| Shìzuko a întrebat:

De ce ateii nu cred in D-zeu?

93 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

He! He! Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu vor sa creada in ceva ce nu cred ca exista, e o mare diferenta. http://i.imgur.com/IjRCa.jpg :)

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

VOLTAIRE, celebrul batjocoritor, a avut un sfârşit îngrozitor. Infirmiera care îl îngrijea a spus: "Pentru toţi banii Europei nu vreau să mai văd un necredincios murind!" El a strigat toată noaptea după iertare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Mda, multa iubire din partea unei credincioase, infirmiera, in fine.
Nu conteaza ce a fost, sau cum a fost, si Hitler a fost crestin, conteaza ce a zis sau a facut, in cazul asta e vorba de zis, si are dreptate, poti sa zici "nu" de un miliard de ori, fara amenintarile cu iadul multi n-ar fi crestini.

http://www.descopera.ro/......nou-studiu

„Acest studiu interesant arată cum, în ciuda educaţiei ştiinţifice, oamenii tind să dorească să dea un înţeles şi un scop acţiunilor lor şi ale celorlalte persoane. Cel mai probabil, acest lucru se datorează dorinţei noastre de a avea un control asupra vieţii noastre şi dorinţei ca viaţa să aibă un scop. De aceea tindem spre o religie sau alta, pentru o explicaţie asupra vieţii şi morţii, chiar dacă această explicaţie nu are nicio bază ştiinţifică sau logică", a explicat psihologul Dr. Hugh Koch.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiinta si lumea nu mi-au adus fericirea insa Domnul Isus a facut-o. Se merita sa Il slujesti pe Dumnezeu. El iti da sens vietii, te simti fericit si implinit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ortodoxia.md
E doar autosugestie (fragmentul), pe care n-o poti controla mereu, si cea negativa te doboara. Decat sa cred in ceva ce nu cred ca exista si autosugestia negativa sa imi faca rau, prefer sa traiesc linistita, cu bune si rele. Ateii nu sunt monstri, sunt oameni fara un zeu, asa cum tu esti fara nu stiu cate mii, la fel de reali pentru cei care cred in ei.

| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.[1] Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei.[2][3]
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
De ce ateii nu cred in D-zeu?=pentru că sunt atei

Eu am devenit ateu pe la vreo 9-10 ani după ce am citit din Biblia creștinilor și am fost ateu până pe la vreo 34 de ani.
Acum am mult mai mult, dar asta nu înseamnă că eu pot accepta creștinismul, drept o gândire religioasă corectă.
Ateismul este ceva relativ și provine din neacceptarea unor religii.

| MMihai a răspuns:

Ateismul este relativ și nu absolut, și pleacă de la respingerea unei religii sau a mai multor religii.

Fiind băiat m-am zis că mozaicii și islamici au probleme grave cu sănătatea mintală, din cauza „ botezurilor", din religiile respective, și nici nu am fost curios să aflu ce este cu religiile lor.

În România, singura altă religie cu adepți, în afară de astea 2, mai era creștinismul.

Neputând accepta creștinismul, am fost ateu.

După asta mi-am pus problema, că ar trebui făcută o filozofie religioasă „ adevărată".

Am pornit de la ideea, că fiecare om este o ființă divinică, hărăzită de Creator cu capacitatea de a crea, dar și cu obligația creație.

În opoziție cu falsul „Păcat Adamic ", oamenii au obligația să învețe, să cunoască și să creeze, că nu de prost sau de idiot, i-a hărăzit Creatorul pe toți oamenii, cu „ Harul Creației", ci pentru că ei trebuie, să creeze.

| shadovv a răspuns:

De ce un triunghi are trei laturi?

| Inferno a răspuns:

Motivele sunt nenumarate.

| Inferno a răspuns:

Cati atei, atatea motive.

| danut a răspuns:

Din cauza mandriei. Ei cred, dar nu vor sa recunoasca.

| IMINENT a răspuns (pentru danut):

Iauzi, asta de unde o scoti?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru danut):

De ce problema psihica spuneai ca suferi?

| TrentonChase a răspuns (pentru danut):

Prietene, pentru raspunsul asta nici macar nu ai mai merita sa fi bagat in seama...

| danut a răspuns (pentru IMINENT):

Uite de unde (te citez):"caracterul ar trebui sa ia locul religiei in ceea ce priveste caracterizarea morala."
De unde si cu ce ocazie avand la baza ce (cumva haosul de unde credeti ca va trageti?) apare la un ateu, CARACTERUL?

