| Cybele a întrebat:

De ce omul l-a complicat pe Dumnezeu si intreaga religie crestina? Nu este Dumnezeu simplu?
Adica de ce exista regulile astea tampite ca de exemplu: daca femeia e la menstruatie nu are voie sa intre in biserica; trebuie neaparat sa mergem la biserica; pacatele trebuie recunoscute in fata unui preot; trebuie sa ne inchinam cand trecem pe langa o biserica; barbatii au prioritate in biserica etc.
Dumnezeu a creat lumea, barbatul si femeia in egalitate, trebuie sa respectam cele 10 porunci si atat. De ce nu poate fi asa simplu?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Este simplu, că gândirea religioșilor tot simplă e. Alții mai gândesc și își pun întrebări.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu *trebuie* sa faci nimic din toate astea. Nici macar nu *trebuie* sa crezi in Dumnezeu. Crestinismul nu e o obligatie.
Desigur, daca vrei sa fii serios in ceea ce priveste credinta in Dumnezeu atunci trebuie sa tii si aceste canoane care fiecare in sine are o anumita semnificatie.
De exemplu inchinatul cand treci pe langa o biserica. Nu e obligatoriu, inchinatul in cazul asta se face din respect pentru faptul ca treci pe langa casa lui Dumnezeu. Nu treci asa pe langa casa lui Dumnezeu in completa nepasare. Ideal n-ar trebui sa fim nepasatori. Pacatele trebuie recunoscute in fata preotului fiindca Insusi Hristos a spus asta in Evanghelie.
Barbatii nu au prioritate in biserica, nu stiu cine ti-a zis asa ceva. Pur si simplu ei stau pe partea dreapta, iar femeile pe partea stanga.
Sau femeia care e la menstruatie e intr-o perioada necurata a ei, iar biserica este cel mai curat lucru care poate exista pe pamant fiind casa lui Dumnezeu. Si aceeasi logica se aplica si pentru barbatul care a avut in noaptea respectiva scurgeri.
Nu sunt reguli tampite. Tampit e cel care nu le intelege semnificatia adanca.
Iar mersul la biserica este un dar de la Dumnezeu. Daca nu vrei sa mergi la biserica atunci asta e. Duminica dimineata stai acasa, seara iesi in club, dupa amiaza fumeaza si bea si sa vedem la sfarsitul vietii ce bine o sa-ti fie.
Biserica este un spital pentru pacatosi, iar mersul la biserica este unul din cele mai puternice medicamente pentru patima si pacat. E un dar de la Dumnezeu pentru ca acolo se savarseste Sfanta si Dumnezeiasca liturghie.

| Cybele explică (pentru CostinAlamariu):

Cum poti sa spui ca femeia cand e la menstruatie e intr-o perioada necurata a ei? Doamne fereste... ca asa ceva chiar nu pot sa accept. Pai nu Dumnezeu ne-a facut asa cu menstruatie? Cum sa nu ne primeasca in biserica in felul in care El ne-a creat? Regula asta e cea mai prosteasca din cate au inventat creatinii fanatici. Eu ma duc la biserica atunci cand sunt la menstruatie si sunt sigura ca Dumnezeu ma accepta si asa. Pt ca nu este un tampit ca unii care il slujesc fara cap.
Si daca vreau sa stau pe partea dreapta a bisericii de ce sa nu o fac? Doar pentru ca sunt femeie? Ce legatura are? Nu suntem egali in fata lui Dumnezeu?
Nu ma duc in fiecare duminica la biserica pentru ca daca vreau sa vorbesc cu Dumnezeu o pot face de oriunde pentru ca El este peste tot.
Si nu imi recunosc pacatele in fata niciunui om. Mi le recunosc doar in fata lui Dumnezeu pentru ca ma poate auzi direct nu neaparat prin intermediul cuiva. Conteaza ca mi le regret si ca incerc sa nu le mai repet.
Pentru mine credinta e simpla. Dumnezeu e simplu. Nu trebuie sa ne complicam inutil

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cybele):

