| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa... de ce suntem atat de multe rase si avem atatea culturi diferite? Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani. Daca vreti sa dati dovada de inteligenta folositi propriile cuvinte.

Răspuns Câştigător
| gogumartalogu a răspuns:

Vezi, asta nu intelegi. "Fizic" vorbind, cum si ucigasul puncteaza pe aici, Dumnezeu e o entitate, e slava, e energie. N-are mecla. Vezi ca nas, doua nari, doua maini, doua picioare si poponet are si cimpanzeul.

96 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Se aude pe-aici că Dumnezeu se transformă-n fel şi chip. Deci, e în genul unui cameleon -> suntem feţe ale acelui "cameleon".

[prostii. faţa mea e unică!]

| Binevoitor a răspuns:

Un raspuns da cateva sute de pagini.

http://www.sorinblog.ro/......ectata.pdf

| d1onn5o a răspuns:

"Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani."Daca tot zici asta, de ce iei in considerare posibilitatea ca noi sa fi fost creati de o finta imaginara?
Pur si simplu nu are logica intrebarea pe care ai pus-o.Ca sa iti dau totusi un raspuns (i)logic, demn de un crestin(pentru ca pot sa gandesc ca si un crestin, adica mai pe scurt sa fabulez)as raspunde ca Dumnezeu nu are un singur chip, ci find o entitate are mai multe chipuri.
Asta ca sa raspund totusi intrebarii tale, dar desigur, si eu, ca si tine, nu cred in aceasta finta imaginara.

| jadir a răspuns:

Viata e o provocare continua la fel e si biblia, nu poti intelege viata de si o simti,o gusti, o auzi, cam acelasi lucru e si cu biblia.

| dracidus a răspuns:

Doar voi sugera urmatoarele: datorita conditiilor diferite de pe fata Pamantului, pana si cantitatea de radiatii ultra-violete poate afecta trasaturile fatului in timpul dezvoltarii sale intra-uterina. ADN-u, banuiesc, poate suferi modificari/adaptari (nu neaparat ADN-u, ci chiar omul in sine) in functie de zone.

Cei care traiesc in zonele ecuatoriale au pielea mai inchisa. Prin concluzie, s-ar putea sa creada ca zeii/zeul lor este unul cu tenul masliniu.

Cei care traiesc in zonele polare s-ar putea sa aiba tenul deschis. Prin urmare, zeii/zeul lor este unul alb.

Pornind de la treaba asta si de la faptul ca au stiluri de viata total diferite, cele 2 tipuri de oameni amintite mai sus vor avea interese diferite in minim 95% din cazuri. Interesele diferite vor divaga in culturi, istorii, traditii diferite.

Cred ca e vorba despre adaptabilitatea fiecarui om la mediu, in concluzie. E ideea Paradisului pentru diferiti oameni. Pentru un copil din Somalia, poate Raiul e un loc cu multa apa (gluma cu un sambure de adevar). Pentru un narcoman de pretutindeni, Raiul e un loc cu multe "liniute".

In fond, nicio finta nu e identica una cu cealalta si, prin urmare, fiecare are interese oarecum unice (in sensul ca poate intensitatea sentimentelor sau implicarea ratiunii difera de la om la om).

Sper ca sunt oarecum coerent. Nu vreau sa ma trezesc injurat degeaba happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru d1onn5o):

Pai eu nu iau in considerare treaba asta dar alte cateva milioane de persoane da. Eu vreau sa vad cum gandesc ei si cum vad lucrurile. Si ce spui tu nu are logica. Dumnezeu " la facut " pe adam dupa chipul si asemanarea sa da? Pai a facut doar unu frate deci prin urmare toti trebuiea sa fim la fel. Nu merge treaba cu azi sunt alb da maine poate o sa fiu negru... WTF?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru dracidus):

Ok pana la un punct ai dreptate dar cum explici faptul ca asiaticii negrii indienii si asa mai departe au trasaturile genetice total diferite. De ce in biblie nu vezi nicaieri tranzitia de la adam - eva la 15 rase diferite? Nu e cam ciudat cum au uitat sa omita treburile astea?

| no13words a răspuns:

Eu cred ca ai inteles putin gresit partea cu chipul si asemanarea Sa. dupa cum bine sti Dumnezeu e o entitate, un duh, un spirit...deci logic vorbind nu are chip; plus ca nu exista om, pers care sa Il vada si sa traiasca.asa ca, noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Sa din alte puncte de vedere, de ex:sti ca la inceput omul o fost creat fara pacat (prin neasculatare de El, am pacatuit si asa mai departe) mna ce ii mai interesant e ca Versetu asta cu chipu si asemanrea Lui il gasesti in Biblie, inainte ca omu, respectiv Adam si Eva sa pacatuiasca, pana atunci ei au fost, buni la suflet, iubitori, rabdatori, intelegatori, si tot ce tine de categoria binelui...adica dupa chipul si asemanarea Sa happy

| CM7YRE a răspuns:

Culoarea pielii tine de mediul respectiv,in care omul a crescut, si s-a adaptat. Tine de supravietuire, nu e vorba de altceva.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru no13words):

Ba scrie CHIP? Chip inseamna trasatura fizica. In pana mea va invartiti in cerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate se datoreaza "evenimentului" de la Turnul Babel. Atunci Dumnezeu a incurcat limbile oamenilor si a schimbat infatisarea unora dintre popoarele nou formate.

| DomnulNu a răspuns:

Nu Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa, ci omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru CM7YRE):

Si la chinezi de ce ochii au forma respectiva sau negrii cucu mare? Primii au fost o natie de constipati iar cei din urma se trageau toata ziua de cuc? Vezi. aici nu se leaga. Cum au ajuns tarile asiatice de la dumnezeu cel mai mare si mai tare la dragoni si alte entitati de genu?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Nu ti se pare putin cam nefondat stintiific. Plus ca din cate retin eu... le-a stalcit limbile nu si asemanarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

1. Stinta nu prea are legatura cu credinta, asa ca, ma lasa rece ce spun "oamenii de stinta". De-a lungul anilor ei n-au facut altceva decat sa contrazica Scriptura. Cine ii crede, treaba lor. Vom da fiecare raspuns pentru faptele si cugetele proprii.

2. Dumnezeu le-a stalcit limbile formandu-se neamurile. Formarea nemaurilor reprezinta o modificare complexa, nu una simpla, doar la nivelul graiului.

3. Cu oamenii negri, de ex, e alta poveste. Ei sunt urmasii fiului nu mai stiu cui (Noe parca?), blestemat de tatal sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Legenda dragonilor este cat se poate de fondata. Au existat si inca exista mamifere marine, gigantice, care momentan stau cuminti pe fundul marilor si oceanelor, dar vor iesi la "atac" la sfarsitul zilelor. In Vietile Sfintilor, daca citim, vom gasi scris despre balauri, despre satiri si despre alte "ciudatenii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DomnulNu):

Asa sa zici si la Judecata happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai omu ala de stinta iti arata un fapt real. Iti arata ceva palpabil. De ex daca toti crestinii va rugati 1000 de ani ca dintr-o bara de fier sa iasa una de lemn nu se va intampla. Omu de stinta iti demonstreaza exact de ce anume nu se poate intampla asta. Deoarece universul se supune unor legi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Fireste ca se refera la chip ca si trasatura fizica happy Si chipul lui Dumnezeu Fiul il avem clar, in icoane. Insa are dreptate si no13word cu faptul ca Dumnezeu ne-a creat cu fire buna. Ispititi find, insa, si neavand puterea de a ne cere iertare, ne-am stricat pe parcurs.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce asta vreau sa stiu. Daca pe mine ma naste mama. Toti urmasii mei or sa stiu ca m-a facut mama nu ca m-am teleportat din spatiu. Deci de ce aparitia acestor alte religii daca de fapt exista decat una singura? Si mai am o intrebare postata chiar sunt curios cum ai sa raspunzi acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Omul este un fapt real, nu stinta. Stinta reprezinta explicatia logica, lipsita de crez, a oamenilor. Eu am un Crez in Dumnezeu, nu un crez intr-o stinta inventata. Este libertatea mea de a alege in ce sa cred. Pe cine deranjeaza? Nu am nimic cu cei care nu cred in Dumnezeu, dar atat timp cat cineva pune o intrebare, toti de aici avem (inca) libertatea de a ne expune punctul de vedere, fara a fi nevoie de certuri si jigniri happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

" Eu am un Crez in Dumnezeu, nu un crez intr-o stinta inventata. " pai asta e problema ca nu e inventata e ceea ce este. Un om de stinta daca vede un creion el iti arata prin stinta ca ala e un creion pentru ca prin definitie asta e el. Si daca vrei sa stii si un om de stinta poate crede in... stinta. Omul de stinta a redus pana acum totul la sfantul atom. Tot ceea ce ne inconjoara este format din acest atom care este nici mai mult nici mai putin decat un atom. Ori cate carti as scrie despre el ca fiind un scaun sa zic el in esenta lui ramane un atom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

De ce? Pentru ca dracul nu doarme niciodata. Inca de la caderea sa, el a luptat cu Dumnezeu, prin oameni. La inceput a fost o credinta, cea adevarata, raspanadita tuturor de catre Adam si Eva. Dar cum omul este liber, a inceput sa inventeze.

