| Anonymous989 a întrebat:

De ce foarte multi oameni penticostali (pocaiti) traiesc in familii cu 7-12 copii? E bine sa faci atatia copii? Eu consider ca oamenii aceia nu prea gandesc. Stai toata ziua si te FU** dupa care mergi la biserica. Dupa ce au ajuns la 10 copchi se plang ca nu ai cu ce sa-i creasca. De ce? Lamuriti-ma si pe mine sad

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ti-au cerut tie bani pentru mancare sau pentru hainute? Sa stii ca Dumnezeu pregateste bucatica de paine pentru fiecare sufletel. Cunosc familii care au avut multi copiii si care sunt binecuvantati prin copiii lor. Dumnezeu rasplateste celor ce se incred in El.

| MMihai a răspuns:

De ce foarte multi oameni penticostali (pocaiti) traiesc in familii cu 7-12 copii? E bine sa faci atatia copii? Eu consider ca oamenii aceia nu prea gandesc. Stai toata ziua si te FU** dupa care mergi la biserica. Dupa ce au ajuns la 10 copchi se plang ca nu ai cu ce sa-i creasca. De ce? Lamuriti-ma si pe mine ==obscurantism!

| costis a răspuns:

Cu ce te deranjeaza?

| OOOLEOOO a răspuns:

E frumos sa ai multi copii.
Parere personala.

| OOOLEOOO a răspuns:

Insa copilul penticostal nu-l consider crescut bine din punct de vedere al dezvoltarii personale, cunosc multi tineri penticostali, acestia parca sunt programati sa nu faca nimic in privinta dreptului de a fi cineva! ...Este o adolescenta sufocanta.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Poate ca da, dar nu ii putem judeca pe toti din cauza unora. Eu cunosc un baiat penticostal si ma inteleg chiar foarte bine cu el. E educat si sociabil baiatul... si mult mai respectuos decat multi altii, indiferent de religia lor.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da sunt de acord cu tine, sunt superbi si recunosc asta!
Iar cand vine vorba de a se integra in societate sunt ''slabi'' nu au incredere in ei si renunta usor la un drept sau la o dorinta, asta poate determina o ''adolescenta sufocanta''

| DeliaDaniela a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Probabil ca ai dreptate, dar tinand cont ca ei au alte principii de viata... acest lucru ii impiedica oarecum sa se integreze atat de bine in societate. Dar nu pentru ca ar avea probleme de comportament, ci pentru ca ei nu se simt in largul lor in anumite situatii.
Inteleg ce vrei sa zici si te aprob. Doar ca, cum am mai zis, nu putem generaliza. Unii sunt chiar foarte sociabil si se integreaza foarte bine... altii sunt, cum ai zis tu, mai "slabi"! happy

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Intr-adevar!

| victoreanu a răspuns:

Esti prea mic ca sa intelegi.

| HueyFreeman a răspuns:

Cica prezervativu-i pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece contracepția e un păcat, ucizi un viitor suflet așa, Dumnezeu vrea ca natalitatea să fie mare, fiecare copil este un dar de-al Lui.
Și cum fiecare om are nevoile lui firești și fizice, își asumă riscul...
Mi se pare că e prea mult, îți dai seama cât îndură mama lor în numele credinței? Financiar, fizic, sentimental. Sunt oameni muncitori și credincioși, dar cu idei prea inspirate din puritanism.

| C0nstantin a răspuns:

Pai ei o fac in numele Domnului...

| mary4048 a răspuns:

Pentru ca avortul este un pacat la fel ca si contraceptia.Nu ai sa vezi vreun penticostal ca cere cuiva ajutor,chiar daca are familie numeroasa, ei fiind oameni muncitori, corecti, se ajuta intre ei, dar primesc ajutor si din strainatate de la confratii de aceeasi convingere religioasa.Nu-ti mai bate tu capul cu probleme care te depasesc!

| HueyFreeman a răspuns (pentru mary4048):

Prezervativul depaseste pe multi, asa este.

| das3 a răspuns (pentru mary4048):

Nu toti penticostalii primesc ajutor de la confrati, si da cand ajung la fundul sacului cer ajutor. Eu am in vecinatate doua familii penticostale f.f. sarace, pe care ii ajut cu lucrurui de prima necesitate- adica in special mancare.
Acum referitor la numarul de copii, eu personal cred ca niciodata nu sunt prea multi, unde cresc trei cresc si 5 happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru das3):

Felicitari pentru ajutorul pe care li-l acorzi. happy Cineva acolo sus, apreciaza.

| Jackul336 a răspuns:

De ce avem asa des chef de sex daca nu e bine sa folosesti metode contraceptive
insa logic nu e bine nici sa ai 10 -20 de copii

femeia are nevoi sexuale in perioada fertila deci logic ca macar, dar macar odata pe luna trebuie avut grija de ea
ca sa nu mai zic de barbat care are nevoi de 2-3 ori pe saptamana

cuplurile fac sex in medie o data la 3-4 zile conorm sondajelor iar conform calculelor am ajunge la 100 de miliarde de oameni daca ne am lasa condusi de ideea ca nu e bine sa faci cu prezervativ

| acidickiddo a răspuns:

Cunosc si eu un caz.Dar daca oamenii, familia respectiva a consimtit astfel, sa faca multi copii, atunci a fost alegerea lor.Ca se plang ca nu au cu ce sa ii creasca, apoi asta e alta poveste.Inainte de a face ceva, mi se pare normal sa iti pui intrebari, sa iti dai seama daca vei proceda sau nu bine.Eu nu am o parere prea buna despre penticostali, nu sunt oamenii care ma asteptam sa fie din punct de vedere moral, etic, psihic.Si copii cresc in aceste familii privati de multe lucruri, poate si de educatie.In familiile astea sunt multe subiecte considerate tabu, sa zic asa.Ei nu vorbesc liber despre sex, relatii, casatorie.