| Sergiu2k12 a întrebat:

De ce sunt doar doua zile Rusaliile aici in Romania si in Rusia Ucraina Serbia etc sunt trei zile?

17 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Si in Romania, in unele localitati, se tine 3 zile! Dar nu are nici o importanta cate zile tii atat timp cat Hristos pentru multi, e mort! Si mai presus decat El sunt traditiile si ritualurile.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Esperança):

Bravo Este important sa vezi realitatea! Trist este faptul ca marea majoritate n-o vad, si totusi spun unii ca sunt credinciosi dar cum/?

| MMihai a răspuns:

Nimeni nu te oprește, să încerci să obții cetățenia uneia din acele țări, și să te și stabilești definitiv acolo.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca se bazeaza pe traditii nu Biblie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si care e atreia zi? poate pun la socoteala si sambata mortilor?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salut, - in primul rand as vrea sati, raspund printr-o intrebare : CINE a spus sa fie sarbatoarea, in ce data, si pentru cat timp/? Multi din natiuni sarbatoresc, ce nu stiu, se roaga la ce nu cunosc, si caatare asa este si rezultatul, uite in ce hal este omenirea, sarbatorile cele multe tinute prin mancare si bautura, destindere si somn, nu au efecte pozitive, sunt benefice, pentru un moment pentru bietii oameni dar nimic din ceea ce vrea D-zeu ei nu cauta, nu pot vedea realitatea cu ochii mintii si-a inimi, beneficii bune trag popii care le iau dreptul la viata si-i tin in intuneric spiritual, deci ei, popii au facut multele sarbatori cu diferite ocazii pentru folosul lor nu al oamenilor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Din ce secta te tragi? nu refula aici daca nu stii semnificatiile anumitor sarbatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cat are chef sa manance si sa stea degeaba! Romanii sunt mai harnicilaughing

| BlackSulphur a răspuns:

Asa ne place noua, romanilor, sa muncim 1 zi mai mult.

| Ben00 a răspuns:

Habar n-aveam ca in Rusia si Serbia sunt trei zile. Da niste detalii.

Răspuns utilizator avertizat