| tinerelul a întrebat:

Daca unii dintre voi care afirmati ca sarbatoarea Craciunului e una pagana, atunci de ce tovarasii comunisti s au mai chinuit sa il puna in prim plan pe Mos Gerila si sa l denigreze pe mos Craciun? Dar voi oare stiti ce insemnatate are numele de Craciun? Stiti cine a fost el?

6 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Stai bre asa ca mos gerila este un personaj esential in mitologia ateilor
Teoria incepe asa :acum 600 de mil de ani din specia A se desprind speciile B si C care incep sa evolueze. Argumentul este simplu "ca asa spune mos gerila rolling on the floor

| Dandanache a răspuns:

Ai observat bine, Mos Craciun a fost inlocuit nominal, nu lichidat. Craciunul nu a disparut, doar minimizat, impreuna cu simbolul lui mitic si... capitalist, Mos Craciun. Mutarea a fost politico-religioasa.

Pentru noua autoritate politica nu a contat originile simbolului. L-au dat la o parte nu pentru ca era crestin, ci pentru ca lumea il asocia cu Crestinismul.

| danay72 a răspuns:

Da,a fost un om care facea daruri, dar nu din Biblie, ci o persoana care a trait cam prin sec18.Crestinii in primul sec nu tineau Craciunul pentru ca nu era biblic, iar o persoana care este sincer interesata de adevarul din Cuvantul lui Dumnezeu, nu cauta scuze cand vede ca Dumnezeu si Isus nu au legatura cu aceasta sarbatoare. Oricum fa mai multe cercetari si te vei convinge singur. Apocalipsa22:18,19

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Secolul 18? Despre ce persoana vorbesti?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Potrivit opiniei generale, mitul lui Mos Craciun isi are originile in persoana Sfantului Nicolae, arhiepiscop de Mira, un oras din Asia Mica.,, Aproape tot ce s-a scris despre Sf.Nicolae se bazeaza pe legende'' afirma The Christmas Encyclopedia.Rectific,am gresit secolul, e 4 sau 6 en.

| DyNo a răspuns:

"Tovarase", cu incultura ta, pur si simplu ma scoti din sarite. Mos Craciun, nu este un simbol crestin, niciunul pagan.
Numai are rost sa-ti povestesc tie cum de s-a ajuns aceasta sarbatoare ariana, "Soarele Invingator", sa fie una crestina, deoarece pur si simplu nu ai cum sa intelegi.