| AvalohAlyn a întrebat:

De ce "pocaitii" sau neoprotestantii sunt mai fericiti si mai iubitori de Dumnezeu decat ortodocsii,catolici etc? De ce ei dau biblii gratis, carti gratis pe cand BOR nu da nimic ba mai mult pune pretul unei biblii la 70 -120 lei.Biserica Ortodoxa la cat e de mare si cata avere are de ce nu au o initiativa crestineasca buna sa ofere si ei Biblii gratis?(Nu ca as avea eu nevoie dar ar trebui sa invete putin de la neoprotestanti)? De ce in BOR sunt multi ortodocsi doar cu numele iar neoprotestantii sunt mult mai buni si se ajuta mai mult intre ei? Sunt ortodox dar nu prea am incredere in BOR sau Biserica Afacerista Romana.

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Neopii ofera biblii pentru ca sunt singurul lor capital spiritual. In ortodoxism pot sa existe 10000 de titluri doar din cartile editate in ultimii 10ani.Eu am vreo 60 de carti ortodoxe. De unde vroiai sa imi dea biserica 500 lei pentru carti? Si apoi ce fel de crestin sunt daca nu dau 15 lei pe o carte?

| minrest a răspuns:

Iti raspund doar la prima intrebare. Diferenta e in primul rand de statistica. BOR considera drept adepti cam toti oamenii din tara, iar neoprotestantii doar pe cei ce se comporta ca si cum cred. Banuiesc ca daca ai compara ortodocsii care cred cu adevarat cu neoprotestantii, ai obtine o diferenta mai mica. Salut.

| Mayar a răspuns:

Ei nu sunt mai iubitori de Dumnezeu. Se lauda, nu sunt modesti deloc si ii trateaza pe crestini ( ortodocsi si catolici) ca pe niste eretici, desi ei urmeaza dreapta credinta, se stie si din istorie si de oriunde, iar ei au rasarit dupa reforma din 1715... Insa aunt inculti si se complac in prostia lor. Mereu judeca si comenteaza despre crestini. Mereu ii aud. Si ei incearca ceva interzis, ce crestinii nu fac : conving pe oameni sa isi schimbe religia. Asta e un mare pacat! Iar totul din lipsa de modestie si ignoranta.Ei dau biblii pe gratis pentru a-si face propaganda. Biserica nu face comert si marsavii cu biblii. Tinerii care eu primit biblii gratis le.au aeuncat la gunoi - la ce s.a ajuns! La o mare jignire a bibliei, generata de insecte. Presa ataca Biserica, pentru ca ea nu se demite sa se coboara la acelasi nivel cu gaitele de la piata. Si toti prostii cred tot ce li se spune. E trist sa ai creier in coma...

| Lawliet14 a răspuns (pentru Mayar):

Si papistastii sunt eretici, in mare parte din cauza papei. La fel tot din cauza papei au si multe pete pe istorie. Sunt cateva puncte principale ce ne despart si alte cateva. Vezi ca ei spun ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul, nu asa cum spune Sfantul Ioan. Dupa, papalitatea, pe cand Biserica ar trebui sa fie Hristos. Indulgentele papale. Invatatura purgatoriului; despre el nu scrie nicaieri in Sfanta Scriptura (in Evanghelia Judecatii, parte pe care o au inclusiv catolicii, nu scrie despre 3 locuri, ci decat despre rai si iad). Imaculata conceptie, ce se refera la Maica Domnului. Si ar mai fi cateva, printre care si mirungerea dar eu le-am mentionat pe cele in raport cu Biblia. Cu celibatul preotilor iar nu stiu ce sa zic, decat daca ma documentez. Daca e impotriva Bibliei si preotii de mir chiar trebuie sa aiba familie, atunci e gresit. Dar ce e impotriva Sinoadelor Ecumenice nu e neaparat greseala mare. Trebuie tot interpretat in raport cu Biblia.

| Dorugar a răspuns:

Pocaitii sau neoprotestanti sunt mai fericiti pentru ca ei sunt mai saraci cu duhul.
Sau nu stii versetul biblic din Sfânta Evanghelie după Matei :: Capitolul 5 care spune ca fericiti sunt cei saraci cu duhul?

Ai vazut tu in viata ta macar un singur om sarac cu duhul, adica un inconstient, care sa nu se simta fericit?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Se dau si la ortodocai biblii gratis. Cunosc concret mai multe cazuri.
Pe de alta parte daca un sectant,, ofera" o biblie in scop de propaganda tie ti se pare ca asta inseamna "gratis"? sad

| AvalohAlyn explică (pentru AdiTorrent7):

Biblia e una pentru toti...Nu exista mai multe Biblii...e aceeasi varianta cu acelasi mesaj numai ca in traduceri putin diferite, dar putin din cate am observat..Sincer m-am cam saturat sa vad afacerismul preotilor.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Raspunsul este unul singur. Ortodocsi de facto, pwrsoane care respecta cu adevarat invataturile Bisericii sunt putini. Invata sa-i cunosti, si atunci cu siguranta ii vei si pretui happy

| Tina88 a răspuns:

E simplu, de fapt e ca si un bussines. Ce faci cand ai un magazin mic proaspat deschis ca sa atragi clienti noi? Faci promotii, oferte, etc. Biblie gratis gasesti si pe internet si in orice biserica. Ai fost sa ceri si ai fost refuzat? Doctrina sectelor difera de cea a bisericii ortodoxe si catolice, pe langa faptul ca sunt uniti exista si fapte care nu le cunosti. De exemplu nu ai voie sa asculti alta muzica decat cea religioasa, nu ai voie sa ai anumite joburi, nu ai voie sa faci blablabla.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Tina88):

Baptism - AngliaPenticostalism - SUABiserica Adventista de Ziua a Saptea - SUAMormoni - SUAMartorii lui Iehova - SUAReforme nu prin sinoade, asa cum ar trebui sa se ia deciziile in cazul interpretarilor.

| emmmaa a răspuns:

Du-te la o biserica de pocaiti si o sa te convingi singur cum sunt.