| Kalla a întrebat:

De ce este plin de oameni rai in lume? Birgaganu stiu ce m-a facut proasta si vrea ca parintii mei sa divorteze si sa se certe doar ca sa sufar eu.
De cand am devenit atee\agnostica (inca nu m-am decis) am devenit mai rea cand raspund la intrebari.Ce parere aveti? Oare este orientarea religioasa cea care ne face mai buni sau mai rai?

62 răspunsuri:
| RandomDeTot a răspuns:

Daca te indepartezi de Dumnezeu El nu vine dupa tine te asteapta sa te intorci la el cu cat de departezi mai mult de El cu atat pierzi valorile pe ti le ofera credinta [dragostea fata de aproapele tau, smerenia modestia] toate astea sunt inlocuite de opusul lor intrucat daca te indepartezi de Dumnezeu nu te poti apropia decat de diavol.

Eu spun sa de decizi si sper sa faci alegerea corecta. big grin

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Bravo tie.
Pai atunci presupun ca ne vedem in rai.

| CristiB93 a răspuns (pentru usuk):

Daca ati fi asa de avansati intelectual nu ati mai spune atatea prostii si chestii ridicole despre oameni.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu cred ca daca nu am fi avut pe cei ce s-au indoit, am fi avut o lume mult mai buna si mai curata. A si din cauza acestor inteligenti de care zici tu, a fost afectata planeta.Eu mai bine as zice :Vai de planeta asta daca nu existau cei care nu se indoiesc de Dumnezeu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai, nu tu parca voiai sa ajungi in iad si sa-l cuceresti? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista, rau absolut sau bine absolut Kalla trebuie sa intelegi ca acesti termeni sunt creat de noi pentru a defini lumea care ne incojoara in fel mai simplu, cu cat ai sa privesti mai mult o problema cu cat mai mult ai sa vezi ca raul e facut cu intenti bune. Inteleg ce simti, si ai mei au divortat, dar nu e sfarsit de lume, oamenii nu se inteleg tot timpul, ai sa intelegi si tu aceste lucruri cand cresti. O zi buna.

| LegionarulRoman a răspuns:

Kalla draga mea....chestiunea in care te scalzi nu este deloc benefica nici pentru suflet, nici pentru minte.

Iti recomand o vreme sa parasesti TPU, deaorece (dupa cum observi) atei in general nu au niciun pic de intelegere fata de tine si problemele tale si vin cu replici de genul " In sfarsit te-ai desteptat". Adevarul ca in tine se duce o lupta puternica.De aceea iti recomand sa lasi o vreme TPU(si calculatorul in general), televizorul sau orice forma de tehnologie care poata sa te influenteze negativ sufleteste sau mental.

Din cate am inteles...ai probleme familiale.Asa-i? Daca gresesc sa ma corectezi! Probabil asta contribuie la zbuciumul tau ...si la ideea ca DUmnezeu e rau. In cazul asta iti recomand melodia:http://www.youtube.com/watch?v=Q_F7lDlmTyI

"Dar de fapt... exista mereu dreptate, fratele-meu! "

E momentul sa te rogi cu toata inima ta.Nu costa nimic si nu ai ce pierde, poate doar de castigat.Roaga-te cat mai des, sau mergi la biserica cand e perioada vecerniei(adica seara) ca sa fi mai aproape de Dumnezeu(asa cum mai vezi prin filme).Ce religie ai? Daca esti ortodoxa...e foarte bine, deoarece in ea poti trai cu adevarat sentimente foarte puternice. Cauta sa te spovedesti la un preot(care ti se pare tie ca e potrivit) si poate iti va deveni si duhovnic, astfel incat sa te indrume prin viata in mod crestinesc.

Iti zic: roaga-te. Mai tarziu vei avea timp si de citit!

Proababil esti foarte influentata de ideile ateilor de pe acest site.

Proabil te intrebi de ce e atata ura in lume si se poarta razboaie in numele religiei. Exista carti care trateaza asta.

Poate te intrebi de ce e asa faramitat crestinismul. Exista raspuns in carti pentru asta.

Poate te intrebi de ce considera ortodocsi ca numai ei detin adevarul.Vaei intelege si asta candva dupa ce vei citi si vei trai pe pielea ta.

Poate te intrebi de ce merg preotii cu BMW sau au vila sau i-au bani de la oameni. Exista raspuns si pentru aceasta.iti recomand sa citesti cartea care trateaza viata patriarhului Pavel al Serbiei, care mergea cu autobuzul sau pe jos la biserica(si era patriarh!).

Poate atei te-au convins ca evolutia si Bing Bang sunt teorii irefutabile. Exista raspuns si pentru aceasta!

