| chuckmanson a întrebat:

Dacă Iisus Hristos era evreu, de ce aceştia nu acceptă şi Noul Testament?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Fiindca intra in conflict cu vechiul testament. Dumnezeu nu a spus niciodata ca-si va trimite vreun fiu sa-i mantuiasca. Si ca sa vezi ca mai sunt si versete din care reise ca acest fiu ar fi chiar si Dumnezeu ceea ce este o blasfemie pentru ei fiindca incalca prima si cea mai importanta porunca data evreilor pe muntele Sinai, aceea de a nu avea alt Dumnezeu in afara de Domnul ostirilor.

| chuckmanson explică (pentru mentholinks):

De fapt conceptul de Mesia ca eliberator este foarte important în Iudaism spunându-se și în Talmud că „lumea a fost creată doar de dragul lui Mesia". Am citit odată că ei se așteptau ca Mesia să fie un războinic care îi va elibera de sub dominația străină, adică Imperiul Roman, iar faptul că Iisus a fost un pacifist care promova iubirea i-a determinat să nu îl accepte. Te cam pune pe gânduri treaba asta.

| mentholinks a răspuns (pentru chuckmanson):

Conform VT Mesia trebuia sa aduca si dreptatea pe pamant.

| SG1995 a răspuns (pentru chuckmanson):

De fapt mesia era așteptat de pe vremea dominației perso-babiloliene.

14 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Pentru că Iisus făcea parte din altă sectă, decât cea oficial. La evrei să te declari fiul lui Yahweh e blasfemie.

| Panamax a răspuns:

Evreii nu sunt prosti.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Corect.Evreii mereu au fost destepti si afaceristi. Dadeau bani sau obiecte cu camata la crestini, la crestini le interzicea religia sa dea cu, camata rolling on the floor

| chuckmanson explică (pentru Panamax):

Vrei te rog frumos să încetezi cu răspunsurile astea pe lângă subiect! Nu am spus că evreii sunt proşti sau că am ceva cu ei, am pus doar o întrebare cu privire la religia lor! Dacă tu mă faci pe mine sau pe alţi creştini proşti, permite-mi să spun că ar trebui să înveți ceva ce se numește respect.

| Panamax a răspuns (pentru chuckmanson):

Trebuie sa-ti explic ca la copii de 5 ani?
Octavian a inteles din prima ce am vrut sa spun.
Si nu este pe langa subiect, tu esti paralel cu subiectul.

| Mclaren12 a răspuns:

Noul Testament este menit pentru inrobirea spirituala, economica si politica a gentililor (ne-evreilor). Crestinismul se fundamenteaza practic pe NT, uite ce putere avea biserica catolica in Evul Mediu peste oamenii de rand, toti crestini (n-aveau alta varianta).

| 6684464 a răspuns:

Vezi ca ai promovat un rapsuns eronat.
Din contra, cei din Vechiul erau mantuiti datorita credintei in Domnul care avea sa vina sa-i mantuiasca, si, din contra din nou, sunt foarte multe versete, foaarte multe referitoare la venirea Domnului Isus, pana si El a spus "(Mat.5:18)" referindu-se la tot ceea ce s-a prorocit in Vechiul despre venirea Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Deci prin credinta in Cirus al II-lea suntem mantuiti... conform Vechiului Testament el este Mesia.

| 6684464 a răspuns (pentru RobertG101):

Are, are. Oricine le-a citit pe amandoua stie.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RobertG101):

Ba cam are. E ca si cum ai zice ca o continuare la o carte nu are nimic de a face cu opera initiala. Tu ai citit vreo data Vechiul Testament si Noul Testament?
"Eu cred ca e un raspuns chiar bun, neindoctrinat de niciun popa sau pastor mincinos."
Tu stai cu popa langa calculator? Sau cu pastorul? Tu te auzi ce prostii zici? Iti anulezi tu singur raspunsurile, te contrazici cu tine insuti