| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa... de ce suntem atat de multe rase si avem atatea culturi diferite? Dar nu vreau va rog citate din biblie... aia e o carte scrisa de oameni pentru oameni acum mii de ani. Daca vreti sa dati dovada de inteligenta folositi propriile cuvinte.

Răspuns Câştigător
| gogumartalogu a răspuns:

Vezi, asta nu intelegi. "Fizic" vorbind, cum si ucigasul puncteaza pe aici, Dumnezeu e o entitate, e slava, e energie. N-are mecla. Vezi ca nas, doua nari, doua maini, doua picioare si poponet are si cimpanzeul.

96 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Banuiesc ca esti si tu botezat deci prin botez... deci tot in Cel de sus crezi

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Danutza27):

Sunt botezat ca nu aveam eu cum sa iau deciziile la varsta aia... WTF? Uneori ma intreb daca iti ti creierul in borcan sau in frigider...

| Danutza27 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Stai sa vezi nu sari cu gura mare daca nu te pricepi. Uite incep cu un ex simplu si pe intelesul tau "Bunicul la tara avea oi la o anumita virsta le punea pe fund stampila dar ce stampila vei zice Re era o chestie din fier care o inrosea in foc si stampila mielul" acum conform spuselor tale nici mielul nu avea putere de decizie asta este drept dar nici bunicul nu avea surprize ca pierzind o oaie fie ea si neagra sa nu o gaseasca,o sa zici dar cum, Re dupa semn.Ai priceput ceva adica tu prin Sf Botez ai deja stampila ca oaia lu bunicu si daca te ratacesti stie el pe unde sa dea de tine daca te aude behaind pe la usa stinii zice asa "eu sunt cel ce iese si aduce oaia ratacita " o sa sari cu gura mare pai de unde ma stie Re dupa botez ca ala nu il poti sterge nici cu guma nici cu decanol nici cu petrosin,Si Babajitul in persoana daca vine nu are ce face,pleaca fluierind a paguba,Poti sa strigi in gura mare ca tu esti... poti crede ca dumnezeul tau este ala care merge cu W si te rogi la fire si monitor treaba ta ai lasat dreptul de a gindi dar tot al lui esti tot el te judeca, tot la el ajungi la dreapta judecata, Trebuie sa te consolezi singur. punct

| Ecea a răspuns:

Uite aici o explicatie care m-a lasat tot timpul rece :
"Misterioase sunt caile domnului"

| Ys a răspuns:

Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea sa asta este adevarat dar gandeste-te daca ne facea pe toti la fel si gandeam la fel si faceam totul la fel era plictisitoare viata.Ce ar fi sa ai o sora sau un frate care sa se comporte la fel sa gandeasca la fel sa arate la fet ca tine te-ai plictisi de el/ea.De asta Dumnezeu ne-a lasat mai multe rase si sa artam altfel etc.Fiecare gandeste altfel se comporta altfel si este mai bine asa altfel este plictisitoare viata eu cam asa m-am gandit.Cam asta este explicatia mea.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Ys):

Deci sa inteleg ca dumnezeu ne-a facut din plictiseala? laughing

| Nordic a răspuns:

Pai suntem dupa chipul si asemanarea Lui. Avem un cap ce contine 2 ochi, doua urechi, un nas cu doua nari o gura, cu dinti si limba, un gat, corp, picioare, maini cu degete si unghii. Suntem diferiti intre noi pentru ca noi nu suntem exact chipul si asemanarea Lui, ci suntem DUPA chipul si asemanarea Lui. Deci nu avem fata identica cu a Lui, ci semanam cu El. Ca daca am arata la fata exact ca El inseamna ca si tu ai arata ca mine. Nu e logic?

| blade77 a răspuns:

La inceput toti oameni vb aceeasi limba si voiau sa ajunga la cer, astfel au inceput sa inalte turnul babel. cand au ajuns pe la o anumita distanta de pamant Dumnezeu a creat mai multe limbi si rase. unu cerea ciocanul iar altu ii dadea caramida sau cu ce construiau eiwinking asta e cam tot ce stiu sper sa te ajutewinking

| gogumartalogu a răspuns (pentru Nordic):

Logic e ca tu esti ilogic. Daca Dumnezeu are unghii, atunci cu ce si le taie? Are si sex, merge la toaleta? Par pe piept, la subsuoara, foloseste deodorant?

| Nordic a răspuns (pentru gogumartalogu):

Ba frate. Am zica ca suntem in styilul lui de a fi, fizic ma refer. Aratam ca El. Daca tot nu dati 2 bani pe ce credem noi si daca tot stiti raspunsul la intrebarile puse de voi atunci de ce mai veniti aici sa puneti intrebari si sa primiti raspunsuri pe care evidennt le veti contrazice ca sa va aratati superioritatea? Lasati-ne cum suntem noi, care-i problema voastra?

| Ys a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Nuuuuuuuuuulaughing

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Ys):

Explica? happy

| victoraz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Ba tu ori esti prost ori nu vrei sa intelegi...man nu pricepi ca e in functie de clima si explica-mi si mie cum de negri au trasaturile "total"diferite"... exemplu unu de la mine din clasa are nasu stramb si mare pentru ca tasu a suferit un accident

| Ucigasuldeprostie explică (pentru victoraz):