Poate te intrebi de ce Dumnezeu si Iisus ...si nu Allah si Mahomed. Exista raspuns si pentru aceasta! Exista si multe carti ale convertitilor de la islam, budism, hinduism la ortodoxie.

"Oare este orientarea religioasa cea care ne face mai buni sau mai rai?"

Exista raspuns si pentru aceasta.Vezi raspunsul pe care i l-am dat lui ErrorFound. Bunatatea sau rautatea este sadita in fiecare, fie ca crestin, ateu, musulman sau budist.

Poate te intrebi cum de exista atatea religii. Exista raspuns si pentru aceasta(si raspunsul se leaga si de VT ).

Pentru toate exista raspuns draga mea. Insa toate la timpul lor.Acum tu traiesti un zbucium sufletesc, iar eu ti-am recomandat: "Roaga-te ca nu costa nimic si nu pierzi nimic! "

Pentru intrebarile pe care probabil ti le pui exista raspuns in carti ...asa ca iti recomand o librarie online de unde ai putea comanda carti religioase. Comanzi ce-ti place si ce crezi ca te-ar ajuta :

[asta e o carte foarte populara printre crestinii-ortodocsi:http://www.libris.ro/......24066.html ]

Iar asta e Libraira Sophia :

http://www.librariasophia.ro/

http://www.librariasophia.ro/categorii-Religie.html

Daca nu ma insel, toate cartile sunt ortodoxe, dar trateaza subiecte foarte diverse(de la vietile sfintilor, la problemele tinerilor). Daca nu esti ortodoxa... poate gasesti ceva care sa te convinga ca aceasta e dreapta credinta. Daca esti.e foarte bine pentru tine :).

Iti recomand 2 carti care 100% o sa-ti placa(scrise sub forma de roman, scrisa de aceeasi autoare) :

Lacrima sufletului

http://www.librariasophia.ro/......-8091.html

Cartea este un roman duhovnicesc scris de un adolescent pentru adolescenti.
Un suflet fragil, dar hotarat sa duca pana la capat lupta cea buna cu patimile si uratul din noi si din afara noastra.
Dincolo de toate, o intelegere ortodoxa a lumii in care traim...

Mi-e dor de Tine, Doamne

http://www.librariasophia.ro/......-8370.html

Foarte frumoase aceste carti.O sa iti arata cum se traieste si ce "gust" are Ortodoxia pentru tineri!

Si inca niste recomandari: cartile din seria "Tinerii si sexualitatea" scrisa de foarte popularul autor de carti pentru tinerii ortodocsi(dar si alte denominatiuni).Ea vorbeste despre sexualitatea tinerilor, vazu-ta prin crestinism.

1. Tinerii si sexualitatea-Intre iubire si pacat

http://www.sfaturiortodoxe.ro/intre-iubire-si-pacat.htm

2.TINERII SI SEXUALITAREA - INTREBARI SI RASPUNSURI

http://www.sfaturiortodoxe.ro/intrebari-raspunsuri-tineri-sexualitate.htm

3.Pacate noi, pacate vechi

http://www.danionvasile.ro/carte.php?id=7

Sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos si sa-ti aduc linistea sufleteasca :)!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru usuk):

Ateul de rand in general e destul de ingnorant si nu suporta contrazicerile...si da, in general vorbesc urat sau numai cu ironii si sarcasm, crezandu-se buricul pamantului.

De criza in lume sunt vinovati societatile secrete, cum ar fi Clubul Bilderberg, din cadrul carora fac parte multi masoni (dintre care multi sunt atei sau chiar satanisti).

Incalzirea globala:bullshit.O chestie de speriat omul de rand.

Basescu...nu sunt convis.

Adica da, ai dreptate: comunismul a fost crestin get -beget, iar Revoluita franceza si Marea Teroare iar a fost crestina get-beget. Si in fine: raboiul din Iraq sau Afganistan a fost crestin get-beget. Bush este un "crestin practicant fervent" si "nu face parte din societatile secrete". Primul si Al doilea Razboi Mondial...e clar..crestini au fost de vina,iar razboiul european-otoman... iarasi crestini l-au provocat."Logic! "

La cruciade ai dreptate...l-au provocat "our friends Romano-Catholic Curch" in frunte cu Papa(sau Pepe dupa uni).

De asemenea scrierile nihiliste si distrugatoare de caractere si suflete ale lui Nietzsche,Marx,Engels,Voltaire,Sartre, Freud si alti au fost scrise de crestini "get-beget"!