Pe scurt: unii au simtit nevoia sa creada in ceva ce vad, nu in Dumnezeul invizibil. Atunci au slavit soarele, luna, constelatiile, animalele, materia in general. Unii insa au ramasi neclintiti in credinta lor straveche. Pana cand a venit Hristos pe pamant si unii evrei L-au crezut, altii il asteapta si azi. Hristos a lasat in urma sa Ortodoxia. Au mai aparut si draci cu chip de ingeri luminosi care i-au amagit pe musulmanii de astazi, luand nastere credinta islamica si tot asa happy

Zi si ultima intrebare si merg la nani happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Raman la remarca mea. Crezul este crez pentru ca se crede in el. Oamenii de stinta pur si simplu nu ma satisfac. Inima si cugetele mele simt caldura si iubire in Vietile Sfintilor, in cuvintele Parintilor Arsenie, Teofil, Cleopa, Iustin, in grija Maicii Domnului, in ajutorul Sfintilor etc. Asta e happy si nu am nevoie de nici cea mai mica "dovada atomica" din partea nimanui. Nu pot demonstra nimic cui nu vrea happy

Sunt curioasa cum explica oamenii de stinta urmatoarele:
- de ce sunt icoane care nu au ars in timpul incendiilor?
- cum de au paralizat paganii cand au vrut sa pangareasca sfintele icoane?
- de ce s-au vindecat brusc oameni surzi sau orbi din nastere atunci cand s-au atins de sfintele cruci sau icoane?
- de ce moastele sfintilor fac vindecari miraculoase?

etc happy Nu am nevoie de nimic altceva.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

- de ce moastele sfintilor fac vindecari miraculoase? Care vindecari ar fi astea? Da niste exemple si raspunde si la asta daca tot suntem la subiect: http://www.TPU.ro/......vine-asta/

| d1onn5o a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

" Pai a facut doar unu frate deci prin urmare toti trebuiea sa fim la fel"
Nici nu incerc sa-mi bat capul cu chestiuni din astea.Fiecare alege in ce crede. Daca unii au nevoie de cineva IMAGINAR ca sa traiasca, SO BE IT, dar sa nu imi influenteze mie si altor milioane de oameni vietile cu porcariile lor, e IMAGINATIA LOR, si LUMEA LOR.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru d1onn5o):

Si eu sunt de aceiasi parere. Dar e trist cum unii iti baga pe gat tot felul de rahaturi doar ca sa ai aceiasi opinie. Si datorita lipsei de cultura si inteligenta mai raspund si violent atunci cand situatia ii depaseste din punct de vedere intelectual.

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu a făcut modelul speciei oameni, iar ce scrie în Biblie este / sunt pentru copii, nu pentru adulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Dar de ce nu te interesezi inainte de a spune ca nu exista? Cate sunt! Vrei acum sa-ti scriu despre toate? Daca iti recomand carti, iar ma ataci happy Cauta tu frumusel pe google: minuni ale Sfintilor Nicolae sau Nectare si, nu in ultimul rand, ale Maicii Domnului.

Si daca vrei ceva concret, pe mine m-a vindecat Sfantul Nectarie happy Si am mare drag de el. Ai tema pana maine sa afli ce vindeca Sfantul Nectarie asa des. Deja se strang marturii pentru o noua carte cu vindecari ale sale, aici, la noi, in Romania. Si toate sunt cu dovezi happy asa cum vor necredinciosii.

Uite, stiu personal o femeie care s-a vindecat de epilepsie la crucea de piatra de la Dervent. Despre ea si despre multi altii poti citi in Istoricul Manastirii. Citeste viata Sf. Nectarie si vei ramane mut. Nu ti le pot descrie eu, dar daca chiar vrei, iti spun unde sa cauti. Probmela ta este ca nu vrei sa afli.

Cat despre a doua intrebare, e de mult fumata. S-a tot pus aici pe TPU si este explicata cat se poate de clar. La onceput, Dumnezeu a ingaduit. A zis clar: cresteti si va imultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti. Pana s-au inmultit cat trebuia, Dumnezeu a ingaduit. Apoi gata happy N-a mai fost voie.

Acum, noape buna!

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Hai fratee pai nu are sens... ce e in mintea voastra? Adica mai intai ai voie sa eu tragi lu mata si pe urma nu mai ai voie? Ce fel de dumnezeu e asta asa indecis? De ce nu a facut mai multi el daca tot era la capitolu creatie. Crede si nu cerceta e doar pentru oamenii care se lasa manipulati de vorbe. Daca maine auzi o voce in cap care iti spune ca e dumnezeu si ca vrea sa te arunci de pe o cladire ca nu patesti nimic... Ma indoaiesc ca ai face asta fara un dubiu macar. Noapte buna.