Hai sa-ti spun ceva. Ma gandesc ca stii istorisirea cu Adam si Eva. Au muscat din fruct si au fost alungati din rai. Cate pacate crezi ca au savarsit Adam si Eva atunci? Iti spun eu cate. Cel putin 3.
Primul si cel mai mic pacat a fost muscatul din fruct. Ala n-a fost asa grav.
Al doilea a fost neascultarea. Dumnezeu nu s-a suparat pe Adam si Eva ca au muscat dintr-un fruct ci S-a suparat pe ei ca nu I-au ascultat cuvantul.
Al treilea pacat si probabil cel mai grav este lipsa parerii de rau. Lipsa pocaintei. In loc sa le para sincer rau de ce au facut au preferat sa dea vina care pe cine a putut. Adam pe Eva, Eva pe sarpe.

Asa e si in cazul tau. Pacatul tau cel mare nu e ca intri in Biserica la menstruatie. Lucrul asta e cel mai usor de iertat.
Pacatul tau cel mare este neascultarea de Biserica. Biserica e lasata de Hristos. E mireasa lui Hristos si are autoritate direct de la Dumnezeu. Daca Biserica spune ceva inseamna ca Sfantul Duh a spus-o. Nu sunt reguli idioate doar fiindca mintea ta e prea ingusta sa le inteleaga.
Si pe langa neascultare pacatul tau este lipsa de regret si de pocainta. Nici macar nu-ti pare rau de ce ai facut. Asta e cel mai grav. Ce rost mai are sa te rogi lui Dumnezeu daca îi jignesti Biserica si o calomniezi si spui ca are reguli idioate?

Si pot sa te intreb in ce crezi mai exact? In ce fel de Dumnezeu? Ca in Hristos sigur nu crezi. Hristos s-a dus la templu, tu refuzi sa te duci la Biserica.
Hristos ne-a spus sa ne marturisim unul altora pacatele si in special preotilor fiindca au harul Sfantului Duh, tu refuzi asta.
Tot ce spune Hristos refuzi sa faci si te impotrivesti. Cum ar fi ca un om apropiat tie sa refuze sa faca tot ce îi spui sa faca si chiar sa refuze sa mearga in casa ta. Ti-ar parea bine? Ti-ar place? Ma indoiesc. Mai degraba te-ai simti ofensata. Atunci tu de ce nu mergi in casa Domnului si de ce nu-i asculti poruncile?

| Cybele explică (pentru CostinAlamariu):

1. Nu mi-ai citit bine raspunsul. Am zis ca nu merg in fiecare Duminica, nu ca nu merg deloc.
2. Esti un pic naiv sa crezi ca orice spune biserica sa facem este bun. Adica tu chiar vrei sa spui ca daca eu ma duc la biserica la menstruatie, Dumnezeu o sa uite stramb la mine si-o sa zica: Ia uite-o si pe asta!? Eu cred ca Dumnezeu ma accepta oriunde asa cum m-a creat. Nu sunt intr-o perioada necurata. E o perioada normala in care apropo... ma spal.
3. M-ai intrebat in ce Dumnezeu cred. Cred intr-un Dumnezeu milostiv si normal la cap, simplu asa cum isi invata Iisus oamenii din jur. Prin povestioare simple ca sa intelegea. Moise a primit de la Dumnezeu doar 10 reguli. Nu o mie cate a inventat biserica in timp.
4. Acum am eu o intrebare pentru tine. Cruciadele au venit din partea bisericii care conform ideilor tale, are dreptate in orice. Unde era dreptatea in a ucide mii de oameni pentru bani? Pentru ca asta a facut. S-a imbogatit mult in urma cruciadelor sub pretextul ca ucid paganii.
5. Ti se pare normal ca femeile nu au voie sa intre in unele biserici? Cum ar fi Manastirea Frasinei si Muntele Athos. Regula asta a fost facuta de Dumnezeu? Eu nu cred intr-un Dumnezeu misogin. Ci intr-un Dumnezeu drep care ofera drepturi egale tuturor, fie ei barbati sau femei. Daca te uiti in istorie, femeia a fost intotdeauna neindreptatita, inclusiv de catre biserica. Iar chestia asta vine de la oameni nu de la Dumnezeu.
Eu zic sa nu ne mai indepartam de credinta pura, curata. Daca maine imi spune biserica sa ma pun in cap si sa ma arunc in fantana crede-ma ca nu am s-o fac ca nu sunt atat de naiva ca tine.
6. "Atunci tu de ce nu mergi in casa Domnului si de ce nu-i asculti poruncile?" Merg la biserica (nu in fiecare Duminica) si ii ascult poruncile (cele 10) si invat din pildele lui Iisus. In rest sunt selectiva pentru ca am cap pe umeri sa judec singura. Nu trebuie sa-mi zica niciun prea fericit regulile pe care le viseaza noaptea si vrea sa le implementeze ziua.

