. Si da, au fost cazuri happy Ai auzit de sfintii stalpnici? Normal ca nu tongue Ei bine, nu de putine ori a venit dracul la ei, luand chip de inger lumonos, spunandu-le ca se coboare din stalpul lor prin aruncare, ca ii vor prinde ingerii. Si unii, din mandrie, au cazut (mandrie pentru ca au crezut ca li s-a aratat cu adevarat ingerul Domnului). Altii, insa, s-au inchinat si atunci toate au disparut.

De incheiere: crdeti in ce vreti, dar treziti-va la timp.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Eh lasa ca nu o fi chiar asa cald in iad happy Aducem o cada cu apa si facem jacuzi. Daca ajung in iad ma apuc serios de renovare. Coltu cu tortura il fac club de striptease, cazanele cu zmoala cum am zis mai sus le fac jacuzi poate aduc si o piscina, coltul cu focul etern il facem foc de tabara ( aducem cercetasi, facem excursii ), si coltul unde sta necuratul amenajam ceva frumos sa vina aia de la Cribs Mtv si pe la noi laughing Peace te-am pupat nb!

| Foxie2 a răspuns:

Buna,
Vad si eu atatea raspunsuri si nici unul cum trebuie. Chiar va invartiti in cerc.Si eu cred in Dumnezeu si biblie dar ma bazez pe "povesti" si pe biblie. O explicatie nestintifica spune ca oameni erau toti la el si au incercat sa construiasca turnul Babel pana la cer, dar Dumnezeu "le-a incurcat limbile" sa nu se mai inteleaga si de atunci au aparut diferite specii ca sa nu poata construii.Interesant este ca turnul Babel exista si in ziua de astazi si as putea sa ma folosesc de el ca dovada atot ce am spus.

Este doar parerea mea.

| cristi202 a răspuns:

Unitate in diversitate. Asta e conceptul lui Dumnezeu cind face ceva. Uita-te in natura - vei gasi multe lucruri asemanatoare, insa multe dintre ele au diferente notabile. Sunt multi pomi pe pamint, dar unii sunt ciresi, altii plopi, altii stejari. La fel e si cu omenirea. E mai frumos asa, sa fim diferiti, desi ne asemanam f mult. Sau ai fi vrut sa fie ca comunistii, toti cu aceeasi uniforma? Nu era atit de monoton daca fiecar edin noi ne asemanam in toate privintele? Dar asa, pentru mine, cunoasterea unui om e o provocare, stiu ca e unic, desi se aseamana cu mine. La fel si cu cultura vreunei tari, e superb sa vezi ca altii stiu sa traiasca si altfel decit tine.

| EmaS a răspuns:

Da,suntem toti oameni,avem ratiune,sentiment, vointa. Difera doar culoarea pielii, datorita unor factori externi.Aceasta este data de cantitatea de melanina, pigmentul tegumentar care ne protejaza de actiunea nociva a radiatiilor ultraviolete. Nordicii sunt mai albiciosi, mai blonzi, avand foarte putin pigment in piele, pe cand cei din zonele ecuatoriale il au din abundenta, findu-le cu mult mai necesar, intensitatea radiatiei solare find mult mai mare si ei umbland in permanenta aproape goi. Practic in asta consta si bronzatul: organismul find iradiat cu uv produce melanina, tocmai pentru ca uv sunt nocive, cu efect mutagen, si astfel organismul se protejaza, dar la negrii, prin reglaj genetic, cantitatea de pigment se produce inainte de nastere. Organismul are o mare capacitate de adaptare, iar conditiile de mediu il modeleaza. La reliefarea caracterelor unei rase mai participa si alti factori dar in mod deosebit izolarea geografica. Inmultirea in cadrul unei comunitati, mai mici sau mai mari, asigura o oarecare uniformitate in distributia zestrei genetice a acelei comunitati si nu e de mirare cand vezi oamenii dintr-o zona ca au anumite trasaturi foarte asemanatoare, care ii deosebesc de cei din alte parti. Au format in timp un genofond specific. Unii se adapteaza la aer rarefiat, altii la nivel ridicat de radiatii(de exemplu cateva comunitati din Apuseni, in zone uranifere), altii la temperaturi extreme, etc.

