| ZacheuN a întrebat:

Dacă nu suntem capabili să explicăm primul verset, cum vom putea înțelege întreaga scriptură?

Când a fost creat sistemul nostru solar, înainte de începutul săptămânii creațiunii sau la mijlocul ei, geneza 1:14?

55 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ZacheuN explică:

În v1 din geneza 1 este scris că a fost creat CERUL și Pământul, deci Sistemul nostru solar și Pământul.
Aceasta este prima fază a creatiunii care a durat un anumit timp.

În faza a doua, Pământul a fost dotat cu cele mai bune condiții care să întrețină orice formă de Viață.
Astfel, soarele Soarele și Luna au început să genereze Lumina primei zile a creațiunii. Iar în ziua patra, v14, cei doi LUMINĂTORI și stelele au fost sincronizate ca să semnalizeze zilele, lunile și anii, precum și toate Sărbătorile sfinte, inclusiv Sabatul.

| RAY a răspuns:

Sunt doua geneze biblice

| RAY a răspuns (pentru ZacheuN):

Sunt doua geneze martorule, iti bati joc de biblie

| ZacheuN explică:

De ce ești copil? Am spus eu că sunt două geneze?

Am spus că facerea cerului și a pământului s-a produs în două faze.

- Una inițială, în v1 și
- una finală, în restul genezei.

| ZacheuN explică (pentru ZacheuN):

Și cele două faze ale creațiunii sunt despărțite prin v2.

| ZacheuN explică:

Tu răspunde la subiect!

Dacă nu suntem capabili să explicăm primul verset, cum vom putea înțelege întreaga scriptură?

Când a fost creat sistemul nostru solar, înainte de începutul săptămânii creațiunii sau la mijlocul ei, geneza 1:14?

| ZacheuN explică:

Geneza 1:1 și geneza 1:14

| ZacheuN explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu m-aș teme de o dezbatere!
Cum de nu-ți cade fisa?

Iată începutul scripturii și al tuturor lucrurilor!

Geneza 1:1 La început, Dumnezeu a făcut cerurile și pământul.

Deci Yahve a făcut sistemul nostru solar, inclusiv Pământul.

Geneza 1:2 Pământul era pustiu și gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, și Duhul lui Dumnezeu Se mișca pe deasupra apelor.

Deci, Pământul nu era o planetă locuibilă și nu era luminat.

Geneza 1:3 Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Și a fost lumină.

Soarele care exista deja din v1, adevenit sursa principală de lumină.

Geneza 1:14 Dumnezeu a zis: „Să fie niște luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie niște semne care să arate vremurile, zilele și anii.

După ce admosfera terestră a devenit transparentă, Lumina soarelui, a lunii și a stelelor a atins suprafața Pământului și indica ziua, săptămâna după fazele lunii, luna după Luna nouă și anii, după o rotație a Pământului în jurul soarelui.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Facerea 2:4:"Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul." "din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul" - ori in Facerea 1:1 unde scrie ca "la inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul" nu era vorba despre vreo zi. Se pare ca prima zi incepe abia de la Geneza 1:3. Cerul si pamantul a fost terminat abia cand s-a sfarsit ziua a 6-a unde scrie la Geneza 2:1:"Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor." Toata exprimarea biblica suna cam asa: am facut o casa dar casa e doar facuta la rosu adica neterminata ( asta la geneza 1:1 ) si abia apoi dupa ce am si tencuit-o si zugravit-o si mobilat-o si finisat-o spun ca am facut casa ( asta la geneza 2:1 ). O chestie asemanatoare se aplica si la soare si luna si stele. Spune ca a facut cerul si pamantul, a dat forma la soare si luna ( geneza 1:1 ) dar de fapt nu sunt facute ( sau terminate ) pentru ca nu se vad de pe Pamant pentru ca soarele si luna devin vizibile de pe pamant abia in ziua a 4-a si abia atunci poate sa vina si sa spuna ca a facut soarele si luna. Pana nu vezi din pat ca se aprinde becul sau pana nu vezi becul aprins din pat ( de la distanta ) e ca si cum nu am montat becul pentru ca il vad doar de aproape cu capul la cativa centimetri distanta de becul montat in dulie.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu bag de la mine. Ci din contra bulbuc ochii mai tare la Biblie. Nici chiar eu nu m-am gandit atat de profund pana acum. Chiar imi iese.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 2:5:""Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă". Deci e clar ca primele doua versete adica 1 si 2 din Geneza capitolul 1 nu sunt incluse in prima zi pentru ca inca nu se vedea nici o lumina pe pamant. Asadar expresia din geneza 2:4:"din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul." se refera la ziua adica la toate cele 6 zile ca la o singura zi. Asadar putem intelege ca termenul zi e ceva relativ sau perioade de timp relative sau nedefinite ca durata.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ar mai fi ideea ca ziua incepea cu seara adica cu noaptea si apoi partea de zi cu lumina si ca versetele 1 si 2 din Geneza capitolul 1 fac parte totusi si ele din prima zi.

Iata o traducere ateista chiar in traducerea ortodoxa: Geneza 2:1:"Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor." "s-au facut" in loc de "a facut" sau "au fost facute". Cand scrie ca "s-au facut" e ca si cum s-au facut singure fara interventia vreunui creator. Asta e o dovada ca traducerea ortodoxa a bibliei e gresita sau contradictorie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e ala H379?

| ZacheuN explică (pentru cristi202):

Cred că atât primul capitol din Scriptură ca și următoarele, au niște perle ascunse după care trebuie să cauți.
Nu pot trece nici chiar peste o contradicție aparentă, fără să-mi fac probleme.
Dar în scriptură sunt versete la care s-a umblat cu scopul de a fi derutat când căutăm Înțelepciunea absolută!

| ZacheuN explică (pentru OctavianDanielMaria):

Fii atent! Doar nu crezi că Pământul creat în v1 al genezei era singurul corp ceresc din univers, în acel moment inițial. Să nu crezi că hoinărea de capul lui prin spațiul infinit!

Nu, ci chiar din v1 el gravita în jurul soarelui, care nu putea lipsi.

Acel soare întunecat a fost făcut să lumineze în prima zi a creațiunii, când a fost o seară și o dimineață normală de 24 ore.

În ziua treia a fost creată vegetația care a avut de asemenea parte de o seară și de o dimineață.
Dar chiar dacă nu ar fi fost nici o lumină, vegetația n-ar fi fost afectată în timp de 24 ore.

În ziua patra Soarele și Luna au fost făcute să arate ziua, Sabatul saptamanal și Sărbătorile sfinte, luna și anul. Adică cei doi LUMINĂTORI au fost reglați în așa fel încât să se coreleze unul cu celălalt, în felul în care îi vedem astăzi.

Răspuns utilizator avertizat