| SaveTheNature a întrebat:

Daca maine s-ar arata Dumnezeu, si ar dovedi ca este Dumnezeu, ti-ar parea rau ca ai fost ateu si ca ai gresit?
Sau cum ar fi acel moment pentru tine?

61 răspunsuri:
| Iulian922 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar cred ca ei ar incerca sa aiba o viata cat mai buna alaturi de Dumnezeu si sa-si izbaveasca greselile?

| dracu14 a răspuns:

Nu mi-ar parea rau, nu ma injosesc in fata nimanui, nu-mi pasa daca ar fi dumnezeu tot un gunoi ar fi pentru mine.

| Solsagan a răspuns:

I-aş spune că nimeni nu e mai dumnezeu ca mine şi să decoleze din faţa mea.
Şi nu aş regreta nimic, oricum. Nu pot să regret faptul că am ales să fiu raţională.

| Zenit313 a răspuns:

Daca Dumnezeu ar exista nu m-ar pedepsii pentru pentru ca este mult prea superior pentru asta.
Daca Dumnezeul din Biblie ar fi real, l-as scuipa si injura si executa pentru crime aduse impotriva umanitatii.

| LegionarulRoman a răspuns:

Atei nu pot concepe in existenta intr-o fiinta superioara.Pentru ei ar fi perfect un pamant fara nici o regula.Se cred buricul pamantului

| M25M a răspuns:

Stai putin : "ti-ar parea rau ca ai fost ateu si ca ai gresit" - cu ce greseste un om daca este ateu? Este o crima sa fii ateu?
In fine, as incepe sa cred in el de vreme ce mi s-a aratat.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Stai sa ghicesc, acele reguli sunt reprezentate de religie? Patetic.

| RAY a răspuns:

Nu, din contra e resposabilitatea lui sa se arate nu a mea sa cred in ceva fara sa pot percepe intr-un mod, in plus sunt convins 100% ca nu se va dovedi niciodata ca exista dumnezeii, este imposibil ca din nimic sa apara zeii care creaza universul, de ce spui ti-ar parea rau ca ai fost ateu si ca ai gresit? voi crestini nu gresiti? dupa afirmatia ta rezulta ca cei care cred in dumnezeu sunt sfinti ei nu gresesc, cu ce gresim noi ca nu regasim zeii in logica, ratiunea noastra?
uite eu isi propun mergem impreuna la un crestin care e bogat si face ce a spus isus in cap 5, 6 voi crede ca chiar omul ala crede, dar atata timp cat voi doar credeti si atat de ce sa imi para rau?

| GRs a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Vorbeste pentru tine. Regulile pe care le avem acum sunt bune. Cele din vechiul testament, le-as da foc.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da ai ghicit, dar invers.Atei isi doresc sa nu exista o fiinta superioara care s ale judece faptele pe pamant.Ei, daca s-ar putea, doresc ca pe acest pamant sa fie cat mai liberi, si sa nu i mai judece nimeni cand fac pacate strigatoare la cer.Asa ca acestia se multumesc cu declaratia "ca nu exista Dumnezeu.De ce? Ca nu-l vezi." laughing. Declaratie patetica, caci multe lucruri nu se vad, dar ele exista, asa cum Dumnezeu n se vede, dar a fost demonstrat ca exista enrgiile din jurul omului(aura).

| Alphawolf a răspuns:

Nu mi-ar parea rau ca am fost ateu, eu nu vad nici-un motiv pentru care ar trebui sa-mi para rau ca am fost ateu. Poti sa-mi spui tu un motiv? Spui ca am "gresit", la ce te referi? Din lipsa de dovezi sau argumente eu nu pot fi acuzat.

| RAY a răspuns:

2 nu inseamna ca daca crezi in existenta lui x trebuie sai fi sclav pe viata, adica mi se pare aiurea ti-a dat o viata ca sai fi sclav toata viata, sa te rogi lui, sa te inchini lui, sasi pierzi timpul, viata pentru el, practic a creat sclavi care sal serveasca, un zeu adevarat nu are nevoie de sclavi, rugaciuni etc aprecieaza omul dupa faptele facute nu pupaturi de moaste

| Inferno a răspuns:

Democratia,mai exact pluralismul valorilor, imi permite sa am ce convingere religioasa vreau. Asa ca eu ce trebuia sa fac?
Daca oamenii au alte reguli decat cele divine doar nu trebuie sa le incalc, nu?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru GRs):

Pai VT, noi ortodocsi il consideram ca fiind o lucrare pe care Dumnezeu a avut-o cu poporul evreu.nimic mai mult.Baza noastra morala este NT.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca avem nevoie de religie, de un zeu, pentru a sti ce este corect sau incorect, pentru a sti ce e bine sau nu de facut ceea ce este moral si imoral atunci suntem inapoiati.

