| Mariushgv a întrebat:

Daca salvezi un animal se pu e ca ai salvat o viață/ un suflet?

9 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Sunt convins ca e un lucru bun si e adevarat ca ai salvat o viata happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles, animalele sunt fiinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de mult citeam în Biblie, în Proverbe, că cel neprihănit are milă de vite.

| sanboss a răspuns:

Nu se compara un o viata de om cu una de animal, dar totusi e un lucru bun ( Dzeu este bunatate iar noi avem bunatate ) ceea ce inseamna ca nu ai facut altceva decat sa te apropii de starea cea buna a omului ( mila bunatate dragoste )... Cand spui daca se pune, te referi daca o sa fi rasplatit de Dzeu pentru asta?

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Ai facut un lucru bun dar animalele nu au suflet.

Pentru a avea suflet este nevoie de constinta de sine. Sa sti ca existi si sa te poti controla la un anumit nivel.

| Panamax a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Tu nu ai suflet.
Animalele au suflet si inteligenta mai multa decat voi care le ucideti fara mila si le mancati.

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Panamax):

Atunci spune-mi cum definesti tu "sufletul". Si care este diferenta intre un om si un animal (daca crezi ca exista una).

| Panamax a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Nu exista nicio diferenta.Noi doar am evoluat mai rapid.
Animalele sunt ca copiii de la gradinita iar noi astia care ne credem buricul pamantului suntem prin clasa a 7-a.Chiar a 6 -a aia care se roaga la spiridusi invizibili.

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Panamax):

Epic worldview. Noroc in viata.