| anonim_4396 a întrebat:

Daca Iisus a platit pentru pacatele noastre, nu inseamna ca toti oamenii ar trebui sa ajunga in Rai?

19 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pot sa platesc singuta pentru pacatele mele, 10 bani ajunge?

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Mai pune 10 bani, ca sa ai si viata vesnicawinking

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru anonim_4396):

30 de bani ajunge, e criza.

| cristi202 a răspuns:

Nu! Pentru ca nu toti accepta plata Lui. Daca tu imi platesti o pizza si eu nu cred ca ai platit-o, pizza e la restaurant, e platita pentru mine ca sa o maninc (si ah, ce mult imi place pizza!happyhappy ), dar daca eu nu cred ca ai platit-o pentru ca practic imi esti cu totul necunoscut, si care necunoscut da gratis o pizza cuiva?, atunci e ca si cind nu ar fi fost platita. Potential, ea exista, insa doar credinta mea o face valabila si in realitate. De aceea e atit de importanta credinta in plata lui Isus pentru pacatele noastre, si de aceea doar unii ajung in rai, pentru ca ceilalti nu vor sa creada ca pot primi ceva "gratuit", sau ca ar exista asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Atat de ilogic poti sa dai exemple ca ma uimesti sincer

| danay72 a răspuns:

Bine ai spus, Isus a murit pentru ca sa beneficiem de viata vesnica.Ioan3:16.In Biblie notiunea de iad se refera la distrugere eterna nu un chin vesnic. Apocalipsa21:8

| 4b a răspuns:

Corect, toti...da' putini accepta plata...

| martzian a răspuns:

Toti cei care accepta plata. E ca si cand eu as dori sa iti platesc datoriile undeva unde este nevoie si de semnatura ta pentru finalizarea tranzactiei. Eu las banii si fac tot ce tine de mine, daca tu nu ii vei accepta, cine e de vina?

De ce sa fie asa? Pentru ca Dumnezeu este drept. Nu poate sa iti impuna sa il urmezi, iar nasterea din nou implica sa renunti la viata de pana acum pentru a te pune la dispozitia Lui.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Revelation 21:27
Fiti sfiniti pentru ca si Eu sunt sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca asa crezi este bine.inseamna ca poti pacatui cat vrei deacum inainte.ce tu daca esti in mocirla si eu iti spal hainele pe mal nu inseamna ca tu poti sta linistit acolo? ba chiar sa te scufunzi mereu? problema e cand iesi de acolo. trebuie sa te speli ca sa te imbraci cu hainele curate.da tu nu prea vrei sa te speli ca iti place sa te balacaresti in pacate.in mocirla mortii spirituale.succes.Iisus te-a iertat de pacate, cu conditia sa nu mai intri in mocirla lor ci sa fugi de mizerie si intinare.sa intri in rai, dar curat.fiindca a spus Iisus; nimic necurat nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.pricepusi draga?

| yanira4u a răspuns:

Iisus a venit ca sa te mantuiasca de pacatele la care el te.a condamnat.

| comandamente a răspuns:

Bada. este foarte adevarat, el a murit pentru noi,

16. Fiindcă
atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
17. Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.
18. Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19. Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.
20. Căci oricine face răul urăşte lumina şi nu vine la lumină, ca să nu i se vădească faptele.
21. Dar cine lucrează după adevăr vine la lumină, pentru ca să i se arate faptele, fiindcă sunt făcute în Dumnezeu."

Dar problema mare este ca nu toti doresc sa fie mantuiti, pentru ca sa ajunga an rai,
Dumnezeu nu ia pe nimeni an rai cu forta, toti au liber arbitru ca sa aleaga.

