| Geass a întrebat:

De ce există atâtea religii foarte diferite.La creştini(nu ma număr printre ei) sinuciderea e un păcat la shintoism este o onoare şi sunt şi alte exemple măcar dacă eram păcăliţi cu o singură credinţă în toată lumea...

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tocmai ca ele exista ca sa cautam si gasim care este cea buna.Cine cauta cu tot dinadisul, o va gasi.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Si banuiesc ca vei spune ca doar crestinismul e corect, iar restul pot sa arda in Iad de nenorociti si necredinciosi ce sunt.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Dar eu doresc ca toti oamenii sa vina la Isus si sa primeasca mantuirea.de ce crezi ca ma strofoc eu aici?

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Dar daca,sa zicem Iisus e gresit,si voi aberati grav? Poate,prin absurd, o alta religie este cea dreapta.Ce ai face tu cu ortodoxismul atunci? Tu ar trebui sa renunti la statutul de misionara ce ti-l insusesti, ca poate unii oameni nu vor sa urmeze sfaturile tale. Poate unii oameni au ceva mai bun decat mantuirea.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce poate sa fie mai mult decat mantuirea? Sa fii iertat de pacate sa mostenesti cerul cu toata splendoarea lui?

| Dumnezău a răspuns:

Exista religii, din cauza ca oamenii au obsesia retardata de a crede in ceva zeu supranatural.Nu sunt pacaliti oameni de catre religie, ei se pacalesc singuri, pentru ca le-au tot creat ca sa se tina pe sine sub control.Religia e chestia in care trebuie sa te increzi cel mai putin de pe lumea asta, limiteaza universul omului si il face mai prost, cu cat isi pune mai mult amprenta asupra lui.

| 220V a răspuns:

Pai fiecare a vrut sa inventeze cate o religie ca sa ajunga faimos, parerea mea

| Thunder a răspuns:

Pentru ca fiecare turma incearca sa fie diferita de cealalta si toti considera ca ei au dreptate.

| NatureSelf a răspuns:

Pentru ca mai multi, asa zis popi, vor sa faca bani, pe cai diferite ale Domnului, intelegi? mai multe religi, mai multe popi, mai multe donati la biserici.

| Geass explică (pentru NatureSelf):

Asta ştiu şi eu ma refeream că oamenii erau mai uşor de păcălit dacă era o singură religie.

| NatureSelf a răspuns (pentru Geass):

Foarte bine gandit reichiule. dar este o singura religie, ce ne uneste pe toti, religia numita, foamea de bani.

| Iorga_Elena_1991 a răspuns:

Deoarece oameni au personalitati diferite si ei cred anumite lucruri. De exemplu:mie imi place sa nu copiez, dar colega mea zice ca este corect si bine sa copiez.