Crestinismul a adus numai "rau". Ateismul a adus numai bine, fericire, prosperitate, ne-a scapat de criza,"ne-a dechis mintile" si cate alte "beneficii"...dar nu am loc sa mai scriu de atatea beneficii.

| Musique a răspuns:

Într-o oarecare măsură, da.
La biserică ți se bagă-n cap că trebuie să faci fapte bune, să nu porți mânie, etc, ca să ajungi în împărăția Domnului.Sunt mulți oameni credincioși care-l slăvesc pe Dumnezeu și fac după cum spun predicile alea.
Dar faptul că ești ateu nu te împiedică să fi bun.Atât că nu crezi în toate chestiile și tâmpeniile religiei.Nimeni nu te obiligă să ucizi/ înjuri/ lovești (sau orice altceva) doar pentru că nu crezi în Dumnezeul altora.
O zi frumoasă!

| zurick a răspuns:

Nu.Asta nu tine de religie ci de omenie...Ai vazut tu intr-o religie sa nu existe oameni fara omenire.Si ce e cu binele si raul? Raul exista in toti de majoritatea oara mai mult decat binele

| vitbsk a răspuns:

Atunci când ai încredere în oameni, ei te pot dezamăgii amarnic.

Pe TPU nu ştii cu cine vorbeşti, pot fi oameni plini de frustrări şi complexe nebăgaţi în seamă de societate care se refugiază pe acest site şi se iau la ceartă cu alţii doar ca să-şi satisfacă orgoliul.

Sfaturi

Nu mai pune totul la suflet.

Nu mai citi întrebările vădit retarde de la categoria religie ca să nu te enervezi.

Nu te mai lua la ceartă cu toţi, poţi foarte bine să foloseşti funcţia ignore pentru ei o perioadă.

Duhovnicia nu se face pe TPU, nici cultura generală, aici postează fiecare după calificarea pe care o are şi poţi fi uşor indusă în eroare.

| vitbsk a răspuns:

Pentru confortul tău psihic îţi recomand să nu mai intrii în certuri la categoria religie şi să ieşi mai mult cu prietenele.

Mai ales că ai şi situaţia tensionată de acasă.

Profită de vacanţă cât o mai ai pentru că altfel vei intra în noul an şcolar obosită şi cu supărări.

Viaţa e mult prea scurtă şi nu merită să te consumi în nişte discuţii cu nişte anonimi până la urmă.

Poţi apela la preot prin spovedanie unde să-ţi confesezi problemele.

Iar după ce începe şcoala poţi merge la psihologul şcolii care se află acolo să te ajute şi a ajutat mai mulţi colegi de-ai tăi, decât îţi poţi închipui.

Roagă-te mult pentru părinţii tăi, tu nu ai nici o vină pentru acest divorţ.

Nu eşti proastă, eşti mult peste cei de vârsta ta care nici nu pot să lege o discuţie bună.

Ce pot să-ţi zic e că ai avut o doză de naivitate când ai pus la suflet ce ţi-au zis ceilalţi.

Naivitatea poate creşte şi dintr-o nobleţe sufletească în care-i consideri pe ceilalţi la fel de buni ca tine şi te răneşte insensibilitatea lor.

Nu mai spune necazurile şi tainele sufletului tău celor care nu pot să te ajute şi ţi le calcă în picioare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Da, ai fi stat in pestera, deci adio site-uri porno, vai, ce tlist. Pai musulmanii si crestinii fanatici nu se indoiesc de dumnezeu, if you know what I mean. smug

| Lizzu a răspuns:

Buna,Kalla...
Ai mai pus o intrebare despre faptul ca ai cam lasa crestinismul deoparte ...atunci toti spuneau ca nu esti tu sau ca iti scrie altcineva de pe cont.

Acum vad ca tu esti. Poate incepi sa gandesti altfel si sa vezi totul din alta perspectiva.
Nu stiu cati ani ai,dar pe masura ce tanarul devine adult si inainteaza in varsta,totul se schimba, conceptiile lui,parerile lui, viziunea lui despre viata, existenta, dzeu, religie ..despre tot.

--Nu esti mai rea. E perfect normala schimbarea asta atunci cand nu stii ce sa mai crezi si esti pe un drum nou pentru tine.
In scurt timp vei reveni pe o cale mai bine trasata si tot "raul" se va diminua.

Orientarea religioasa nu prea are de-a face cu comportamentul unui om daca acest om se cunoaste pe el insusi si este un om stabil care nu se lasa influentat de orice credinta din religia lui.
Daca nu devine fanatic. Oamenii fanatici ar face orice ca lumea sa le accepte religia lor, ei sunt orbiti si nu vad altceva.
Din cauza asta devin rautaciosi, inraiti si frustrati ca ceilalti nu le vad religia in aceeasi lumina in care ei insisi o vad, ca fiind unica si cea mai buna.

