| Zazen a întrebat:

De ce credeti ca religiile (dogmele) iudeo-crestine nu mai reda continutul real al mesajelor initiale ale intemeietorilor, toate propaga erezii, toate au evoluat pe cai gresite, toate au interesul material-politic de a supune constiintele oamenilor propriilor lor interese de grup.
Existenta unui Dumnezeu real (TOT CEEA CE ESTE) nu este un mit. Dar nu a unui Dumnezeu (intr'adevar mitic!) sustinut de religiile actuale monoteiste.
Inchinarea si rugaciunile adresate de crestini la sute de "sfinti" nu reprezinta altceva decât o noua forma de politeism.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că dogmele iudeo-creștine nu sunt decât niște programe de spălare de creier în masă. Aceste dogme nu au nimic spiritual în ele care să ajute omul cu adevărat.
Creștinii au falsa impresie că dacă duc o viață de sclav în acord cu credințele creștine o să li se salveze sufletele prin "rai". Asta lu se pare lor spiritualitate.