| ElenaSA a întrebat:

De ce cei care intra in moarte clinica au experiente extrasenzoriale care tin de propria lor credinta?

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Asa se intampla si cu visul astral.Nu stiu, este ciudat, din moment ce toti care au trecut prin experiente de genu' au venit cu cateva marturii care te lasa masca.Doar ei pot stii ce se intampla, sau este legat de subconstinetul lor.Ciudat oricum.

33 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca unul povesteste cu lux de amanunte cum s-a vazut pe masa de operatie, si tot ce au facut si discutat medicii, tine de o anumita credinta?

| Inferno a răspuns:

Prezumtie gresita, intrebare gresita.
Anumiti indivizi au halucinatii si cu ciclopi roz.

| trolololo a răspuns:

Pentru ca este doar imaginația lor.

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura NU FACE CONFUZIE între SUFLET şi TRUP, aşa cum preferă să facă unii…

SUFLETUL ESTE NEMURITOR! Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor!
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deoarece la baza acelor senzaţii sau halucinaţii stau propriile cunoştineţe şi experienţa de viaţă. Din punct de vedere biblic omul nu are un suflet ce supraveiţiueşte morţii şi contiună să trăiască în domeniul spiritual. (Eclesiastul 9:5, 10)

| AnaBejenaru a răspuns:

Totul tine de subconstinetul persoanei respective.Nu are nici o legatura cu religia, credinta.Am vazut multe documentare legate de tema asta, si majoritatea persoanelor tind sa creada ca experientele au fost reale si asa.Stii chestia cu visul lucid, sau astral? Persoanele care au reusit sa faca asta, pur si simplu au observat procesul in care ieseau din corpul lor, si se uitau la propriul corp care era adormit.Deci moartea clinica este ceva mult mai diferit, dar cam tot acolo, nu tine de religie ceva.Cand esti in spital si asa, te gandesti la moarte, Dumnezeu, ce se intampla dupa, si de aici pornesc chestiile astea.

| ElenaSA explică (pentru AnaBejenaru):

Nu este vorba despre un simplu vis. Daca ar fi vis cum iti explici faptul ca persoanele au vazut lucruri care nu erau in camera respectiva?

| AnaBejenaru a răspuns (pentru ElenaSA):

Asa se intampla si cu visul astral.Nu stiu, este ciudat, din moment ce toti care au trecut prin experiente de genu' au venit cu cateva marturii care te lasa masca.Doar ei pot stii ce se intampla, sau este legat de subconstinetul lor.Ciudat oricum.

| LilTunechi a răspuns:

Fff buna intrebarea acum nu stiu daca tine de credinta sau de subconstient de ce am vrea sa traim etc sau poate chiar asa cum multi sustin...sufletul ar parasi corpul intr-o calatorie fie spre Rai sau altceva stiu ca suna nebunesc poate nu crezi sau cv de genul dar ar putea si asta sa fie o explicatie nimeni nu poate dovedi ca este adevarat insa nici contrariul este o problema interesanta care totusi cel mai probabil tine de subconstientul persoanei care tinde sa urmeze activitatile zilnice intra in actiune si visele si dorintele arzatoare si asa se creeaza o lume in care traiesc si li se pare real