| Cybele explică (pentru Cybele):

Sa nu ma intelegi gresit. Nu sunt impotriva bisericii. Sunt impotriva unor reguli inventate de oameni sub pretextul ca asa vrea Dumnezeu. Dumnezeu ne-a zis exact ce vrea de la noi prin cele 10 porunci. Mai clar de atat nu putea fi. Dar noi, fiind oameni cu diferite scopuri in viata, ne place sa ne complicam. Ca de... altfel viata ar fi prea simpla si plictisitoare.

| Cybele explică (pentru Cybele):

Si uite ca mi-am mai adus aminte de ceva. In evul mediu biserica a omorat mii de femei pentru ca se credea ca sunt vrajitoare.
Biserica a fost ultima care a renuntat la sclavi. Si avea sclavi multi, majoritatea romi.
Oare Dumnezeu asa a vrut? Pentru ca biserica face doar voia Domnului, nu?
Hai sa admitem ca biserica comite niste erori grave. Avem dovezi in istorie. A comis greseli si comite si acum.
Biserica ar trebui sa fie un loc in care doar sa invatam despre Dumnezeu, poruncile Lui si invataturile Lui. Nu un loc de unde unii sa dea comenzi stupide sub pretextul ca asa vrea Dumnezeu. Si omul crestin si naiv zice: Pai daca asa vrea Dumnezeu asa facem.
Si cand colo asa vrea un om.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cybele):

1. "Am zis ca nu merg in fiecare Duminica, nu ca nu merg deloc."

Nu ai zis doar atat. Ai zis ca nu intelegi de ce trebuie sa mergi la biserica ca cica te poti ruga si acasa chiar daca insusi Hristos S-a dus la templu, la ceva ce El a numit "Casa Tatalui Meu". Daca pentru Iisus era casa Tatalui Sau atunci si pentru tine ar trebui sa fie.

2. Nu e vorba de naivitate, e vorba de ascultare. Dumnezeu vrea sa ascultam pentru ca El insusi a fondat biserica. Biserica este a lui, nu a ta. Nu tu faci regulile, nici preotii si nici nimeni. Hristos face regulile Bisericii Sale. Ce spune biserica lui Hristos aia spune Hristos. Daca nu asculti biserica nu asculti de Hristos. Si atunci ce rost mai are sa crezi in Dumnezeu? Fii atee daca oricum nu asculti de biserica. Chiar n-are niciun rost sa te minti singura ca crezi in Dumnezeu desi Îi batjocoresti poruncile.

"ma duc la biserica la menstruatie, Dumnezeu o sa uite stramb la mine"
Nu asta e pacatul. Dumnezeu se va uita stramb la tine fiindca nu asculti. Lui Dumnezeu nu îi plac oamenii neascultatori si aroganti. Adam si Eva au fost dati afara din rai pentru NEASCULTARE.
Ce nu pricepi femeie ca nu menstruatia e problema aici, ci neascultarea ta. Ingamfarea ta si egoismul tau. Astea sunt urate si scarboase in fata lui Dumnezeu si Dumnezeu isi va intoarce fata de la cei ce nu Îl ascultă.
Si nu te simti discriminata ca nici barbatii n-au voie sa intre in biserica daca au avut scurgeri nocturne. Poftim, acum te simti mai bine?