Mai cap de pluta si, citeste si tu raspunsul care a primit funda si o sa intelegi si tu ce sens au literele alea multe inainte de semnul intrebarii!

| strykeru a răspuns (pentru gogumartalogu):

Ai mare dreptate ma!

| venusdoom a răspuns:

Ne am facut o cu mana noastra. nu ti dau citate din Biblie. iti spun doar sa te uiti la povestea cu turnul Babel. poate intelegi ceva

| Ucigasuldeprostie explică (pentru venusdoom):

Si tu cu turnu babel. Co AE! Am iesit in spatiu! Avem chiar si o statie spatiala. Acum de ce nu vine doamne doamne sa de fu*a una peste ochi? Asta cu turnu catre cer e psycho babble bullshit! Cum vine asta: Dumnezeu se supara daca vrem sa construim un trun de 30 de km inaltime ( imposibil pe vremea noastra dar a lor... ) dar avem voie sa construim o nava spatiala care sa ajunga acolo. Eu nu inteleg cat de slab evoluat din punct de vedere intelectual poate fi un om incat sa creada in idioteniile astea. Va arata omu o bila mov in mana da voi spuneti ca e gri. Ca asa scrie in biblie deci clar e gri! TREZITI-VA!

| BlackOutCRYS a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu ca fiind creatorul universului ( Dumnezeu dupa mine nu e om ), creeand universul s-a creat si Pamntul, el evoluand de-a lungul a milioane de ani. Cei care cred ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva si aia nu stiau sa comunice si s-au **** direct si a iesit AdamJr. apoi AdamJr2 si tot asa sunt cretini. Daca Dumnezeu stia ce lucru va creea, adica oameni, sigur nu ii mai creea pentru ca erau prea cretini. Oamenii au evoluat din maimute, cum maimutele vor evolua in alte specii. Sunt mai multe specii de maimute, cum si de oameni. Am citit un sondaj care arata ca fiecare generatie e mai inalta cu 5cm decat precedenta. Din oameni va evolua altceva, sunt sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N.ai auzit de turnul babel?

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Citeste putin mai sus si ai sa vezi cum sta treaba cu turnul babel... Esti copil nici nu ar trebui sa te bagi in discutii de genul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Ma enerveaza ideea cu "esti copil, pa" pana la urma, am voie sa-mi spun parerea, si, nu.mi spui tu cand s.o fac si cand nu. Si nu sunt, copil, sunt adolescent, si, am gandit cand am spus lucrul ala, cred ca sunt destul de in masura sa vorbesc, asa ca, te rog, nu mai judeca oamenii dupa varsta lor.happy

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ti-am zis ca esti copil ca nu ai suficienta experienta de viata pentru a putea distinge unele lucruri. O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Oh vai, cata experienta iti trebuie pentru ati da cu parerea despre un subiect spun eu obisnuit? desigur, vreo 25-30 de ani de viata, cam pe aici te situez pe tine. Imi pare sincer rau ca, crezi ce spui, o zi buna de asemenea.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Tu nu realizezi acum dar religia este in continuare un subiect delicat. Sunt multi prosti care inca mai cred in niste povesti scrise acum cateva mii de ani. Pentru tine biblia poate repezinta ceva mai mult. Dar mai tarziu daca si cu poate deschizi ochii vei vedea ca nu e chiar asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Sunt ateehappy biblia reprezinta pentru mine o carte cu povesti de adormit copii, nimic mai mult. Tu ai inceput cu Dumnezeu, eu am continuat. Daca nu il aduceai pe Dumnezeu in discutie, raspusul era altul, stintific.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai tocmai eu incercam sa explic pe intelesul prostilor ce inseamna toate povestile din biblie pe urma vi tu si imi arunci un turnu babel acolo laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Mie una, nu mi se pare ca a crede in Dumnezeu te face prost, desi nu o fac. Oamenii nu trebuie catalogati, iar credinta este un lucru intim, ca virginitatea daca vreihappy Turnul Babel este explicatia pe care religia o aduce, evolutia este explicatia pe care stiinta o aduce. Cu toate astea, nimic nu poate fi explicat pe de'antregu', nici stiinta nici religia. E cam 50/50. Si, gandeste.te, ca au fost atatia oameni acre au crezut in Dumnezeu, si au fost adevarate genii. Nu are nici o legatura religia cu desteptaciunea, poate doar cu cultura personala, a familiei, anturajul si multi alti factori, dar desteptaciunea nu.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pai tu faci confuzie vezi... dumnezeu nu este neaparat tot una cu religia. Religia a facut o adaptare a lui dumnezeu. Credinta si religia sunt doua lucruri total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Intr-adevar, dar noi vorbim despre religia ortodoxa care il are ca "zeu" pe Dumnezeu, iar intre credinta si religie nu am facut confuzie. Si te contrazic, religia nu a facut o adaptare a lui Dzeu, ci, este modul prin care il "slujim", "servim", "intram in contact cu el". Dumnezeu e una si bunahappy si poti s.o dai pe toate partile, ca tot la vorba mea ajungi.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Pff. ok. Nu mai continui ca nu are rost o zi buna.