| IMINENT a răspuns (pentru danut):

Ai mai pus o intrebare in trecut, ti-au raspuns cativa useri foarte bine acolo, deci uita-te si ai sa vezi.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Ziarul respectiv nu se regaseste in sfera mea de preocupari dar poti sa o faci tu din necesitate avand in vedere manifestarile de care dai dovada. Multa Sanatate... mintala.

| danut a răspuns (pentru TrentonChase):

Mi se pare o opinie pertinenta, fa-o. Succes.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Eu doar v-am recomandat un consult medical.
Daca replica dumneavoastra de adineauri vi se pare replica unui om sanatos care poate percepe corect realitatea, e ok.

| danut a răspuns (pentru IMINENT):

Trecutul apropiat sau cel indepartat? Fa copy & paste daca m-am "repetat" cumva.

| IMINENT a răspuns (pentru danut):

Indepartat.
Poti cauta si tu acolo.
Si mai lasa fanatismul religios.

| TrentonChase a răspuns (pentru TrentonChase):

"Din cauza mandriei. Ei cred, dar nu vor sa recunoasca. " Doar o curiozitate...chiar esti de aceasta parere? Sau ai vrut doar sa faci o ironie?

| teotaur a răspuns (pentru danut):

Eu cred in mine, si daca as spune ca nu vreau sa recunost ca sunt ateu atunci as mintii...

| MishuD a răspuns:

Deloc?

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca din nimic a aparut un zeu care a creat universul, eu merg pe ratiune alti pe fantezii fiecare face ce vrea

blog=profil

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Si spui ca dintr- explozie a aparut totul?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Delirezi amice

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Explica-mi ce este big bangul? stiintific vorbind

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista ceva vesnic daca tu o poti demonstra ca exista, de ce nu demonstrezi?

| RAY a răspuns:

Nu poti demonstra ca exista deci nu isi poti dovedi afirmatile?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci dumnezo' a aparut din nimic in ziua de luni dimineata. Daca nu, inseamna ca freca menta de o gramada de vreme, si ne-a creat din plictiseala, asa ca nu e perfect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Patetic, nu? E normal si rational sa crezi balivernele din biblie, insa nu e sa gindesti logic, nu? Genial.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur, mai ales partile cu uciderea homosexualilor si a necredinciosilor, faptul ca toti sintem rezultatul unui lung sir de incesturi si alte dume. Hai, zi-mi acum ca astea nu exista in aceasta treapta inalta de cunoastere! sau ca de fapt nu e incest, e doar dragoste frateasca.winking

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca dovezile pe care le am imi sunt suficiente sa nu cred in existenta lui.
De ce crestinii cred in D-zeu? tongue (intrebare retorica, e prea lunga povestea)

| Ctinescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi tu, crestinilor nu le dai dreptul la replica aici. Intrebarea e "de ce?". Crezi ca nu conteaza punctul lor de vedere? Imi suna a mandrie. Presupun ca intri aici pentru frumusetea "razboiului crestino-ateu" ( ha!), care e frumusetea daca dreptul la replica il au doar ateii?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Ctinescu):

Pentru ca nu am spus exact de ce nu cred, asa ca nu am de ce sa le-o cer pe a lor, ca oricum, credinta le e oarba, n-are rost sa spun si parerea mea despre parerea lor. Cred ca dreptul la replica il are oricine, dar din moment ce e cum ziceam mai sus, e cum ziceam mai sus :)) (ha!)
Ideile va sunt aceleasi, presupun ca esti crestin, le stiu, sunt aceleasi de cand ma stiu http://i.imgur.com/plOVg.jpg asa ca...
Hai, fie, sa iti dau dreptul la replica. De ce crezi in dumnezeu? o:)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ctinescu):

Vad ca inca nu mi-a aparut raspunsul. Inca ceva. Cand te intereseaza de ce cineva crede ceva, e pentru ca vrei sa vezi cum il poti convinge sa creada altceva, adica ce crezi tu. Doar crestinii se ocupa cu asa ceva. Oare asta nu e mandrie, ca ziceai de ea thinking E ceva de genul "eu sunt inteligent, eu am dreptate, ia sa-l conving si pe celalalt ca e cum zic eu, nu cum crede el in necunoasterea/"prostia" lui".

| Mădă0611 a răspuns (pentru the2k):

Da. Mai era o imagine cu un copil tot asa, si langa era o pasare care voia sa-l manance. Oare ce gust avea popcornul privind imaginea aceea?
Si asta e tare http://i.imgur.com/GDlA0.jpg

| teotaur a răspuns (pentru the2k):

Super poza... haha

| Mădă0611 a răspuns:

Da-le alte exemple laughing
Hai ca le stii, "perfectiunea" universului, faptul ca sunt de acord cu oamenii de stiinta doar cand le convine...

