| Fineness a întrebat:

De ce oamenii care se roaga constant la Dumnezeu, sunt extrem de siguri ca vor ajunge in Rai? Din curiozitate...

Răspuns Câştigător
| Schnitzel a răspuns:

De fapt exista o istorioara despre un tanar care era sigur ca va ajunge in Rai pentru ca ducea o viata exemplara, iar din cauza mandriei si sigurantei sale a ajuns in Iad. Daca un om zice "Eu voi ajunge in Rai!" face deja un pacat si isi slabeste mult sansele. Daca o persoana buna totusi spune, crede si regreta fiecare fapta, se simte rau desi este bun, e SMERIT, acela da, e un om demn de a ajunge in Rai.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca atunci cand ai o relatie personala cu Dumnezeu prin rugaciune si Cuvant, primesti in inima siguranta mantuirii.Ea vine de la Dumnezeu.Prin rugaciune tu stai de vorba cu Dumnezeu.Si El iti raspunde.

| Urzi23 a răspuns:

Cine este sigur ca ajunge in rai nu stie unde va ajunge fara Marea Mila a Domnului.Din cite mai tin minte pina si cei mai imbunatatiti Sf Parinti din Patericul Egiptean tot la Mila Domnului sperau si aveau o viata exemplara pentru noi.Credinta este un liant omogen cum este betonul armat de la temelia casei : Credinta+fapte bune+comuniune la Sf Liturghie cu credinciosii.Stiu ca este un ex in VT in care faptele bune au mintuit. Fiecare trebuie sa ne straduim dupa slabele puteri omenesti si Dumnezeu nu ne lasa ca Mare este Mila Lui dar si noi" trebuie sa dam din coate si genunchi"

| Angel0 a răspuns:

Nici marii sfinți nu erau siguri ca o sa ajungă in rai.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca cred in existenta lui, biblia si biserica sunt dovezi ca Dumnezeu exista si dupa moarte e alta lume in care se duc sufletele noastre. Nu oricine ajunge in rai.

| ZvT a răspuns (pentru mgtow):

E gresit sa afirmi ca biblia si biserica sunt dovezi ale existentei lui dumnezeu, in concluzie coranul si moscheele sunt dovezi ale existentei lui Allah. Lasa-i sa fie, si eu eram sigur de unele lucruri si nu a fost chiar cum ma asteptam.

| CobraLeon a răspuns:

Priveste si razi (trebuie sa stii putina engleza) http://www.youtube.com/watch?v=TLGGKraKmXc&feature=related

| ZvT a răspuns (pentru CobraLeon):

Interesante idei... Cum pot trăi crestinii liniştiţi în rai ştiind că miliarde de oameni vor arde in iad. Oare nu este pacat să laşi pe cineva să moară şi să nu faci nimic?

| AnghelB a răspuns:

Nu ai decit sa speri. Nimeni nu este sigur. Dar...ai un atuu. Il cunosti, ai stat de vorba cu El. Prin rugaciune poti spune ca stai de vorba cu Dumnezeu. Si trebuie sa crezi.

| vreau1alint a răspuns:

Nu oamenii care se roaga constant ci cei care cred in Dumnezeu si se roaga Lui dar nu numai pentru asta. Pentru a ajunge in Rai nu e suficient doar sa crezi si sa te rogi trebuie sa iti iubesti aproapele deoarece daca iti iubesti aproapele il iubesti si pe El. As putea sa iti dau mai multe detalii dar nu mai am timp. Daca chiar te intereseaza da add: aminakriss big grin

| Puffulicii a răspuns:

Bunaa.Pentru ca ei cred intr-adevar in Dumnezeu dar eu zic ca nu ar trbuii sa fiu chiar asa d siguri ca vor ajunge in raiwinking