| VannyFeiereisz a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ingaduie in viata noastra experiente care sa ne apropie mai mult de El. Acolo este finalul, si e cel mai frumos Lucru. Dupa parerea mea nu experienta este definitorie, CI Scriptura. Pentru ca Scriptura contine tot ce trebuie sa stim. Ne ofera absolut totul, inclusiv promisiunea faptului ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu, care a inspirat Biblia, ne va ajuta sa o si implinim. Si aa spune ca cel mai important lucru ar fi sa-L acceptam pe Hristos nu doar ca Mantuitor, ci si ca Domn al vietii noastre.Afara piere o lume in pacat, daca-L avem pe Hristos ca Domn, daca ne iubim familiile si traim aproape de ele, cred ca Dumnezeu ne va da si o recolta bogata. Si cred din toata inima mea ca milioane de oameni din tara aceasta vor avea parte de nasterea din nou.
Am avut parte de 2 astfel de morti, si in ambele am avut o experienta cu Dumnezeu, dar doar intr-una am fost intrebata unde vreau sa raman, in Cer sau pe Pamant. Am fost impreuna cu fratele meu la o casa de vacanta la munte unde au fost scapari de gaze de la o soba si amandoi am fost intoxicati cu monoxid de carbon. Am incercat sa ies afara dar am cazut, aveam niste dureri cumplite de cap, in cele din urma fratele meu a deschis usa si am ramas vreo 15 minute in frigul acela de noiembrie, dimineata, undeva la munte. Nu-mi amintesc decat ca dintr-o data, sufletul s-a ridicat din trupul meu. M-am ridicat deasupra patului si mi-am vazut trupul de sus. Stiam foarte clar ce se intampla in momentul in care sufletul meu a iesit din trup. M-am vazut. L-am vazut pe fratele meu. In momentul acela am gandit foarte liber. Nu aveam nici o durere, nu aveam nici o confuzie. Stiam ca sunt eu, adevarata eu, sufletul meu, ca sunt iesit din trup si ca am murit la propriu. Pentru mine nu a fost dureroasa. Durerea la care ne gandim noi este durerea fizica, insa durerea spirituala este cumplita si va dura o vesnicie pentru cei ce ajung in iad.In momentul in care sufletul iese din trup, cand duhul omului iese din trup, tot ce este legat de lumea aceasta inceteaza. Asa cum spune Scriptura: acolo nu este nici lacrima, nici durere, nimic legat de pamant.Am inceput sa urc si, la un moment dat, de undeva din cer a inceput sa curga peste mine un fascicul de lumina. Lumina aceea era ca un fel de dragoste, bucurie, pace, fericire, dar parca sub forma lichida. Curgea, iar eu urcam prin ea. In timp ce urcam, dintr-o data am inceput sa aud muzica. Era o asemenea muzica cum pe pamant nu exista. Si undeva, departe, am vazut ceva mare si alb.Mai tarziu mi-am dat seama ca era o poarta mare si alba, iar langa ea erau niste omuleti foarte mici, pe care am inceput sa-i aud strigandu-ma. Ma salutau si ma chemau: "Vino, vino aici! Vino acasa!". In partea mea dreapta a aparut fratele meu. Atunci Duhul lui Dumnezeu m-a oprit si mi-a zis: " Alege unde vrei sa te duci: in Cer sau te intorci pe pamant?" In clipa aceea m-am uitat la fratele meu si la oamenii din jur, m-am uitat la fiecare in parte si i-am vazut atat de tristi. Stiam ca tot acolo, pe pamant, sunt si acele milioane de oameni pentru care ma rog de 9 de ani. M-am uitat la cer, m-am uitat la omuletii aceia mici care ma chemau si-am spus: "Doamne, eu vreau sa ma duc in Cer!". Imaginile au disparut si eu am continuat sa urc. Poarta era deschisa si pe ea curgea raul acela. In lumea spirituala nu este modul nostru de a gandi, al oamenilor de pe pamant. Pe pamant poti percepe o anumita parte a lucrurilor, o anumita portiune din intreg. In lumea spirituala poti vedea si gandi de jur imprejur. Nu exista limita. Stiam si vedeam totul clar. Acolo era bunica mea, cele doua surori ale mele si multi oameni pe care ii cunosteam. Duhul lui Dumnezeu m-a oprit iar si m-a intrebat daca vreau sa merg in Cer sau sa ma intorc pe pamant si mi l-a aratat inca o data pe fratele meu dar de data aceasta mi-a aratat in spatele lui un sicriu: eram eu. Mi-am vazut propria inmormantare. Le-am vazut cu ochii mei. Erau atat de reale. Dar mai real decat asta a fost altceva. In clipa in care mi-am vazut fratele, mi-a fost dat sa traiesc durerea lui in sufletul meu. L-am vazut pe micutul meu verisor, cu mutrita lui de copil necajit. Duhul lui Dumnezeu m-a intrebat ultima oara: "unde vrei sa te duci: in Cer, sau te intorci pentru ei pe pamant? Ei sunt responsabilitatea ta".In clipa aceea Dumnezeu mi-a atras atentia. M-am uitat la Cer, am vazut poarta aceea mare si alba. Am vazut raul acela care curgea pe poarta. I-am vazut pe oamenii care ma strigau si care ma aseptau acolo. Stiam ca intr-o zi voi ajunge in Cer si rpivindu-mi fratele am spus : "Doamne, doar de dragul lui ma intorc pe pamant, doar pentru el". Cand am spus lucrul acesta am inceput sa cobor.M-am trezit. Mi-am dat seama ca sunt din nou in trup, acelasi trup, aceleasi dureri.
Aceasta experienta mi-a aratat ca indiferent ce varsta ai, cine esti din punct de vedere social, indiferent daca ai sau n-ai bani, un lucru este sigur - moartea poate veni oricand. Problema este daca esti gata sa pleci? Si sa pleci unde trebuie, adica in Cer, NU in iad. Tot ce credeam despre Biblie, pentru mine a devenit acum o realitate foarte puternica. Acum am trait eu insami aceasta experienta. Si tot ce vorbeste Biblia si Domnul Hristos si cartea Apocalipsa despre Cer, despre final, despre ce inseamna Cerul, este adevarat.