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/
Ateii, sau cel putin eu, intram pe TPU ca sa pierdem timpul. Am descoperit categoria asta pentru ca e sub muzica (a se observa imaginea de profil), apoi am vazut ca sunt subiecte interesante, unele amuzante si ca nu se omoara lumea pe fundita, asa ca mai misun pe aici, dar cativa dintre crestini intra doar ca sa corupa atei. :))) Asa ceva?!

| Mădă0611 a răspuns:

Asteptam sa imi explici cele 3 dovezi sad
App, 2 si 3 le-am descoperit prin observatie, deci nici un om de stiinta nu m-a corupt. Si 1 nu stiu daca ateii il folosesc ca dovada a inexistentei unui creator, asa ca nici aici nu m-a corupt nimeni. Si altii stiu ca planetele se ciocnesc, aia mai rasariti, dar sunt prea preocupati cu altele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App 2: fara acei oameni de stiinta tu nu stateai la vanat atei pe net laughing, daca ai fost bolnav cand ai fost mic si ai luat medicamente, fara ei, poate acum nu mai erai, s.a.m.d.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca ateismul e ceva concret si real. Concretul vostru nu e real, daca nu e real nu e concret, ca il tineti voi asa, e alta mancare de peste.
Fara atei erati in urma rau de tot, si asa suntem, toti, "multumita" voua.
Adevarul e subiectiv, prietene. "Fiecare om isi construieste propriul adevar in functie de informatiile pe care le are, de modul in care a fost crescut, de lucrurile in care crede, de cei din jurul lui.
Aceiasi oameni care-mi spuneau ca nu exista adevar, tineau cu dintii de parerile lor, de convingerile lor, de senzattile lor. De fapt, ei isi aparau dreptul de a crede in ce vor ei."
Pe mine nu ma corupi nici tu, nici toata lumea laughing
Alta chestie. Noua cand ni se aduce o "dovada" ca dumnezeu exista, venim cu dovezi concrete, (virgula) si logice. Cum ziceam mai sus, concretul vostru nu e real, nu e logic, chiar daca il numiti asa, noi nu. Inca nu mi-ai explicat cele 3 puncte/dovezi.

| Mădă0611 a răspuns:

Totul e concret in ateism.
Ateism = nu religie, nu religie = cautat explicatii pentru fenomenele observate = stiinta, fara de care erati cam praf, nu ca n-ati fi, dar poate nici n-ati fi existat.
Cred ca prostia e la altcineva, acel cineva are prieteni imaginari thinking
Altadata, adica niciodata, pentru ca e ceva ce e logic, si religia nu se prea pupa cu asa ceva.

Eu nu caut informatii sa atac, ca voi, dar azi vazand ceva mi-am amintit altceva. Probabil nu stii de ce sunt 4 anotimpuri (prostia e la tine, aminteste-ti), e pentru ca axa Pamantului e inclinata, asta pentru ca s-a ciocnit cu alta planeta. Ei, Universul e perfect, dumnezeu exista si totul e perfect. Praf si pulbere.

| Mădă0611 a răspuns:

Tot praf si pulbere :))
Ce trist. Azi nu bifezi pe nimeni in caietel :( Te las in lumea ta pentru ca mai sus n-ai stiut sa vorbesti frumos.

Editare: http://www.descopera.org/cum-va-arata-pamantul-fara-luna/
Credeam ca am gresit, asta insemna ca trebuia sa imi cer scuze :))

| dracu14 a răspuns:

Pentru ca nu exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Opreste-te si curma-ti obiceiul de a jigni pe toti.
2.Nu comenta ceea ce nu intelegi.Biblia,nu este o carte obisnuita.Da, este foarte greu de inteles."Potop" in biblie, nu inseamna un cataclism sau cum vrei sa il numesti; amintesti ca biblia sustine ca pamantul a aparut acum 6000 de ani, in nici un caz nu se refera la aparitia pamantului ca planeta sau ceva de genul asta.Asa ca te rog, daca citesti si nu poti intelege, nu mai face comentarii de prisos si nu mai jigni.Este un sfat.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru the2k):

