| Someonewhoappreciatelife a întrebat:

Dacă viaţa pe pământ a apărut întâmplător şi apoi a evoluat, care este răspunsul la următoarea întrebare: Ce a apărut mai întăi: proteina sau ADN-ul?

41 răspunsuri:
| Alexycys2000 a răspuns:

ADN-ul face parte dintr-o vietuitoare. Deci organismul a fost primul.

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru Alexycys2000):

Dar cunoşti din ce este format ADN-ul?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Atita timp cit ADN-ul e un lant format din proteine, si tu probabil ca nu stii asta, cu siguranta ca raspunsul e simplu: proteina a fost mai intii. Probabil. Ca nu avem de unde sa stim ce s-a intimplat atunci.

| RAY a răspuns:

Viata nu a aparut intamplator pe pamant,pe pamant erau conditi foarte bune pentru aparitia vietii,oameniii de stiinta au prevelat monstre de pe un meteorit,nu era un simplu meteorit continea baza aparitiei vietii amnioacizii esentiali vietii,e adevarat ca inca nu s-a putut demonstra stiintific aparitia vietii eu macar recunosc sunt sincer inca nu stim exact cum a inceput viata,poate adusa de departe,poate aparuta pe pamant un lucru e sigur cele mai simple organisme sunt in ocean,cele mai simple organisme au organe in trepe de evolutie,arheologii au descoperit fosile cu cat sapau mai adanc cu atat observau tot mai simple organisme,intrebarea ta e fara rost,din moment ce ai o minte fixa, inchisa la ceva nou, si spui ca sti deja totul, propaganda religioasa, spui ca stiinta nu stie x asta e un fel de argument pentru dumnezeu de ce nu-i pentru alti zeii ca nu isi convine tie

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru RAY):

Este uşor să cataloghezi ca fiind "fără rost" anumite întrebări care deranzează.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu ma deranjeaza, nu am spus ca intrebarea pentru un om deschis la minte e o intrebare fara rost, pentru tine i fara rost din moment ce ai convingeri fixe

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru cristi202):

Nu sunt biochimist dar ştiu că în formarea lor‚ proteinele depind de ADN.

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru RAY):

Mă cunoşti atât de bine ca să fii în stare să-mi înţelegi atât de bine convingerile şi personalitatea?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ca crestin nu ai voie sa te indoiesti de credinta ta

| Inferno a răspuns (pentru cristi202):

Nu e asa simplu, intrebarea e mult mai complexa decat pare. ADN-ul este format din proteine, dar proteinele sunt formate din ADN. In absenta ADN ului care serveste drept "manual" pentru formarea proteinelor, proteina nu poate exista. Exista 20 de aminoacizi in corpul uman ce sunt combinati in ribozom, in facut de informatia din ARN (copiata dupa o catena de ADN )formand proteina.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

20 de tipuro de aminoacizi, nu 20 de aminoacizi

| GizazCraist a răspuns:

Lasand la oparte conflictele religioase sin incercarea de a dovedi cum a aparut viata, raspunsul la intrebarea ta e PROTEINA si asta din mai multe motive
1) Proteina e o substanta formata din aminoacizi care se pot gase peste tot in univers fie ca exista sau nu viata acolo
2) ADN(Acid Dezoxiribonucleic) nu poate exista in afara unui organism viu, organisme care functioneaza pe baza de proteine si alte substante asemanatoare ca glucidele si lipidele

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru U2lrish):

Asta daca presupui ca aminoacizii s-au combinat aleatoriu...

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru RAY):

Credinţa mea nu este o moştenire de la părinţi. Ea se bazează pe propriile opinii ce m-i le-am făcut în urma analizei.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si a mea, fiecare crede in ce vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

In urma analizei a ce? Ai studiat/analizat mai multe religii? Cam cat de multe? Cum ai ajuns la concluzia ca din toate religiile pe care le-ai studiat, crestinismul este religia corecta iar zeul si semizeul crestin chiar exista?

* apropo, STUDIAT in adevaratul sens al cuvantului nu : "am citit pe un site crestin ca alte religii ie naspa si ca asta ie miezul din fanta".
** o persoana care studiaza cu adevarat religiile si istoria lor nu are cum sa aleaga una si sa spuna : asta-i corecta iar zeii astia exista. Daca studiezi religiile vezi o "evolutie" a lor. Vezi o evolutie a zeilor. Foarte pe scurt, daca studiezi cu adevarat religiile, observi ca toate sunt simple povesti iar zeii sunt inventii umane pentru cei slabi. Religiile au fost inventate pentru a explica ce nu se stia la vremea respectiva. In trecut, locul zeilor era peste tot dar cu timpul, oamenii au gasit raspunsurile la intebari (pentru ca nu s-au multumit doar cu "puf si gata", "hocus-pocus" sau "zeul meu a facut asta") iar locul zeilor a scazut. In engleza se numeste "God Of The Gaps". Zeii erau peste tot pentru ca oamenii nu stiau multe lucruri. Cu timpul, omul a ajuns in pesteri, pe munte, la nori, in spatiu, pe luna si culmea, nu sunt zei acolo. Tot timpul zeii fug. Daca in trecut zeii stateau sub apa, in nori, in munti, in "cer", acum cica "ie dincolo de timp si spatiu". Bullshit. Uita-te la evolutia religiilor si a zeilor. Un zeu stie/vrea/poate exact ce stii/vrei/poti si tu. Asta-i una din dovezile clare ca zeii sunt inventii umane.

