| Moisie a întrebat:

De ce au impresia crestinii ca rabinul Isus din Nazaret este mantuitorul lor? in conditiile in care rabinul Isus era un rabin al religiei mozaice care habar nu avea de existenta religiei crestine si de existenta crestinilor, ba chiar in plus, Isus specifica clar ca a "a venit doar pentru oile ratacite din turma lui Israel"?
Crestinii fac parte cumva din "turma lui Israel?

9 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Sunt de credinta ateista, dar mi se pare justificata intrebarea ta si de altfel nu prea inteleg de ce jidanul Isus a ajuns Dumnezeu la crestini!

| Moisie explică (pentru atoatestiitoarea):

Pai a ajuns printr-o minune facuta prin credinta a aproasta de catre Sfanta Prostie!

| zurick a răspuns:

Sau poti pune problema in felul urmator:
De unde stim ca Iisus Hristos este mesia(cel trimis)?

| Moisie explică (pentru zurick):

Messia nu este cel trimis, ci cel UNS!
Adica cel UNS in functia de rege sau lider religios.
Cuvantul Messia la fel ca si cel de Christos inseamna UNS! Doar ca romanii nu vor sa foloseasca denumirea de UNS pentru ca Isus a fost UNS doar cand era in pampersi, dar si atunci cu ceva care mirosea a Duh(-oare)Sfant

| Maxim96 a răspuns:

Iisus Hristos e Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Da dragutule!
Acum ca e tarziu, gata cu internetu si te du de manaca te rog portia de gris cu lapte si apoi du-te frumos la culcarica ca sa cresti mare si sa nu pacatuiesti ca nimeni nu-ti iarta pacatele!

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu era rabin. Poate vrei sa spui ca a fost condamnat la rastignire pe cruce de un rabin. Deci a fost mai mult decat dat afara din sinagoga, mai mult decat exclus. Iar crestinii l-au primit ca mantuitor. Cu sau fara permisiunea "lui matale".

| Moisie explică (pentru HowdidIgethere):

Esti neinformat si vorbesti tot asa cum crezi! Adica bazat pe credinta a proasta!
Incearca sa studiezi si tu Biblia cum am facut-o eu, si poate vei remarca ca apostolii lui i se adresau lui Isus cu termenul de "Rabuni" in traducere rabinule.
Hai nu-mi mai raspunde la intrebari ca nu/mi place sa-mi pierd timpul cu din astia ca tine care nu stiu nimic dar cred multe, si apoi isi prezinta credinta ca fiind argumente.
Hai, lasa-ma te rog in pace!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Moisie):

Daca ai fi studiat biblia ai fi stiut ca pentru a fi rabin trebuia sa fi urmat o scoala rabinica.