| anonim_4396 a întrebat:

Daca te uiti la filme interzise si la altele de genul la ce pacat se incadeaza, se intra sub influenta canonica!?

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista diferente intre pacate, TOATE au acelasi efect, MOARTEA.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca te uiti la filme interzise
Ce film interzis, dă un exemplu.
si la altele de genul
Care altele de genul
De ce te uiți la ele?
Ca să ai parte de o plăcere.
Da ai nevoie de o plăcere.
Este asta un păcat?
Dacă fiecare plăcere ar fi păcat nu ai putea trăi.
Deci e păcat sau nu să faci ceva plăcut?
Dar să clarific pentru tine ce spune prietenul nostru comun de pe TPU, aici când îți răspunde.
Romani 6:23-Fiindcă plata păcatului este moartea...
Ei și? Nu poți trăi fără plăceri, deci orice aș face, am șansa să păcătuiesc.
Dar de ce este acest verset din Biblie așa de radical.
Căci ce îmi rezultă mie.
Plăcere ( filme interzise) = păcat= egal moarte ( pedeapsă).
Dar de ce moarte, că eu vreau să trăiesc iar dacă vreau să trăiesc, vreau plăcere, iar dacă vreau plăcere, mă uit la filme interzise.
Dar toate plăcerile sunt păcătoase, deci mortale, care aduc moartea? Nu, să faci sex ( normal, nu oral) nu este păcat că așa se fac copii, așa se continuă viața pe pământ.
Deci sunt plăceri care nu sunt păcate, și sunt plăceri care sunt păcate.
Care plăceri sunt păcate. Cele care nu contribuie la viață. Să te uiți la un film interzis nu produce altceva decât plăcere personală, și nimic altceva. Trăiești o oră de viață care nu contribuie cu nimic altceva la viața ta. O oră, două, zece, toată noaptea. Ce nu contribuie la viață e rău, e mort. Ai omorât 10 ore. A fost plăcut dar ao fost ore moarte. Înafară de plăcere nu te-ai ales cu nimic. În aceasta a constat păcatul, acesta este canonul la care se încadrează. Nu te pedepsește preotul după ce te spovedești, nu te pedepsește Dumnezeu de sus, te pedepsești tu însuți cu 10 ore moarte, în care ți se pare că ai trăit, doar pentru că au fost niște ore plăcute.

| Celcestietot a răspuns:

Nu știu, dar cred că acesta ar fi cel mai bun răspuns :

„27. Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui." (Matei 5)

| Jay1 a răspuns:

Romani 6:23-Fiindcă plata păcatului este moartea...
Este adevărat că orice pedeapsă, deocamdată, pare o pricină de întristare, și nu de bucurie, dar mai pe urmă aduce celor ce au trecut prin școala ei roada dătătoare de pace a neprihănirii." (Evrei 12.5-11)