Discutia e lunga dar cred ca ai prins mesajul.
Nu mai spune chestii gen "le-am făcut în urma analizei" sau "am studiat" pentru ca nu ai facut asa ceva. Daca studiezi sau analizezi cu adevarat nu poti ajunge adeptul unei religii.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

La-sal ca nu mai stie de el.Lai facut KO.Stii cum sint acum oamenii mai ales in Romania toti stiu, studiaza, totisint ingineri, filozofi etc. Vorba aia doar sintem cei mai despteti, cei mai frumosi din univers ce naiba.

| Exilee a răspuns:

ADN si proteina depind practic, una de cealalta.
Si da, Inferno a punctat bine, ADn-ul este format din proteina, la fel si viceversa.
Vezi tu, proteinele formeaza principalul material de constructie al celulei. Proteinele sunt macromolecule formate din aminoacizi.Aminoacizii se leaga intre ei formand lanturi polipeptclitice si se gasesc combinati in niste organite celulare, corpusculi sferici sau ovoizi, numiti ribozomi.

| Vladuthz a răspuns (pentru Inferno):

,,dar proteinele sunt formate din ADN"

Esti pe langa taticu....proteinele sunt formate din C, H, O, N + alte elemente organogene precum P, Ca, Na etc

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru anonim_4396):

Tu consideri că toţi care studiază şi analizează ar trebui s-o facă prin prisma ta? Crezi că toţi cei ce cercetează sunt atei? Mi se pare cam arogantă viziunea ta asupra celorlalţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Bun. Eu ti-am pus niste intrebari si tu mi-ai raspuns aiurea pe modelul :
X - Ce culoare are iarba?
Y - Cartof.

Incearca sa raspunzi la ce am intrebat dupa care poti raspunde la ce am spus eu in cadrul **.

Deci sa mai incercam o data : In urma analizei a ce? Ai studiat/analizat mai multe religii? Cam cat de multe? Cum ai ajuns la concluzia ca din toate religiile pe care le-ai studiat, crestinismul este religia corecta iar zeul si semizeul crestin chiar exista?

* apropo, STUDIAT in adevaratul sens al cuvantului nu : "am citit pe un site crestin ca alte religii ie naspa si ca asta ie miezul din fanta".

| Inferno a răspuns (pentru Vladuthz):

"M-am exprimat gresit ", ma rog nu e vina mea. Scri de pe oconsola afurisita, vizibilitatea redusa, unele cuvinte imi sunt selectate automat. Este suficient sa selectez litera "d" pentru a aparea cuvinte ca "de, din, etc... Oricum nu vad logica comentariului din moment ce am specificat dupa cum se formeaza proteinele, am si spus ca sunt formate din aminoacizi ce sunt combinati in ribozom.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care a fost primul oul sau gaina?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu e tocmai adevarat eu pentru faptul ca m-am indoit de credinta mea la inceput aceasta a devenit mai puternica. Experienta m-a invatat ca trebuie sa uiti tot ce stiai si ca sa o iei de la capat. Am renascult tocmai prin faptul ca m-am indoit. Am fost zdrobit ca sa fiu inaltat de El.http://www.tpu.ro/......l-am-fost/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu esti departe de realitate spunand ca noi nu cunostem cu exactitate cea fost. Dar stiu un lucru originea Universul are un anumit creator indiferent ca vrem sa credem sau nu. Iti doresc mult succes in continuare sper sa ai parte de bine in viata. GBU!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da stiu eu sunt cel rau voi arde o vesnicie in iad, in scimb voi crestini sunteti sfinti si buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti crestin nu?
"Dar stiu un lucru originea Universul are un anumit creator"... de unde STII? Ai dovezi care sa-ti sustina afirmatia? Cum ai ajuns la concluzia asta?
Si daca esti crestin, cum ai ajuns de la "un anumit creator" la zeul tau? Din toate miliardele de posibilitati, cum ai ajuns la concluzia ca versiunea ta este cea corecta? Ba mai mult, cum ai ajuns la concluzia ca acel creator este un zeu sau ca inca exista?

Deci : poti sa dovedesti ca exista un creator, ca acela este un zeu si mai mult de atat, din toate miliardele de posibilitati, este fix zeul din religia ta? Daca poti, prezinta acele dovezi.

| cristi202 a răspuns (pentru U2lrish):

Daca e adevarat ce zici tu aici, si eu cred ca este, atunci e mai greu de crezut ca viata a aparut la intimplare decit ca a fost creata. Si atunci ateii, cu evolutionismul, se dovedesc a fii mai credinciosi decit noi, crestinii. E ca si cum ai pune piesele unui ceas intr-o cutie mare, ai scutura cutia mult si bine, si la un moment dat, ai obtine ceasul inchegat, gata sa mearga fara nici un defect. Cred ca in cazul cu ceasul, ar fi mult mai multe sanse de reusita, dat fiind ca sunt mai putine piese. Si inca ceva: mai exista si acel factor necunoscut, care face ca lucurile sa fie diferit in realitate ca si in teorie. In cazul ceasului, cu cit trece timp mai mult, cu atit, datorita miscarii si frecarii pieselor, sansele scad, deoarece piesele se uzeaza, se distrug. La fel cred ca ar fi si in cazul aparitiei vietii, in realitate, pe linga ce ai zis, trebuie sa ai anumite circumstante favorabile, iar altele sa nu existe pentru a perturba procesul aparitiei vietii.