Vezi? Aici gresesti.Citesti ca pe o poveste si nu incerci sa intelegi ce ascunde.
Referitot la jigniri:crezi ca asta este cea mai nobila rezolvare? Daca nu intelege cineva ce explici, sau nu poate, sau atata poate sa inteleaga, singura cale de rezolvare este jignirea? Nu.Demonstraza ca esti deasupra lui(ei) nu sub el(ea) prin comportament.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu.Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada.Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.,, Petre Tutea

Răspuns utilizator avertizat
| Demise a răspuns:

Pentru ca sunt atei laughing au destule motive sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista

| katalinu26 a răspuns (pentru Demise):

Bravo man, mi-a placut asta

| Demise a răspuns (pentru katalinu26):

Sunt fată. Dar merge şi man laughing Mulţumesc.

| Demise a răspuns:

Da, nu prea poţi dar nici dovezi că există nu sunt.

| GRs a răspuns:

Uite cateva motive:
1.Cum a putut exista Dumnezeu dintotdeauna fara sa fii aparut cumva?
2.Biblia se contrazice de una singura si este falsa in mare parte.Plus ca a fost scrisa de oameni. Oamenii mint.
3.Crestinismul te invata sa crezi ca esti mai presus decat orice animal, ca animalele au fost date oameniilor de Dumnezeu pentru a te folosi de ele, pe cand omul este si el un animal(are dinti, piele, par, este omnivor etc.).
4. Dumnezeu vrea sa te apropie de el prin suferinta, si diavolul provoaca suferinta.Care e diferenta?
5.De ce Dumnezeu ar fi real si alti zei nu? Grecii spuneau ca Zeus provoaca furtuniile, deci de ce nu ar exista si el?
6.Biserica este o afacere, de ce ti-ar cere bani preotul daca slujba este facuta in numele Lui Dumnezeu?
7.Biblia spune ca pamantul a aparut acum 6000 ani.Atunci dinozaurii cand au existat? Omul a trait pe vremea lor?
8.9 din cele 10 porunci sunt asemanatoare unor reguli din cartea egipteana a mortiilor. Avand in vedere ca evreii au fost sclavii egipteniilor putem presupune ca au copiat cele 10 porunci de la egipteni.

| DDCC a răspuns (pentru GRs):

Chestia cu suferinta, de la 4, are legatura cu Lucifer, cu pacatul stramosesc. Lucifer a devenit Satana, si Dumnezeu a creat atunci omul, prima data pe Adam dupa care pe Eva. Cei doi pacatuiesc(cum a devenit Lucifer Satana, ca n-a vrut sa se supuna lui Dumnezeu, adica sa-l venereze intr-un fel), si, din cauza asta, Dumnezeu i-a trimis pe cei doi pe Pamant, sa se invete cu suferinta, sa se vad intr-un final pentru fiecare om daca ar deveni ca Lucifer sau nu, si pentru asta Dumnezeu ii da omului uneori pe cat poate sa indure, ca sa vada daca il va asculta pana la capat, diferentiindu-se de Diavol. Asta ii un motiv pentru. care Dumnezeu nu il omoara direct pe Satana. Lumea ii plina de rau de cand exista Satana, pe care multi il urmeaza. Daca l-ar omori pe Satana, atunci ar putea foarte bine sa-l omoare si pe om si unde mai e iubirea, iertarea? Deci diferenta dintre Dumnezeu si Satana este efectul final, dupa moarte. Pe lovendal gasesti multe de genu asta. Iti scriu, prin opiniile unui crestin, fiindca am argumente solide in legatura cu divinitatea. Daca tu crezi in divinitate si nu e adevarat, atunci ce ai de pierdut? Dar daca nu crezi in ea si e adevarat atunci pierzi tot. Acum, eu ti-am dat ceva idie in legatura cu punctul 4, idei combatante. La urma urmei, chiar esti ateu sau de ce religie vrei, o virtute toti o avem sau o putem avea: dragostea fata de aproapele, ajutorul dat acestuia la nevoie. Dupa virtutea asta, da ii un ateu ce o are si un crestin ce se roaga si nu o are atunci in fata lui Dumnezeu, ateul castiga si credinciosul moare in iad. Asta deoarece credinta fara fapte este moarta. Pot exista o gramada de argumente pro si contra dar cu virtutea nimieni nu o va contesta, pentru ca e cea mai importanta. Si imi e si constiinta....Am scris cam multisor.