| AvalohAlyn a întrebat:

De ce credeți că nu s-a găsit niciun semn al vreunei civilizație extraterestre de când a fost implementat programul SETI acum 50 de ani?
E chiar imposibil sau puțin probabil să nu existe civilizații extraterestre ca a noastre sau asemănătoare, mai evoluate sau mai involuate in milioanele de galaxii descoperite până acum în Univers?
Citeam o știre că un telescop foarte modern și avansat a cartografiat foarte multe galaxii într-un an cat cartografiau unele in 10 ani, a cartografiat milioane de galaxii.
Și totuși nimic..niciun semn la SETI..niciun semn că ar exista și alte civilizațiii extraterestra, deși omenirea a trimis câteva semne că noi suntem aici..cum va explicati absența semnelor și feedbackul ii din partea extratereștrilor de la SETI? Acel program al NASA care se ocupa de găsirea civilizațiilor extraterestre trimițând semnale de pe Terra sau căutând semnale din afara Terrei?

Suntem singuri in Univers sau încă nu ne-au găsit și nu i-am găsit?

Dar de aparițiile O Z.N ce credeți?
Pot fi anumite vizite ale extratereștrilor?
Că draci nu cred că sunt că nu mi se pare decât foarte amuzant să crezi că o.z.n sunt dracu cum zic unii popi.

Deci suntem singuri..sau nu?
Daca nu suntem singuri cum va explicați eșecul programului SETI?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Suntem prea mici pentru Universul asta mare. Daca luminii ii trebuie milioane de ani sa il strabata...
E ca si cum tu ai arunca o sticla cu mesaj in Atlantic, in Anglia, si te astepti ca eu sa o gasesc in America

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Imagimeaza-ti ca doar galaxia noastra e 100 000 de ani lumina in diamentru, sau ceva de genul, deci daca vrei sa trimiti un semnal dintr-un colt al galaxiei, pana in partea opusa, ar trebui sa astepti 100 000 de ani pana ajunge acolo si alti 100 000 de ani pana ajunge inapoi, asta desigur, daca calatoreste cu viteza luminii, care e imposibil. Undele radio sunt cu mult mai lente decat viteza luminii, deci daca ai trimite azi un semnal, pana va ajunge la civilizatia extraterestra, planeta noastra, poate sa nici nu mai existe.
Mai e si varianta in care semnalele trimise ajung pe o planeta care are forme de viata slab evoluate, care nu au tehnologia necesara sa captureze acele semnale, sau nu au tehnologie deloc.
OZN-urile sunt obiecte zburatoare neindentificate, deci nu sunt neaparat nave extraterestre. Atata timp cand obiectul ramane neindentificat, are acea denumire. Daca il identifici ca fiind nava extraterestra, nu mai e neidentificat, deci nu se mai poate numi OZN.
Acele OZN-uri pot fi nave extraterestre, sau pot fi alte obiecte care nu au putut fi identificate.

| Theo94 a răspuns (pentru Mayhem666):

Undele radio calatoresc cu aceeasi viteza ca a luminii.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Theo94):

Si chiar si asa, tot ar dura milioane sau chiar miliarde de ani pana mesajele sa ajunga la o civilizatie suficient de avansata tehnologic, ca sa le perceapa, ar dura mult pana ar descifra mesajul si ar dura alte milioane sau miliarde de ani ca mesajul lor sa ajunga la noi.

| mastadont a răspuns:

Încă nu s-au descoperit extratereștrii pentru că universul e prea mare iar cunoștințele noastre sunt încă mult prea limitate. Omul cunoaște cam 0. 000000001 din univers. Ce înseamnă milioane de galaxii când în univers acestea pot fi de ordinul catralioanelor sau chiar mai multe? căutarea noastră după extratereștrii e ca și cum ai încerca să găsești rechini în ocean luând apă cu lingura. Un alt impediment este reprezentat de distanțele imense. De exemplu, dacă privim la o galaxie aflată la un milion de ani lumină atunci vom vedea acea galaxie cum a fost acum un milion de ani pentru că de atât timp a avut nevoie lumina pentru a ajunge pe pământ. Același lucru se aplică și extratereștrilor, poate că unii acum se uită la pământ și văd dinozauri.

| Meme10Memu a răspuns:

In Biblie scrie clar. Citez din Biblia ortodoxa: Psalmul 113:24:"24. Cerul cerului este al Domnului, iar pământul l-a dat fiilor oamenilor." In alta traducere la Psalmul 115:16:"Cerurile sunt ale lui Iahveh
dar pământul l-a dat oamenilor." De aici deducem clar ca restul universului este al Lui Dumnezeu si Pamantul este dat oamenilor. Omul e fiinta biologica din carne si oase adica fiinta materiala. Dumnezeu e spirit si e imaterial. Doar Dumnezeu si ingerii asemenea Lui ( care sunt spirite ) pot trai in afara Pamantului. Spune clar ca universul e menit pentru fiinte imateriale. Universul e plin de planete pustii unde nu poate sa traiasca vreun organism material biologic.

| badpanda a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poti sa faci pipi pe ea de Biblie.

| Theo94 a răspuns:

Poate civilizatiile extratereste avansate nu folosesc undele radio, sau folosesc dar sunt prea departe.
OZN inseamna obiect zburator neidentificat, deci poate sa fie o gramada de chestii zburatoare neidentificate cum ar fi o pasare, stol de pasari, drone, avioane, proiecte militare secrete (aparate de zbor), etc.
Majoritatea videoclipurilor, pozelor, rapoartelor, relatarilor despre ozn sunt falsuri, minciuni, farse, proiecte militare secrete (aparate de zbor), fenomene naturale, etc.
Dar daca ramane un procentaj mic ca fiind altceva, ceva straniu ce nu ii se cunoaste provenienta, nu inseamna neaparat ca este de provenienta extraterestara, este un fenomen ce nu-l intelegem.

Parerea mea despre fenomen daca e real, este de proveninenta extraterestra, dar nu cred ca ozn-urile ar fi nave extraterestre, sau umanoizii din presupusele intalniri ar fi extraterestri, cei care ar fi in spatele fenomenului.
Jacques Vallee (ufolog, astronom, informatician) spunea despre fenomen ca ca ceea ce vad oamenii (martorii) este ca o proiectie pe un ecran de cinema dar martorul nu vede proiectorul doar proiectia.

| marinaru777 a răspuns:

Zona 51 ce crezi ca detine? In schimb la televizornarata 98 % numai prostii.Cauta pe net si ai sa gasesti.Un exemplu sunt piramidele.

| KR0NSTADT a răspuns:

Poate că sunt atât de avansați încât nici nu mai folosesc undele radio.