| mentholinks a întrebat:

De ce se zice ca fecioara Maria a fost virgina? In Biblie scrie clar ca nu a cunoscut pe barbatul ei Iosif pana a nascut pe Isus. Nu mai scrie daca si-au tras-o dupa aceea dar scrie ca Isus a avut frati si surori fizici. Deci e clar ca nu a murit virgina.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Inseminare artificiala. A fost "ridicata la cer" si inseminata artificial. Fratii si surorile lui gizas se pot referi la alti copii adusi pe lume astfel, care de fapt erau un pic extrateresti. De-alde Buddha, de exemplu. O teorie plauzibila si mai putin fantasmagorica decit aia cu sfintul cremvusti.

| danay72 a răspuns:

Ea recunoaste in fata ingerului ca nu a cunoscut nici un barbat.Isus a fost primul copil, iar dupa el, Maria a avut copii cu Iosif, asa cum ai zis.Dar inainte de al avea pe Isus, a fost virgina.Luca1:26-34

| ania a răspuns:

Biblia aşa spune că Iosif nu a cunocut-o până nu L-a născut pe Iisus, nu scrie câţi ani avea Iosif.Relaţiile fizice în cadrul căsătoriei nu sunt păcat conform Bibliei adică nu murăresc sufletul cuiva dimpotrivă sunt chiar poruncite în Noul Testament( Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi-1 Corinteni 7-5)aşa că nu văd care e problema dacă nu a murit virgină.

| milan9 a răspuns:

Rusine sa-ti fie... Murdaria limbajului iti tradeaza murdaria sau cloaca din suflet. sad

| milan9 a răspuns:

În tradiţia evreilor, termenul de "frate" era folosit în virtutea polisemiei şi cu sensul de văr sau rudă apropiată.
Sensul acesta general, de "înrudire", se foloseşte şi astăzi cu referire la o relaţie de rudenie, de apartenenţă la aceeaşi naţionalitate, grup, etc. În cadrul vieţii monahale, de mănăstire, termenii "frate" şi "soră" sunt folosiţi pentru numirea tuturor acelor vieţuitori din mănăstire, fără ca aceştia să fie cumva măcar rude!

Apostolii, spre exemplu, nu se referă la „fraţi" ca relaţie de rudenie, la fraţi după aceeaşi mamă! Frecvenţa folosirii în afara sensului de „bază" (de a avea aceiaşi părinţi) arată tocmai OBIŞNUINŢA apostolilor şi a evreilor de a folosi termenul „frate" doar cu scopul sublinierii apropierii sufleteşti:

- II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
- I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi PREDANIILE (se referă la învăţături ce nu fac parte din Noul Testament) aşa cum vi le-am dat".
-,, Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut." - (Matei 25, 40)

- "Fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsă 6, 9-11, etc...

Din contextul Noului Testament se deduce CLAR şi LOGIC faptul că mama acelor „fraţi"(veri) este alta decât Feioara Maria!
O singură dată S-a Întrupat Fiul lui Dumnezeu în lume, şi atunci se cuvenea ca atât naşterea Sa cât şi maica din care S-a născut cu trup, să aibă o "exclusivitate", prin natura deosebită a evenimentului, eveniment ce nu a fost însoţit sau "umbrit" vreo slăbiciune a firii umane.

| sabin89 a răspuns (pentru milan9):

"În tradiţia evreilor, termenul de "frate" era folosit în virtutea polisemiei şi cu sensul de văr sau rudă apropiată" - Era suficient sa spui asta. Toate celelalte sensuri ale termenului "frate" le-ai dat, evident, cu scop de diversiune. Sa distragi cat mai mult atentia cititorului de la miezul problemei, adica de la afla daca acei "frati" erau in realitate frati sau erau very (sau rude de sange, ma rog).

| R0R0 a răspuns:

Dar sunt atatea cantari ce marturisesc despre fecioara Maria " a fost fecioara inainte de nastere, dar si dupa".
Fecioara avea 15 ani, iar Iosif 82. Fecioara Maria nu a mai avut copii. Iosif poate, fiindca era vaduv. Iisus ii numeste pe Apostoli "Fratii Sai"

| AliGab a răspuns:

"Şi mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide şi nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă." (Iezechiel 44, 2)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie "N-a cunoscut barbat", nu ca nu l-a cunoscut pe Iosif. Era virgina.