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Pai eu crezand in Dumnezeu, recunosc ca sunt pacatos, si imi si pare rau de pacatele mele.
Pentru un ateu pacatul nu reprezinta nimic. Si nu cred ca un ateu are mustrari de constiinta daca este burlac si se culca cu cate o femeie in fiecare zi. Sau unui ateu de ex nu ii pare rau daca minte un necunoscut.
Am vrut sa-mi dovedesc un lucru mie- si anume faptul ca ateii sunt mult prea orbi si orgoliosi ca sa-si recunoasca si greselile, in fata lui Dumnezeu, in cazul in care s-ar arata, si de aici trag concluzia ca iadul chiar are un scop. Astfel de oameni, nu au cum sa fie buni.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca exista ceva supranatural, sunt 100% sigura ca nu e niciunul din zeii vostri. Oricum, n-am de ce sa ma tem, pentru ca, spre mirarea voastra, nu sunt "pacatoasa", sufar de empatie, ca nu il venerez? eh, daca ar fi corect, n-ar fi ceva de condamnat.

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu vrea sa fii sclav. Vrea doar sa-ti deschizi inima.Sa-l iubesti asa cum stii. Si sa respecti 10 porunci folositoare tot tie si nu Lui. Sa-ti iubesti aproapele, tot spre binele tau.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ba mustrari de constinta avem cu toti, cunosc un caz de crima unde criminalu tia recunoscut crima, vrei sa spui ca ateii sunt imorali? de unde sti ca ateii sunt imorali si voi mai morali poti dovedi asta? cred ca fiecare ateu evolueaza prin greselile care le face si incerca sa le numai faca, referitor la pacate exista legea care e valabila pentru toti

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca nuk iubesti te va arde vesnic in iad, ce iubire e si asta eu stiam ca iubirea se castiga

| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Observ ca esti credincios, mare. Erai asa si inainte sa devii tata? Inainte sa afli ca o sa devii.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bine atunci explicami de ce in Romania nu-i pace? tara e plina de crestini

| Serenade a răspuns:

Daca prin Dumnezeu ne referim strict la zeul iudeo-crestin, atunci pot spune ca as fi dezamagit sa stiu ca eu am ajuns mai bun(moral) decat creatorul meu. Bine inteles ca as crede in existenta lui, dar nu as vrea sa am de aface cu un asemenea dobitoc, imoral, crud, instabil psihic, egocentric si gelos care pe langa ca e asa cum e, se mai crede si perfect. Daca eu m-as comporta ca Dumnezeu, atunci as ajunge fie la puscarie fie la casa de nebuni.
Dar daca prin Dumnezeu te referi la o divinitate care ne-a creat, dar despre care nu stim nimic, atunci as dori sa il cunosc si nu as avea nici un regret ca nu am crezut in existenta lui, m-as bucura pentru ca mi-a aratat unde gresesc, dar totusi l-as intreba "de ce e asa timid"?
Oricum, daca as fi singul care l-as vedea, atunci as sti sigur ca am probleme psihice.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

happy.Cum crezi ca au aflat primi oameni despre ce este moral sau nu? A da,prin evolutie, dar evolutia nu merge. Deci (pentru mine), Dumnezeu este raspunsul, la intrebarea cum au devenit oamenii morali, neramanand la stadiul de asi praji seamanul pe frigaruie.

| Alphawolf a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Si nu cred ca un ateu are mustrari de constiinta daca este burlac si se culca cu cate o femeie in fiecare zi."
Poti sa ne argumentezi ca nu e bine, sau imoral?
"Sau unui ateu de ex nu ii pare rau daca minte un necunoscut."
Cred ca stii ca sunt cazuri in care este necesara minciuna.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cele 10 porunci au cazut in NT,deorece acestea au devenit logice, luandu-le fata, legea iubirii, legile firii, propovaduite de Iisus Hristos.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Imi prezinti o carte(sunt o gramada scrise de personalitati ale diferitelor ramuri religioase) care are scopul de a cauta lacune in teoria evolutinista...wow. ar trebui sa vin si eu cu o recomandare care sa prezinte lipsuri in crestinism sau in religie? In fine, probabil am sa o citesc cand am timp.

| EJxJtK a răspuns (pentru RAY):

N-a vrut sa zica chiar asa,ca pana la urma,toti oamenii gresesc. Faza e ca,intr-un fel,noi(crestinii) suntem mai "norocosi" fata de voi(ateii). Daca crezi in Dumnezeu,atunci cand mori,daca El exista,ai o sansa de a ajunge in Rai,dar daca nu exista,pur si simplu mori. Insa daca as fi ateu si as muri, sa zicem ca nu exista Dumnezeu, la fel, pur si simplu as muri, dar daca exista...nu sunt asa multe sansa de ajungere in Rai. Asa ca nu pierdeti nimic fiind crestini.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Sper.La ce lacune te referi? Eu sunt sigur ca ortodoxia este buna la cele 124 de carti despre acest subiect pe care le am acasa. Ortodoxia nu are lacune in domeniul religiei.Ea a inteles cum trebuie NT Si VT (desigur, cu ajutorul sfintilor ei).