| florin1979 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Buna cu cucu mare... da stii de ce chinezii au ochii mici si oblici? se constipa de la orez si se screm si strang din ochilaughing revenind la lucruri serioase, trebuie citite carti de genetica, de evolutionism, acolo sunt toate raspunsurile!happy

| dracidus a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

... nu mi se pare ciudat. Insa, pe vremea aia nu erau cunostinte prea bune de "genetica". Si, in fond, nu cred ca discutam noi despre Biblie, ci despre "cuvintele noastre proprii".

Biblia a fost scrisa, in orice caz, pentru omul de rand, care nu cred ca, pana in epoca moderna, ar fi avut mijloacele cerebrale/intelectuale sa inteleaga rolul geneticii si al mediului inconjurator asupra dezvoltarii individului. Adu-ti aminte de Inchizitie si ai sa vezi de ce nu se pomeneste in Biblie de nimic de genul. Pur si simplu, oamenii n-ar avea capacitatea sa priceapa. Lor le este greu sa inteleaga, pana si azi, doua milenii mai tarziu, ce inseamna de fapt "iubirea pentru aproape" propovaduita de Jizaz. Se mai blocheaza frecvent la ideea ca oamenii sunt diferiti si nu pot sa accepte pe cei de langa ei. Mai ai asteptari sa priceapa genetica?

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vine vorba de stinta, credinta nu-si are rostul, este ilogic sa sustii ca ai crede ceva ce stii. Stinta demonstreaza, arata realitatea, este obiectiva, pe de alta parte credinta este subiectiva, nu demonstreaza nimic, arata doar inchipuirile unora, credinta nu denota adevar, ci doar interpretari subiective ale unor oameni asupra diverselor concepte omenesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

D-ZEU spune clar in Biblie: "Cercetati TOATE lucrurile"! El te indeamna sa cauti, sa inveti sa cunosti si sa-ti insusesti ceea ce este folositor. Bineinteles ca ideea de folositor e inteleasa diferit de fiecare persoana in parte. Cine a spus "crede si nu cerceta", clar n-a citit Biblia, altfel nu scotea asa o tampenie pe gura.

| gogumartalogu a răspuns:

Ma intreb care e mai prost, tu ucigasule, sau Eelleennaa, care iti confirma opinia. Ai luat textul grecesc, din septuaginta, inainte sa dai aprecieri definitorii la ce inseamna anumite cuvinte? Eelleennaa, Dumnezeu Fiul s-a intrupat in Om, normal ca are o forma antropoida. Te las sa te dialoghezi cu ucigasul, chiar daca el e ateu si tu crestina, sunteti din aceeasi specie intelectuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi ne contrazicem aici si voi aveti impresia ca ne intelegem laughing)

| Danutza27 a răspuns:

Stai sa inteleg deci tu zici "Daca Dumnezeu" si tot tu spui "Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani" Acum chiar ca nu pricep deci tu Zici de Dumnezeu dar eu sa nu ma raportez la Biblie care este cuvintul lui Dumnezeu.Tu zicind ca biblia este o facatura de mii de ani, implicit il negi pe Dumnezeu.Din punctul meu de vedere ai cam dat cu oistea-n gard.

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

"Crede si nu cerceta e doar pentru oamenii care se lasa manipulati de vorbe" mai uitate coane la TV ca rid si curcile de tine cu crede si nu cerceta, vezi ca e o chestie veche de pe vremea lu Iosif Visarionovici Stalin.Nu te gindi sa o brevetezi ca te faci de ocara.Ia uite ce nick a ales si asta

| Ucigasuldeprostie explică (pentru gogumartalogu):

Ma sfecla. Scrie clar negru pe alb: " Dupa CHIPUL si asemanarea sa. "? Repet chip = trasatura fizica. Daca dumnezeu e o entitate cum are trasaturi fizice?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

E o carte scrisa de oameni, eu vreau sa vad ca tu chiar gandesti cu al tau mic cerebel si iti poti folosii propriile cuvinte si idei pentru a-mi explica cum sta treaba?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Pai tocmai ca eu nu brevetez. Tu ce cercetezi biblia si atat? Tu nu cauti nici un raspuns la nimic prin biblie. Dai un simplu copy paste din nu stiu ce verset...

