| navarre a întrebat:

De ce credeti ca religiile au fost si sunt institutionalizate?
Care este scopul?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu toate sunt institutionalizate chiar daca sunt recunoscute oficial.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru navarre):

Eu am inteles ce vrei tu sa inteleg eu dar nu vrei tu sa intelegi ce te-am spus eu. Institutionalizat inseamna ca este platit de stat forma si de control implicit. Dac nu este platit de stat nu este institutionalizat. Nu plata impozitelor te face de stat ci plata DE LA STAT. Daca atat nu poti intelege, imi pare rau dar..mai mult de nulta sanatate nu am ce-ti spune.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru navarre):

Bineinteles ca exista niste "scopuri" dar nu acela invocat de tine.
Tu spui:"Tot ce se intampla in aceasta lume,este coordonat si manipulat din umbra, chiar si crizele economice sunt provocate cu un scop, asa si cu religiile, sectele, care sunt recunoscute, sunt recunoscute cu un scop! " Asa este dar nu ai "dibuit" nici autorul" si nici scopul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru navarre):

Am sa-ti "destainui" ceva, eu stiu cum arata Satana, dar tu nu, caci altfel nu ai spune ce spui, coarne, copite si alea rosii, bazaconii. Sa sti ca arata bine "fiinta" dar este marcat de ura ce o are pentru Dumnezeu si omenire de peste 6000 de ani. Nu ti-ai dori sa se apropie de tine nici la 1 km. In rest asta si vrea sa crezi, ceva mituri si bazaconii sa nu te poti apara de el.

NOname
| NOname a răspuns:

Principalele scopuri: manipularea populației și banii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Crowd control, desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eliminarea disensiunilor intre diferite culte,si posibilitatea fiecarui om de a se bucura de libertatea de constiimta,la adapostul legilor societatii.iar boiilor care baga in fata manipularea,trebuie sa le amintesc ca aceasta daca e, DACA e, nu e numai religioasa ci si politica, si sociala mult mai mult decat pot face cativa indivizi intr-un sistem oarecare, religios.medical,politic,etc,etc,cu o floare nu se face primavara.dar nici un mar stricat, nu poate strica tot copacul daca-l dai jos la timp.

| chazz a răspuns:

Manipularea in masa.
asculta :)
http://www.youtube.com/watch?v=ba0l8DXoC8M

| AnonymousMcmxc a răspuns:

Iti povestesc eu scopul acestor lucruri o sa-ti demasc scopul ''Religie,, si ''Bisericilor,, adica control total asupra omului.Sa citesti fiecare cuvant atent din ce urmeaza. Aşadar, evreii conduc lumea. Evreii au inventat o carte despre care se spune că este cuvântul domnului, adică biblia. Ea este considerată "fundaţia" creştinismului, iar creştinismul este o unealtă puternică de manipulare a lumii (vă voi arăta şi dovezi, bine înţeles). Deci da, se poate spune că scopul bibliei este acela de a-i face pe evrei să conducă lumea şi după cum vedeţi, aceştia au şi reuşit.''Religia,, este cea mai mare inventie distructiva a omului.
Scopurile creari Bibliei de catre Evreii:
1.crearea unei istorii pe aceştia nu au avut-o niciodată
2.dobândirea statutului de "popor ales,,
3.cucerirea lumii de către aceştia si controlul total si absolut asupra omului
''Religia,, aceasta inventata de ''Evreii,, este o serie de mituri furate in toatalitate:
Monoteismul evreu a fost furat de la faraonul egiptean Akhenaton. (puteţi găsi mai multe informaţii referitoare la Akhenaton aici, precum şi anii în care acesta a domnit);
creaţia relatată de evrei a fost inspirată din creaţia egiptenilor;
folosirea cuvântului de către Iahve pentru a crea, a fost furat de la egipteni (Iahve înlocuindu-l pe Ptah)
expresia "Să fie lumină" a fost furată de la creaţia Thebei;
separarea apelor a fost furată din mitul creaţiei care aparţinea egiptenilor;
Adam şi Eva sunt de fapt Geb şi Nut din mitul egiptean;
crearea Evei din coasta lui Adam a fost furată din mitul lui Enki şi Ninhursag;
pedeapsa lui Adam şi Eva şi pierderea imortalităţii au fost inspirate din povestea mesopotamă a lui Adapa (Iahve înlocuindu-l pe Zeul Sumerian Enki);
Cain, Abel şi Seth "furaţi" de la Osiris, Set şi Horus;
conflictul dintre Cain şi Abel a fost furat de la Set şi Osiris sau Zeul Sumerian Dumuzi şi Enkimdu;
evreul Samson a fost furat de la Heracle: scoaterea ochiului se bazează pe Oedipus;
fiecare etapă a vieţii lui Moise a fost furată din mai multe mituri cum ar fi :
naşterea regelui babilonian Sargon şi abandonarea acestuia pe un râu urmând ca după aceea să fie salvat de oamenii regelui;
călătoria lui Moise prin deşert a fost inspirată din călătoria zeului-soare Bacchus din "Imnurile lui Orfeu";
povestea celor 40 de ani în deşert şi a celor 40 de zile şi 40 de nopţi petrecute de iisus în deşert au fost inspirate din lupta lui Set cu Horus în deşert, durata acestei lupte fiind tot 40 de zile, această luptă fiind sărbătorită în cele 40 de zile ale Postului Mare Egiptean.
Ioshua a fost furat de la entităţile egiptene Shu şi Nun;
Debora este de fapt zeiţa egipteană Neith;
Noe a fost furat din mitul sumerianului Ziusudra, iar Iahve din povestea lui Noe îl înlocuieşte zeul sumerian Enlil sau Beelzebub;
fiul lui Noe, Ham a fost inspirat de la personajul Belus;
Nimrod a fost inspirat de la faraonul egiptian Sesostris;
Abraham a fost furat de la Regele Hariscandra al religiei hinduse Sankhayana-Sustras;
evreul Isaac a fost inspirat din mitul lui Rohita, fiului Regelui Hariscandra, iar în această poveste, Iahve îl înlocuieşte pe zeul hindus Varuna;
Iuda a fost inspirat de la Set;
fecioara Maria a fost inspirată de la Astaroth.
Mai sunt o gramada de exemple.
Acuma sa intram mai adanc in ce inseamna cu adevarat poporul ''Israel,, ca stat. Decizia adoptata pe 31 ianuarie 2011 prin care se prevede transferul datelor personale ale cetatenilor CE catre Israel explica faptul ca acest Stat raspunde directivei 95/46 privind protectia datelor.Asa ca s-a aprobat aceasta ''Decizie Anti-Libertate,, ca toate datele personale sa fie trimise ''Statului Israel,, de catre toate ''Statele,,. Date personale inseamna: numerele de telefoane, conturile bancare, datele de sanatate, familia, deplasarile. Toate datele pe care guvernele statelor membre le colecteaza despre noi.Israelul este singurul stat care nu s-a imprumutat niciodata de la ''Fmi,, De ce? Pentru ca familile de ''Evreii,, sunt cele mai influente familii din lume si conduc lumea din spatele cortinei.Ei sunt papusarii din spatele cortinei care controleaza toata lumea. Familia Rothschild fondatorii sistemului financiar mondial.Cu o avere estimata din surse la peste 500 de trilioane de dolari ar putea hranii si imbraca intreaga populatie a planetei.Ei nu au nevoie sa se imprumute,ei fabrica ''Banii,, si ii controleaza(Fmi,Rezerva Federala, Bank of England etc), toate is controlate de ei.Lumea stie ca ''Washingtonul,, este capitala puterii si Obama cel mai puternic om de pe planeta.Un singur evreu ar fi in stare sa controleze intregul Congres American.De credeti ca nimeni nu are curajul sa atace acest cancer al societatii numit ''Israel,, pentru ca vor disparea.Acesti oamenii controleaza tot:guverne,vaccinuri,crize financiare,razboaie,mass-media,religie,bisericii,corporatii,virusuri etc.Ei le controleaza printonguearlamentul European,Grupul Bilderberg, Comisia Trilaterala, Nato etc.De ce credeti ca in ultimii 40 de nai Comisia trilarelata au ultimul cuvant in orice situatie?''Bisericile,, sunt conduse tot de acesti oamenii si au ca scop controlul asupra omului.''Preotii,, nu il slujesc pe Dumnezeu, isi slujesc propriul interes adica ''Banul,, ochiul ''Corporatiilor,,.In spatele ''Altarelor,, se fac combinatii de miliarde si milioane de euro.In ''Bor,,, Biserica Ortodoxa Romana 22 de personaje cu functii inalte sunt toti ''Masoni,,. Vaticanul si Papa la fel nu ii sfant, ii tot un cancer al societatii care au acelasi interesc cu ''Israel,, adica control.Acesti oamamenii au instutionalizat ''Religia,, cu scopul de control total.Acesti oamenii finanteaza si controleaza ''Bisericile,,. Cum spuneam, poate mă credeţi nebun, dar scopul creării bibliei a fost împlinit şi anume: dominarea lumii. Acum în prezent sunt 14 milioane de evrei în lume dintre care : 7 milioane în America de sud şi de nord, 5 milioane în Asia, 2 milioane în Europa şi 100.000 în Africa.Şefii celor mai de succes afaceri sunt evrei.
Exemple:Henry Kissinger este secretar de stat american, Alan Greenspan a fost preşedinte al Rezervei Federale în timpul mandatelor lui Reagan, Bush, Clinton şi George W. Bush. Joseph Lieberman şi Madaleine Albright au fost secretari de stat american şi Robert Rubin- fost secretar al trezoreriei Statelor Unite. Bine înţeles, lor nu le-au ajuns doar Statele Unite ale Americii si au vrut toata lumea.Evreii s-au infiltrat chiar şi în cel mai eficient mijloc de spălare al creierilor (mass-media). Wolf Blitzer (CNN), Barbara Walters (ABC News), Eugene Meyer (Washington Post), Henry Grunwald (redactor-şef al Times), Katherine Graham (director al Washington Post), Joseph Lelyveld (redactor executiv la The New York Times) şi Max Frankel (tot de la New York Times). Cel mai renumit filantrop din istoria omenirii este şi el tot un evreu. În cazul în care nu ştiţi, este şi o vorbă referitoare la mass-media: "Mass-media este câinele de pază al politicii". Se spune chiar că un evreu a fondat Hollywood.Cei mai influentii oamenii si puternici din lume sunt ''Evreii,,. Dianstia Rothschild care au influentat intreaga istorie in ultimele doua secole o istorie interzisa oamenilor.''Mass-media,, sugestioneaza prostul care sta pe canapea psiv si priveste la televizor emisiuni de scandal, analize politice, stirii etc in felul dorit de ei. Fluxul informational este controlat cu buna-stiinta.Tv-ul nu o sa va zica aceste lcururi, va distrag atentia de la ele.De ce Israelul poporul lu ''Dumnezeu,, conduc si controleaza toata lumea? Nu vi se pare un pic ciudat, nu va de gandit? Ma credeti nebun cand zic ca singurul scop al ''Bibliei,, si crearea ei a fost conducerea lumii de catre statul ''Israel,,.