| Ghertoiul a întrebat:

Daca unii oameni nu ar fi botezati nu am mai fi oare asa habotnici? De ce exista crestini? Pentru ca asa s-au nascut sau pentru ca vor ei sa aiba o satisfactie gandindu-se la dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nimeni nu se naste crestin, si nici botezul nu are niciun efect asupra lui. Doar indoctrinarea religioasa la care e supus imediat cum incepe sa inteleaga ce i se spune are efect, transformandu-l intr-un crestin.

6 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ma minunez citind intrebarea ta, dar am facut o imprudenta sa citesc numele ales (numele tau de utilizator). Concluzie nu merita sa ma deranjez cu un raspuns

| danay72 a răspuns:

O persoana alege singura sa aiba o relatie cu Dumnezeu, pentru ca il iubeste si doreste sa isi dedice viata respectand Biblia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Botezul este doar un simbol, deseori impus de cineva si nu insemna indotrictare.
,, Habotnicia'' se creaza in timp prin credinta excesiva si expunerea acestuia in mod abuziv si repetat.
In plus poti oricand sa treci la alta credinta daca simti ca acesta nu te reprezinta sau din contra sa fii ateu!
In concluzie nimeni nu garanteza ca daca ne nasti crestin, esti botezat in acesta credinta, ramai asa toata viata!

| Mădă0611 a răspuns:

Cu sau fara botez, parintii o sa isi indoctrineze copii, "spre binele lor".

| Holiday a răspuns:

Daca un copil botezat crestineste este infiat de o familie de mahomedani la un an sa zicem, apoi indoctrinat, va deveni la fel de bun mahomedan ca unul nascut de acea familie. Si invers este la fel de valabil.
Deci n-are nici o legatura botezul in sine ci mediul in care traiesti si mai apoi capacitatea/incapacitatea ta de a te desprinde sau nu de fanteziile religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cheama ghertoiul? nu ma mira ca ai intrebat asa ceva.lasa-l pe Dumnezeu in pace, ca esti dearte rau, esti pe aratura, ca un ghertoi.