| Kalla a întrebat:

De ce este plin de oameni rai in lume? Birgaganu stiu ce m-a facut proasta si vrea ca parintii mei sa divorteze si sa se certe doar ca sa sufar eu.
De cand am devenit atee\agnostica (inca nu m-am decis) am devenit mai rea cand raspund la intrebari.Ce parere aveti? Oare este orientarea religioasa cea care ne face mai buni sau mai rai?

62 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca e doar pentru atata lucru....nu e justificabil.
Ateii fac ceva totusi, poate unii din ei ajuta persoanele cu ceva concret in loc sa le ajute prin ruga.

Acum am inteles si eu ca rugaciunile pentru cineva sau ceva nu ajuta mai la nimic... daca te rogi ca cineva sa aiba mancare, asta nu inseamna ca in secunda doi ii cade mancare din cer.

| 1man1 a răspuns:

Daca cumperi un produs si il folosesti altfel decat iti spune fabricantul in instructiuni ai probleme. La fel si noi am fost proiectati intr-un anumit fel si, prin urmare, ar trebui sa functionam pe baza intructiunilor Creatorului nostru. De-a lungul timpului omul s-a indepartat tot mai mult de normele lui Dumnezeu, iar rezultatele se vad in prezent. Tot mai multe norme si actiuni sunt virusate, astfel ca raul este numit bine, iar binele rau. Avem o plaja larga de actiuni si hotarari pe care le putem lua in virtutea liberului arbitru, insa noi ne-am permis mai mult decat ne este permis. Mai grav e ca cele mai tentante sun cele care ne sunt nerecomandate. De aceea exista atat de mult rau. Din formularea ta nu am inteles cine anume vrea ca parintii tai sa divorteze si sa se certe. Referitor la faptul ca orientarea religioasa ne face mai buni sau mai rai. Desigur ca are importanta drumul pe care ni-l alegem, invataturile religioase au avut si au influenta asupra noastra. Am intalnit oameni si buni si rai din mai multe confesiuni cat si atei. Si aici trebuie sa fac o remarca si anume ca genetic avem implementat un simt moral (contiinta) care de-a lungul timpului poate fi educat spre a fi mai sensibil sau mai putin sensibil fata de anumite lucruri. O constiinta educata, instruita este asemenea unui program antivirus de buna calitate care ne pazeste PC-ul de virusi, etc. Daca avem un antivirus free ne va apara intr-o oarecare masura, dar daca nu il avem deloc si mai si navigam prin ape tulburi efectele vor fi devastatoare. Referitor la orientarea religioasa cu cat o religie este mai aproape de normele Bibliei cu atat ii va ajuta pe cei adera la ea sa fie mai aproape de cerintele lui Dumnezeu. Biblia este baza de date care ne furnizeaza noua update pentru o constiinta buna. Unii au devenit alergici la religie (si pe buna dreptate) datorita unor religii care s-au indepartat de normele Bibliei ca dogma sau (si mai ales) ca practica. Insa a nu se confunda Dumnezeu, Isus, Biblia cu conducatorii religiosi de genul celor amintiti anterior. Fiecare raspundem personal de actiunile noastre atat in fata oamenilor cat si a lui Dumnezeu, prin urmare fiecare din noi trebuie sa facem ceva (sau nu) pentru a ne apropia de Dumnezeu. Fiindca am fost creati cu necesitati spirituale, toti incercam sa facem ceva pentru a ne satisface aceasta necesitate (chiar si ateii).