4. "Cruciadele au venit din partea bisericii care conform ideilor tale, are dreptate in orice."

Cruciadele au fost facute de catolici. Imi si imaginez cum stateai tu acolo si scriai prostia asta idioata cu cruciadele si te gandeai "mama ce i-o dau la asta" dar in ignoranta ta desavarsita ai uitat ca cruciadele sunt facute de catolici, nu de ortodocsi. Am spus ca biserica ortodoxa nu greseste, nu cea catolica. Aia greseste totdeauna. De unde stiu ca Biserica nu greseste. Asa mi-a zis Hristos. Hristos mi-a spus ca Biserica e mireasa Lui. Cine n-o are pe Biserica ca mama nu Îl poate avea pe Dumnezeu ca Tata.

5. Manastirile sunt proprietate privata. Daca eu detin o pajiste nimeni nu are voie sa intre pe pajistea mea decat cei pe care vreau eu sa-i las. Nu pricep de ce ti se pare asta o problema. Exista un miliard de manastiri si biserici unde poti intra ca femeie dar tu fix la Athos vrei. Stii ca mai sunt si alte manastiri prin Grecia? Te poti duce la alea. De ce fix la athos vrei?
Stii cine a zis ca in Athos sa nu intre nicio femeie? Maica Domnului Maria. Ea a spus cand a infintat autonomia Sfantului Munte Athos ca ea trebuie sa fie singura femeie care poate intra in Muntele Athos.

"Merg la biserica (nu in fiecare Duminica)"
Daca nu mergi in fiecare Duminica inseamna ca nu prea il iubesti asa mult pe Dumnezeu. Uite de exemplu eu imi iubesc iubita atat de mult incat o vizitez zilnic si nu trece o singura zi sa n-o vizitez fiindca am atata iubire in inima mea pentru ea. Dar daca pentru un simplu om sunt in stare sa merg in casa ei zilnic atunci pentru Dumnezeu e greu sa mergi in casa Lui saptamanal? Chiar asa greu e sa vizitezi casa creatorului tau 2 ore pe saptamana in fiecare saptamana? Oricum la ora nu faci altceva decat sa dormi sau sa stai pe retelele de socializare. Mai bine dormi decat sa-L vizitezi pe Dumnezeu... incredibil...

"si ii ascult poruncile (cele 10)"
Iisus a dat mai multe porunci decat cele 10.
Plus ca nici pe alea nu le asculti.
Una dintre porunci este sa cinstesti ziua Domnului, adica Duminica mergand la biserica SAPTAMANAL nu cand iti vine tie cheful. Alta porunca e sa nu ai alti dumnezei dar aparent voia ta e dumnezeu tau avand in vedere ca mai degraba faci ce vrei tu decat ce vrea Dumnezeu.

Si vad ca ma faci naiv. Ok, daca prin faptul ca Îl iubesc pe Dumnezeu si îi ascult poruncile sunt naiv atunci naiv sunt.
Dar eu macar sunt naiv pentru Hristos. Tu esti desteapta pentru cel rau.

| Cybele explică (pentru CostinAlamariu):

Waw! M-ai uimit destul. Discutia cu tine s-a terminat aici in momentul in care ai spus ca sunt pentru cel rau. Destepta, proasta nu sunt pentru cel rau. In momentul asta ai pacatuit grav. Lasa-l pe Dumnezeu sa decida a cui sunt.

| Cybele explică (pentru CostinAlamariu):