| BlackSulphur a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

"Pentru ca Dumnezeu ingaduie in viata noastra experiente care sa ne apropie mai mult de El."

Nu cred ca ai inteles cum sta treaba. Daca esti musulman si ajungi intr-o astfel de stare, il visezi pe allah. Deci care-i credinta corect si de cine ne apropie?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru BlackSulphur):

Vorbesc ca un crestin, nu ca un musulman. Am intrat in moarte clinica si am ajuns unde am ajuns ca un crestin. Credinta mea este in Isus, nu in Alah, iar Domnul meu spune despre cei care cred in alti zei ca nu vor mosteni Imparatia Cerului. Cine stie ce le promite Alah si mai ales, poate Isus e calea corecta.

| fearlessss a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Dar poate Alah, nu? Sau Zeus? Mi se par niste prostii. daca chiar exista un Dumnezeu exista 1 nu 10. Oricum se vede clar ca adevaru a fost bine ascult cu mii de ani in urma...

| fearlessss a răspuns (pentru fearlessss):

Ascuns*

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru fearlessss):

Tot ce e posibil laughing).
Glumesc. Nu vreau sa judec credinta altora de asta evit sa dau curs discutiilor, am o mie de pareri despre toate lucrurile astea dar pentru mine dovada este in Cuvantul Lui Dumnezeu cum pentru musulman probabil dovada este in cuvantul lui Alah.

| Dandanache a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Intrebarea are iz medical mai degraba decat religios. De aceea, problema trebuie abordata in totalitate, nu din perspectiva propriilor religii.

Karlis Osis and his colleague Erlendur Haraldsson argued that the content of near death experiences does not vary by culture, except for the identity of the figures seen during the experiences. For example, a Christian may see Jesus, while a Hindu may see Yamaraja, the Hindu king of death.[34] However, Yoshi Hata and his team reported NDEs with substantially different contents than those described above.[35]

http://en.wikipedia.org/wiki/Near-death_experience

| Aalexander a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Chiar credeai ca o sa citeasca cineva articolul ala?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Creierul ramane fara oxygen si incepe sa dereiaze, totul e doar o iluzie, nu parasesti corpul, e pur si simplu inpresia creirului, ca tu ai iesit din corp
Iar chestia cu dumnezeu ingaduie mi se pare o ineptie, mi se pare deplasat sa zici ca dumnezeu ingaduie ceva, din moment ce el nu e in stare sa isi apere propiile biserici, de fapt l nu poat face nimic pe acest pamant.