Deuteronomul 30:19
Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,

| anonim_4396 explică (pentru comandamente):

Cum este posibil ca cei care ucid, violeaza, fura, vorbesc urat tot timpu', sa aiba locul asigurat in Rai? Sincer, Religia mi se pare o *****

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e asa drag suflet, daca iL iubesc pe Isus si se pocaiesc cu adevarat vor vedea Paradisul si vor fi cu Iisus in veac! dar nu exista asemenea lucru ca pocainta pe patul de moarte, ce ii face sa creada pe crestinii ca Iisus ii va primi in Rai dupa ce toata viata au facut ce au vrut, in Biblie spune sa iL urmam pe Iisus, si nu esti demn de Iisus daca nu te lepezi de tine! crestinii nu citesc cum trebuie Biblia.

http://www.youtube.com/watch?v=DRLGRdHe-LU&feature=g-all-u

| anonim_4396 explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

De ce in vorbele noastre apare mai mult numele ''necuratului'' decat numele Domnului?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai depinde, fiecare crestin cu VIATA LUI, TOTI VOM FI JUDECATI CE AM FACUT IN TRUP, TOATE VORBELE FIE BUNE FIE RELE, TOATE FAPTELE FIE BUNE FIE RELE.
IL POMENESC PE CEL RAU CA E TATAL LOR, TATAL MINCIUNII, CRED O MINCIUNA CEI CE IL POMENESC.
Tu pomenesti pe cine slujesti.
Ce conteaza ce fac altii, ei vor fi judecati de ce au facut in trup cat au trait. Toti vom fi judecati.
ACCOUNTABLE.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
— Eclesiastul 11:9
ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:
Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"

Answer: There are two separate judgments. Believers are judged at the Judgment Seat of Christ (Romans 14:10-12). Every believer will give an account of himself, and the Lord will judge the decisions he made—including those concerning issues of conscience. This judgment does not determine salvation, which is by faith alone (Ephesians 2:8-9), but rather is the time when believers must give an account of their lives in service to Christ. Our position in Christ is the "foundation" spoken of in 1 Corinthians 3:11-15. That which we build upon the foundation can be the "gold, silver, and precious stones" of good works in Christ’s name, obedience and fruitfulness—dedicated spiritual service to glorify God and build the church. Or what we build on the foundation may be the "wood, hay and stubble" of worthless, frivolous, shallow activity with no spiritual value. The Judgment Seat of Christ will reveal this.

The gold, silver and precious stones in the lives of believers will survive God’s refining fire (v. 13), and believers will be rewarded based on those good works—how faithfully we served Christ (1 Corinthians 9:4-27), how well we obeyed the Great Commission (Matthew 28:18-20), how victorious we were over sin (Romans 6:1-4), how well we controlled our tongues (James 3:1-9), etc. We will have to give an account for our actions, whether they were truly indicative of our position in Christ. The fire of God’s judgment will completely burn up the "wood, hay and stubble" of the words we spoke and things we did which had no eternal value. "So then, each of us will give an account of himself to God" (Romans 14:12 ).

The second judgment is that of unbelievers who will be judged at the Great White Throne Judgment (Revelation 20:11-15). This judgment does not determine salvation, either. Everyone at the Great White Throne is an unbeliever who has rejected Christ in life and is therefore already doomed to the lake of fire. Revelation 20:12 says that unbelievers will be "judged out of those things which were written in the books, according to their works." Those who have rejected Christ as Lord and Savior will be judged based on their works alone, and because the Bible tells us that "by the works of the Law no flesh will be justified" (Galatians 2:16), they will be condemned. No amount of good works and the keeping of God’s laws can be sufficient to atone for sin. All their thoughts, words and actions will be judged against God’s perfect standard and found wanting. There will be no reward for them, only eternal condemnation and punishment.

| georgeceltoma a răspuns:

Mai bine intreaba-te :unde este raiul... exista? raiul il facem noi oamenii aici pe pamant.

| ciprianjurje a răspuns:

Iisus a platit pentru pacatul stramosesc al fiecarui om. Asta nu inseamna ca acum oamenii nu mai pacatuiesc si ca ae duc numai in rai.

| Serafim333 a răspuns:

Simplu. Iisus a deschis portile RAIULUI!