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

De ce aduci turnu babel in asta? Oamenii din ziua de azi locuiesc in spatiu. de ce nu mai face dumnezeu o manevra de asta si acum? Sau ce, cu turnu nu e voie cu nava spatiala da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Te rog fii mai explicit in intrebarea ta. Nu m-am referit la turnul Babel cand am spus de stalpnici (la raspunsul cu stalpnicii mi-ai raspuns) ci la locuri izolate, inalte, de piatra, in susul carora vietuiau sfinti.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Vorbeai de turnul babel in unul din raspunsurile tale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

A da, la inceput. Pai pentru ca atunci au luat nastere rasele si popoarele. Ce vrei? Alt raspuns eu nu-ti pot da.

pe.s. Te rog, hotaraste-te daca il mai amesteci pe Dumnezeu in intrebarile tale sau nu. Nu e normal sa intrebi ceva de Dumnezeu dar sa ai pretentia la un raspuns care sa Il excluda. Mai ales ca pui intrebarea la categoria "Religie". Vrei raspunsuri fara Dumnezeu, mergi la "Stinta si Filozofie".

| gogumartalogu a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Eu zic ca esti bleg, tu nu nu. Ai impresia ca dezlegi biblia cu Dexul? Ia si tu o interpretare duhovniceasca, ca daca nu ramai impresia ca Dumnezeu e un tip cu barba alba. Eelleennaa, tu te scufunzi mai mult. Macar ucigasul vrea sa ne scoata ochii cu niste contradictii, tu ne sabotezi.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai a raspunde pin cuvintele lui eu nu am convingerea ca tu chiar gandesti. Daca te folosesti de vorbele altcuiva. Asta inseamna ca esti zombie pe lumea asta. Te nasti mananci te inmultesti mori... Eu sunt de parere ca avem un scop mai mare pe acest pamant decat sa stam sa ne rugam zilnic si sa mergem la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai tu vrei sa raspund inventand? Sunt cuvintele mele intru invatatura pe care o cred. Si ai mare dreptate cand spui ca exista un scop mai mare pe lumea asta decat mancarea, bautura si reproducerea. Scopul cel mare este Mantuirea happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Nu la asta ma refeream laughing Un scop mai mare pentru umanitate nu pentru mantuire.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru gogumartalogu):

Eu nu caut sa pun paie pe foc ci doar doresc sa aflu cum gandeste lumea. Dar studiile nu mint. In zonele unde religia e pusa cat mai sus in prioritati inteligenta e sub medie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai explica-mi tu, ca pe mine nu ma duce mintea: daca tu oricum mori, ce conteaza ce va face omenirea dupa? Daca omul nu are nadejdea vietii vesnice, pentru ce sa se mai oboseasca pe acest pamant vrand sa atinga un scop care oricum dispare cand el va muri? In schimb, daca tindem spre mantuire, vom avea viata vesnica happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Ok pai la ce ai zis nu mai am raspuns... Nu ca nu il am pentru ca nu il stiu dar e clar ca nu avem ce sa mai discutam happy O zi placuta sa ai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

In sfarsit ne intelegem happy O zi frumoasa si tie!

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai daca @Eelleennaa nu se mai deranjeaza sa raspunda si uite ca o fata bine crescuta incheie asa "In sfarsit ne intelegem O zi frumoasa si tie!" si eu vazind ca ne intelegem ca mutul cu orbul, eu ramin muata de uimire ca tu nu vezi lumina ca ai pus cazanul pe luminare.Inchei si eu cu urarea Elenei sa ai o zi buna si adaug "sa te faci om de treaba si cu frica de Dumnezeu ca "din frica de Dumnezeu vine dragostea de Dumnezeu "

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Mie nu imi e frica decat de mine.