| Wøodenpints a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Îți dai seama că asta cu moartea clinică e cea mai mare aberație posibilă, nu? Pentru că atunci când intri în moarte clinică, creierul tău nu mai poate stoca informații pe care să fii în stare să le radai după ce te trezești.
Apoi, dacă mai spui și căai văzut nuștiuce cât timp ai fost în moarte clinică, sau că ti-a vorbit cineva sau orice de genul ăsta, e o aberație și mai mare, pentru că spațiul și timpul nu ar mai trebui să fie aceleași.
Domnul ăla al tău îți spune că nu e bine să crezi în alți domni. Iar ceilalți domni, la rândul lor, spun exact același lucru. Că dacă o să crezi în altcineva decât ei, va fi rău pentru tine.
Deci, cine are dreptate?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar spune-mi tu, Romania are anumite legi pe cand celelalte tari au alte legi. Deci, cine are dreptate? Care-i legea salvatoare?

| Wøodenpints a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Asta variază în funcție de politica fiecărei țări, nu are nicio legătură cu ce-am spus eu. Iar astea se pot modifica în funcție de conducere.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Wøodenpints):

Asa cum pentru crestini e vorba de Dumnezeu, iar pentru altii de Alah, Budha etc. Cand e vorba de lege, intr-adevar, poate fi modificata, insa Biblia sau Coranul nu pot, iar aici intervine alegerea omului care poate trece de la o religie la alta, de la o credinta la alta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Atunci de ce spui că oricine care nu crede în ce crezi tu va fi pedepsit după moarte, și doar creștinii vor avea parte de chestii frumoase?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Aalexander):

Se pare ca da.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca nu poate face El ceva pentru Biserici fa tu, asa cum sustinea Dostoievski " daca Dumnezeu nu exista, eu sunt Dumnezeu (si daca Dumnezeu nu exista eu sunt nemuritor)". Am avut ocazia sa cunosc o persoana care din nefericire nu era credincioasa dar a ajuns la un momentdat in moarte clinica, ceea ce a vazut in timpul acela a facut-o sa isi schimbe total parerea devenind pastorul unei foarte mare biserici din California avand fel si fel de revelatii si experiente cu Dumnezeu dupa acele momente de chin. Daca esti interesat poti cauta despre Kris Vallotton si Jason Upton, cel care a oprit o tornada din a distruge un oras, ceea ce pentru tine va suna imposibil sau " o ineptie". happy Good luck.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Te cred pe cuvant

| ElenaSA explică (pentru VannyFeiereisz):

Am dat pe google sa caut ce spui tu despre Kris Vallotton.Am gasit ceva despre o Conferinta cu taxa de participare.Nu mi-a inspirat incredere si nu am mai cautat. Oricum, oricat am discuta e totul relativ si ramana pana la urma "adevarul" la nivelul felului in care noi credem.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ElenaSA):

Da, va veni in Romania in cateva zile fiind chemat de bisericile din Cluj la Conferinta, dar Conferinta este doar un program unde vin foarte multi pastori si trupe crestine. M-am referit la viata lui si la ceea ce face el in California happy

| ElenaSA explică (pentru VannyFeiereisz):

Hm.Pare a fi o reclama...

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pentru ca asa spune Dumnezeul meu, care pentru mine este Scutul si Taria mea. Am mai spus o data, nu stiu ce promite Alah.

| Wøodenpints a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Știi, mie logic și corect mi s-ar părea să studiezi fiecare religie (mă refer la ăstea cu mai mult de câteva mii de adepți, nu orice cult anonim) și să vezi ce are fiecare de oferit. Adică, dacă tot vrei să aparții unei religii și să crezi într-o entitate, cam asta cred că ar fi o metodă destul de bună și cinstită. Să citești cartea de referință (acolo unde există așa ceva) sau principalele valori a fiecărei religii să faci o comparație între ele și să te îndrepți spre cea care se porivește mai bine nevoilor tale. Nu să deschizi ochii și să crezi cu tărie doar în cea mai promovată religie din țara ta și cea care ți-a fost băgată de mică pe gât. Zic și eu.

| ancaval a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Ce cuvinte frumoase. Felicitari pentru tot ce ai scris!

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru ancaval):

Multumesc!