| beligan a întrebat:

Dacă furi,superstitia religioasă,,te rezolvă "!?
Indobitocirea cu superstitii religioase nu,, rezolva"problemele noastre!
http://www.youtube.com/watch?v=LAkFuLpsMl0&feature=youtu .be

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Indobitocirea nu-i infiata de religie. Ti-o pot demonstra Isaac Newton si Pascal. La fel si realizarile
Chinei lui Mao si a Khmerilor rosii, dar si cele actuale din Coreea de Nord. Mai mult, timp de aproape 1000 de ani Imperiul Bizantin era privit la fel USA in sec XX.

NOname
| NOname a răspuns:

"Nu mai îndobitociţi copiii să creadă în superstiţii!
Nu aşa vom evolua ca naţie!"

Corect.

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat nici nu crede in superstitii si furtul e un pacat in fata lui Dumnezeu si doar cainta sincera si faptul de a nu mai practica acest lucru poate indrepta lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligane? nu cred ca se rezolva toate ineptiile unora.dar eu m-am rugat Domnului sa lucre prin oameni pentru mine,iar eu am samanat necazul meu in inima mai multora si ruga de ajutor,iar in timp scurt,am vazut o miscare intre oameni,colegi,sefi,care mi-a dat de gandit,fiindca am primit ce aveam nevoie si am cerut,in ciuda, altora cu pile, influenta, putere, si bani.cand am vorbit dar cu oamenii, nu s-a putut, dimpotriva ma departam si mai mult de telul meu.este doar un caz personal din multe ale mele.deci nu toti stiu sa se roage si cui si mai ales ce sa ceara.asta nu ma face pe mine vreun sfant.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Este de laudat ceea ce ai facut, DAR ce parere ai de aceste superstitii iudeo-crestine?

Răspuns utilizator avertizat
| beligan explică (pentru U2lrish):

,,Cinstirea moastelor nu presupune puparea lor''(tu spui asta)
Atunci te intreb,popimea care se lafaie in straie aurite,cu coifuri in cap si toiage,ca regii bizantini,DE CE nu le indica la cireada ca nu asa trebuie,,procedat''?
De ce stau pasivi si zambesc in coltul gurii cand vad banii care se aduna,in urma aceste SUPERSTITII! Nu se intampla absolut nici o,,vraja'',daca te rogi sau atingi mortaciunea cu ceva (haine,chiloti, sutiene) si-ti trece boala!
SUGESTIE IN TOATA REGULA!
Intereseaza-te in psihologie ce putere are sugestia! apoi mai vorbim!
Sau te invit sa citesti cartea,, Puterea extraordinara a subconstientului tau''scrisa de Joseph Murphy!
Mai lasa,, jos''cartile de rugaciuni si cu mucenici (inventate) si ia in mana o carte care CHIAR te poate ajuta! Chiar iti poate schimba viata! eu iti spun din experienta proprie, deoarece mie mi-a schimbat modul de gandire si automat si viata, IN BINE!
Ciao!

Răspuns utilizator avertizat
| beligan explică (pentru U2lrish):

Cu placere.
Pentru mine acest mod de gandire (cartea respectiva) este,, parfum''

| beligan explică (pentru U2lrish):

Nu-i incurajeaza nimeni la mai multă,, familiaritate" cu sfinţii doar pentru a avea cineva de caştigat?
Woow! ce veste,, minunata''!
Cum poti sa afirmi acestea? esti legat la ochi?
De subliminal, AI AUZIT?
Totu este subliminal, cutia aceea care se pune langa mortaciuni, crezi ca este de decor? Oooo, te iseli amarnic! Ia gandeste-te daca vin 10.000 de pupatori, si daca,, doneaza'' 10.000 (lei vechi) fiecare, cati gologani face popa intr-o singura zi? nefiscalizati! tu chiar crezi ca asta inseamna nimic?
Ooo, te inseli!
Si inca ceva : gandeste-te ca f. multi nu,, depun'' doar 10.000! pune-ti imaginatia la,, lucru'' apoi mai,, vorbim''!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off! Asa este! Cultul moastelor NU este biblic! Nu are NIMIC de-a face cu adevaratul crestinism! Si asa este, de pacat nu te salveaza niste moaste, ci doar sangele lui Hristos. Trebuie sa ne pocaim de aceste pacate, dar nu putem singuri. Trebuie sa ne incredem in harul si puterea lui Dumnezeu si sa Il acceptam pe Hristos ca Mantuitor si Domn personal. Crestinismul biblic NU este o religie, cu ritualuri si ciudatenii, ci o relatie personala cu Iisus Hristos, care ne transforma.