Si nu, sa fii ateu nu inseamna sa fii rau si crud (asa cum cred crestinii); sa fii credincios, iar nu te face neaparat un om rau.
Lumea nu intelege asta si e pacat. Asta pune un zid intre oameni si ei niciodata nu se vor intelege unii pe altii.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

"Religia te face un om bun doar prin frica. Te "obliga" sa fi bun ca sa nu fi pedepsit. "
--minunat exprimat. Asa e. E purul adevar.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

"ai innebunit la cap, de ce sa treci si tu la prostie si la egoism"
--te inseli amarnic cu fraza asta, chryystyyann... si-mi pare rau ca tu consideri persoanele atee- proaste si egoiste.
Incearca sa cunosti aceste persoane cu alti ochi. Nu judeca inainte de a cunoaste.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai bine fara siteuri porno, inteleg ca iti plac si te uiti, dar asta iti face rau, dar lasa ca o ia cancerul sau poluarea inaintewinking

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Thank you, i'm trying. happy

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Poate ca am gresit cand am zis proaste, dar egoiste sunt sigur ca nu. Ateii pe care i-am cunoscut nu au fost toti prosti, dar egoisti da. Dar spune-mi tu cand ti se aduc motive ridicole si ilogice, cum pot sa numesc persoana aceea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

De tine ziceam, tu esti ala cu porno-urile si ideile bolnave cu si despre sex, nu eu, nenii de la net pot confirma asta. big grin

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Ce motive? in legatura cu credinta ta sau cu ce? de ce sunt egoiste? exclud orice e in afara convingerilor lor?

--poate din perspectiva ta sunt ridicole si ilogice si sunt sigura ca asa e.
Eu pot vedea culoarea neagra pe cand tu din negru vezi alb. Sunt doua pareri diferite, dar asta nu inseamna ca eu, daca vad negru pentru ca asa mi-e firea, nu inseamna ca sunt egoista. Si nici tu nu inseamna ca esti pentru ca vezi alb in loc de negru.
Cand doua pareri sunt opuse asta nu o anuleaza pe una din ele ca nefiind adevarata. Ambele pot fi adevarate in acelasi timp.

Daca ai inteles.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si de unde ma rog ai tras tu concluzia asta tampita?

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Ok si tu din ce zici aici ar insemna ca nimeni nu are dreptate, ca nimeni nu este vinovat si ca toata lumea are dreptate deoarece eu vad alb iar celalalt negru, nu suntem noi devina, atunci totusi care ar trebui sa fie pozitia noastra fata de totul, nu exista la nimeni adevarul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Concluzia nu are cum sa fie tampita daca a fost "trasa" din ideile tale stralucite. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu am spus niciodata asa ceva, apoi daca tu ai tras concluzia asta probabil ai creierul defect de atata ateism laughing)))))

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Ateii sunt egoisti ca nu se roaga pentru altii, dooh. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

De fapt tu esti cel cu creierul defect, sau ai uitat fantezia ta cu mine in iad? Daca ceva afecteaza creierul, acel ceva e teismul, mai ales crestinismul, islamul si iudaismul, oamenii isi neaga disperati natura, dar asa cum am mai zis, fac asa cum fac grasele care cica tin dieta, cica, si se gandesc doar la mancare (a se observa "doar"-ul), asa ca unele incep sa manance apoi isi provoaca voma ca sa dea afara tot pentru a nu se ingrasa, imbolnavindu-se astfel.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei sa spui ca de acolo ai tras tu concluzia asta laughing). Adica daca nu ma uitam la filme porno, eu nu stiam ca in ziua de azi oamenii au fantezii dinalea si ca nu puteam sa glumesc pe seama asta cu tine?

| gingergirl1 a răspuns:

Ohoho,iti spun din experienta, daca o pot nuni asa happy Sti...inainte,recunosc,eram "rea"adica vorbeam urat(anturaje proaste ),ma purtam urat(nu exagerat dar totusi) injuram si toate cele pana cand cam prin luna mai am cunoscut un tip(foarte de treaba,poate prea de treaba laughing In fine el este dintr-o familie de pocaiti, si ma motivat foarte mult acest baiat(incepusem sa fiu ca si el, de atunci cuvant urat nu a mai iesit din gura mea, si am inceput sa vorbesc mai mult, sa fiu mai vesele, sa ma port frumos.Stau si ma gandesc daca nu il intalneam oare ce as fi facut? Ok, cred.ca te-am plictisit dar sper ca a iesit la iveala ce am incercat sa scriu! Uneori conteaza, orientarea asta! De exemplu daca te duci la biserica, te rogi sietc nu te simti mai in siguranta, vesela si etc? dar daca traiesti intr-un mediu cu anturaje proaste sa fi sigura ca o sa iti mearga prost!

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Nu cred ca exista la nimeni adevarul absolut pentru ca nu exista o dovada a lui ca sa putem sa afirmam sigur ca eu sau tu detinem adevarul...

In lipsa unei cunoasteri totale a universului in care suntem, orice "adevar" personal poate fi luat in calcul ca si real.