Dar totusi nu ai dat nicio explicatie la faza cu vrajitoarele si cu sclavii. Aici chiar as fi curioasa ce explicatie ai. Apoi vreau sa incheiem discutia de tot. Si te-as ruga sa nu-mi mai raspunzi la intrebarile viitoare daca esti amabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să înțelegi ce vreau să îți zic trebuie sa te gândești la religie că la ceva creat de om, care consta in obiceiuri, tradiții.Confesiunile religioase au devieri mai mici sau mai mari de la învățătura curata lăsată de Dumnezeu.Eu sunt doar creștin (nu sunt nici adventist Nici ortodox, etc) Noi nu suntem mântuiți prin religie, fapte, traditii ci prin harul Lui Dumnezeu, după cum scrie in Sfintele Scripturi: Ați fost salvați prin har și ați acceptat salvarea prin credință; iar acest lucru nu provine de la voi, ci este în exclusivitate harul lui Dumnezeu! Primirea acestuia nu se bazează pe fapte (omenești); și astfel, excluzându-le, nu este permis nimănui să își revendice vreun merit personal. Efeseni 2:8‭-‬9
Dumnezeu nu ne cere sacrificii, sa ne dam de 3ori peste cap ca sa ajungem in rai, sa ne rugam de 5 ori pe zi sau sa înconjurăm biserica de 7 ori în genunchi, El ne cere doar sa Îl iubim.Noi oamenii suntem păcătoși și nu meritam sa stam langa Dumnezeu; versetul de aur-Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L‑a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Ioan 3:16 plata păcatului este moartea,Lui Dumnezeu Îi este mila de noi,vrea sa ne salveze de la moarte,dar nu I-ar place sa ne ierte direct, și să fie nu fie plătită plata, așa că L-a trimis pe Fiul său să plătească în locul nostru și apoi a înviat pentru că nu făcuse nici-un pacat.
Biserica este foarte importanta, ea este comunitatea fiilor Lui Dumnezeu, este corpul lui Isus și noi suntem organele.Cand zic biserica nu mă refer la o clădire ci la un grup de credincioși, in biserica pot avea loc multe feluri de activități importante.Noi acum ne aflam în noul legământ și nu mai sunt valabile legile mozaice cum ar fi sabatul, animalele necurate, circumcizia, ochi pentru ochi și dinte pentru dinte, etc.Te poți uita pe YouTube la 3.16 vlog, Vasile Filat, si biserica Genesis. Foarte important este sa citești Biblia care este Cuvântul Lui Dumnezeu (citește mai întâi Noul Testament incepe cu evanghelia după Matei)

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Noi acum ne aflam în noul legământ..."

Pe cand Biblia 3.0? Cu super noul legamant?!

De fapt voi le-ati furat spiridusul evreilor, l-ati fardat si ati creat monstruozitatea asta numita crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adica de ce exista regulile astea tampite ca de exemplu: daca femeia e la menstruatie nu are voie sa intre in biserica; trebuie neaparat sa mergem la biserica; pacatele trebuie recunoscute in fata unui preot; trebuie sa ne inchinam cand trecem pe langa o biserica; barbatii au prioritate in biserica etc."

Nu stiu de unde ai scos vorbele astea de mai sus ca nu sunt adevarate.Citeste Biblia, in special Evanghelia, si dupa ce o citesti si o studiezi, atunci poti sa iti formezi niste cunostinte bune.
Biserica este un loc de inchinare, nimic mai mult.Si femeia la adolescenta este la menstruatie, asta nu inseamna ca nu poate veni la biserica, Daca esti cu gandul la Dumnezeu, nu-ti mai trebuie nimic.
Nu trebuie neaparat sa mergi la biserica.Biserica este un locas de inchinare, iar rugaciunea este benefica pentru sanatatea mintala si pentru dialogul cu Dumnezeu.
Pacatele trebuie recunoscute in fata lui Dumnezeu si nimeni altcuiva.Preotul nu are putere sa cantareasca greutatea pacatului si sa ierte pacatele.
Barbatii nu au prioritate in Biserica.Barbatul este egala cu femeia.

| badpanda a răspuns:

Omul l-a inventat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui.Incult,iute la manie, razbunator, criminal etc.
Asa zisele 10 porunci au fost furate din codul lui Hammurabi de catre evrei, iar restul de pe unde au putut.Lista este lunga.

| marinaru777 a răspuns:

Nu ai inteles nimic si nici nu vrei te inchini cand treci pe langa biserica pentru ca acolo e sf cruce si potirul cu jertfa cea fara de sange.