| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie sa te imprietenesti cu Isus, daca vrei sa ajungi la Dumnezeu? Pai, ce este Isus, impresar? Uite, eu n-am vrut sa-i platesc comision intermediarului Isus. Si, pentru asta, tot inteleg care-i treaba cu dumnezeu.

68 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este un alt nume nici in cer nici pe pamant in care sa primesti mantuirea, decat numele lui Isus Hristos.El a luat asupra Lui pacatele noastre, El a platit pretul.Plata pacatului este moartea,deci noi trebuia sa murim, dar El a luat asupra Lui toate pacatele intregei omeniri, si a platit pretul prin jertfa Lui de la Golgota.Nu inteleg depre ce comision este vorba, El este cel care a platit pretul.Tu nu trebuie decat sa accepti iertarea Lui in dar.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Explica-mi ca unui copil, fiindca nu inteleg, sincer. Pentru cine s-a jertfit Isus? Pentru pacatosi, pentru cei curati, sau pentru toata lumea?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti oameni sunt pacatosi,iar plata pacatului este moartea.Dar Isus a venit de buna voie pe acest pamant, a luat asupra Lui pacatele intregei omeniri, si a fost pedepsit in locul nostru la cruce.Mantuirea este reala pentru toata lumea, dar este potentiala doar pentru aceia care cred si se intorc la El.
,, Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.

Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Isus s-a jertfit si pentru ce-i nenascuti? Te intreb asta, fiindca mi-e imposibil sa cred ca cei nenascuti, adica cei care inca nu exista, pot pacatui prin necredinta.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu, tu ce zici, ei pot sa creada? Pentru ca, vezi tu mantuirea este conditionata de credinta.,, Oricine crede.,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Te rog sa-mi raspunzi concret, n-o mai da sucita! Deci, Isus s-a jertfit si pentru cei nenascuti? Daca nu-mi poti da un raspuns logic, nu te mai agita. Sunt satul de citate din Biblie. Vreau parerea ta "proprie si personala"!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Hai Ema, te rog sa raspunzi la ce te-am intrebat ultima data. Este atat de greu?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu a venit sa moara pentru ''nimic''. Pentru ca atunci cand spui nenascut, inseamna ca el nu este. Stii ce, spuneai ca esti interesat tu personal. Sau astepti un copil sa se nasca si doresti sa il increstinezi?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Gata, m-ai lamurit pe deplin! Nu esti in stare sa justifici logic ceea ce sustii. Raspunzi doar pe ocolite. Auzi, ce credinta poate avea un bebelus in momentul botezului?
P.P. Cat despre copilul meu... o sa-l fac la un moment dat. Dar, nu va avea parte de o crestinare cu forta, asa cum am avut eu parte. Ar fi absurd, si absolut inuman.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu vreau ca viitorul meu copil sa aiba mentalitatea ta. Ar fi un dezastru pentru omenire!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Daca toti oamenii ar avea niste principii solide de viata si ar cunoaste adevaratele valori, ar ajuta pe semenii lor, ar avea o conduita aleasa, ar fi de folos societatii si am avea relatii mai armoniose intre oameni.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca numai cei certati cu legea sau cu bunele moravuri pot sa spuna ca a iti creste copilul si a-l educa dupa principiile crestine ar insemna un dezastru pentru omenire.Pentru ca Legile lui Dumnezeu sunt asemanatoare cu legile tarii in care traim.Sau care din aceste invataturi ti se par a fi un dezastru: Sa nu furi, sa nu minti, sa nu injuri, sa nu faci marturisiri mincinoase impotriva aproapelui tau, sa nu comiti adulter, sa faci binele, sa ajuti pe cei care trec prin diferite incercari, sa fi de folos societatii.

| fiosel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dar toti, purtam pacatul adamic

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu s-a intrupat prin Fiul Sau ca sa plateasca pretul.La Golgota s-au intalnit dragostea lui Dumnezeu cu dreptatea Lui. In dragostea Lui a daruit ce a avut mai scump pentru noi pacatosii, iar in dreptatea Lui a pedepsit pacatul.