Daca am citi cu totii Scriptura, ne-am mai lumina si nu am mai crede orice. Multe traditii sunt impotriva Scripturii, deci e clar de la cine vin.

Singurul Mijlocitor intre om si Dumnezeu este Hristos, nu un sfant (scrie in Faptele Apostolilor, capitolul 4, versetul 12).

Domnul Hristos sa ne lumineze!

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligane? scuze ca ma bag,dar autosugestia nu e straina de credinta cata vreme este scris; cand va rugati,in numele meu sa cereti,si sa credeti ca a-ti si primit. legat de gandirea pozitiva si de convingerea cu care te rogi,sa crezi ca ai si primit,probabil poti si vizualiza cererea ta,dar asa cum spune kamaradul asta al nostru,depinde pe ce se bazeaza si ce suport moral are, cererea, dorinta, autosugestia, rugaciunea.le-am pus pe toate fiindca se stie; orice gand este o dorinta.cu efect in timp, la fel ca vorba, care e gandul rostit.esti pozitiv? bine.esti negativist si rau? e o problema si se impune o schimbare.in bine.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate in legatura cu sugestia si autosugestia!
De aici se si observa natura bibliei.IMITAȚIE!
Sugeatia si autosugestia, au fost cunoscute lumii cu sute si sute de ani inaintea compilatorilor biblici!
Si apropo' gandirea pozitiva sau negativa, nu are absolut nici o legatura cu dogmele religioase!
Nu trebuie sa fii un religios ca sa fii un pozitiv! NICIDECUM!
Nu trebuie sa fii un religios ca sa fii in,, gratiile''Divine NICIDECUM! etc.etc.
Deoarece religiile,dogmele,ritualurile,sunt toate inventii umane!
Popoarele lumii,l-au descris pe Divin in felul sau propriu, traditional! asta nu inseamna nicidecum ca cineva este mai,, bun'' fata de ceilalti in acest subiect! Nu trebuie sa fii adeptul unei dogme sau sa urmezi anumite ritualuri, pentru a fii deschis catre Divinitatea absoluta!
Diviniatea nu-si indreapta,, atentia''catre ritualurile sau dogmele omenesti! deoarece acestea sunt umane NU DIVINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beligane? iti place sa o dai pe dupa cires cu afirmatii nefondate de parca tu ai fi anticul si noi restul alde mucea.natura bibliei? pai cand era biblia, o gramada de habarnauti din lume de asa zisa stiinta, nu erau in stare de o definitie sau o teorema.si mai descopar un lucru; tu ai trait in puf si te-a durut in c.r de restul lumii.la fel cum fac cei ce se trezesc si stiu ca soarele trebuie sa fie acolo,dar nu-l privesc,ca stelele sant la locul lor,dar nu le admira, ca unii oameni ce gandesc rau, patesc rele, dar unii sant distrusi de propria rautate si chiar si atunci tot asa fac.ti-as da exemple dar nu pot.ti s-ar increti pielea pe tine, si ma tem sa nu te convertesti la crestinism.NU esti pregatit inca.

| beligan explică (pentru anonim_4396):

Te temi sa nu ma convertesc la iudeo-crestinism?
,,Fiule'' eu am fost SUPUS ritualului iudeu cand am fost mic (de altfel ca toti asa zisi crestini,si tu printre ei )la aceasta religie! Deci potrivit dogmei eu sunt iudeo-crestin,dupa ritual nu dupa libertatea constiintei!
DAR! Nu are absolut nici o legatura acel ritual cu modul mei real si actual de a gandii! multi din asazisii iudeo-crestini( gloata ) HABAR NU AU CE ESTE CRESTINISMUL, dar respecta ceea ce li sa oferit pe,,tava''de la popi!
Crede-ma ca am studiat acest,,fenomen'' si stiu cu ce se,,mananca''!
Si chestia aia cu,,natura bibliei'' este propaganda iudeo-crestina,care tine la gloata,precum am spus si mai sus. Gloata aceea care respecta ritualurile, respecta sarbatorile, respecta ce,, zice''popa, traditiile etc.etc. TOTUL MECANIC!

Răspuns utilizator avertizat