| Arthur a răspuns:

Fiecare alege calea pe care o va urma. Să înţeleg că respecţi doar vechiul testament dar nu şi pe Dumnezeu după cum butonezi.
Dacă tot ai înţeles care e treaba cu Dumnezeu cred că eşti cel mai tare filosof din lume. Felicitări!
Şi apoi ai şi un mare avantaj să lucrezi direct cu cei mari, te poţi duce direct la directorul băncii, dă-i încolo de mărunţei!

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Nu prea ai inteles, si nu prea ai raspuns intrebarii mele.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu crezi că mă afectează în mod direct modul tău de a crede? La o discuţie de bun simţ putem sta, dar după cum aranjezi şi foloseşti cuvintele nu poţi decât să stârneşti reacţii de genul. Tu nu poţi concluziona decât din punctul tău de vedere iar acele concluzii sunt relevante doar pentru tine. Pe mine nu mă afectează ce se va întâmpla cu sufletul tău din momentul în care ai aflat de existenţa Mântuitorului dar l-ai respins sau nu l-ai recunoscut ca atare.
În Germania şi în Italia am stat la masă şi am avut prieteni din toate religiile, şi atei inclusiv. Dar la o bere în Munchen sau la un espresso în Bologna nu ne jigneam pe tema aceasta între noi. Pentru musulmani aveam o singură vorbă : Dumnezeu este unul singur, indiferent dacă îl numim Allah sau Gott sau God sau oricum altfel.
Tu jigneşti şi aştepţi respect, e OK?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Cum te-am jignit? Te-am jignit pentru ca ti-am atras atentia de faptul ca iti dai cu parerea pe langa subiect? Astept pareri vis a vis intrebarea pusa, nu calificari despre persoana mea. Daca nu esti in stare s-o faci, abtine-te! Ca de obicei, o dai in frunze, cu raspunsuri nefolositoare. Ce scriu eu, si ce raspunzi tu? Arturica, vezi ca ai mai dat-o prost (stii tu cand). Daca nu esti in stare de o dezbatere, abtine-te!
Cine esti tu, ca sa crezi ca ma poti judeca? Si mai grav, imi pui in carca vorbe si fapte pe care nu le-am afisat. Ce caracter impecabil ai!
P.P. Vezi ca ai prins iar viteza, iar radarul este aproape!

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Kronstad, lupul îşi schimbă părul, dar năravul ba. Să înţeleg din ce spui că aceste întrebări foarte utile şi inteligente nu le pui tu ci bunica? Dacă tu consideri că asta e întrebare de om la locul lui, e ciudat deabinelea. Dar ce să faci, eu cu nefolositoarele mele aici ( adevărat fără titlul de expert care mă făcea să nu mă simt liber ) - tu acolo. Radarul este la domnia ta? Mor de frică şi am pus şi frână, no că s-a dus, asta e!

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Intreburile sunt puse pentru a face rost de niste lamuriri, vis a vis o necunoscuta. Intrebarile sunt utile in functie de raspunsurile date, iar tu raspunzi doar pe langa subiect, aruncand cu caracterizari la adresa personala in stanga si-n dreapta. Tu, cand faci nimic, ce faci de fapt?
P.P. Ai franele rupte de mult. Ai revenit pe site "in soapta", si incet-incet, ai revenit si la vechile metehne. Cine vorbea de narav... laughing
P.P.P. Ocoleste rogu-te postarile mele. Ocupi spatiul degeaba, parerea mea.

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Priveşte răspunsurile tale doar de pe această pagină cât de pline de înţelepciune şi la subiect sunt!
Cât despre lămuriri sunt foarte sigur că le cauţi şi le accepţi. Pentru mulţi dintre voi cu acest stil nu am decât o singură denumire : Troll!
Religia nu o poţi înţelege punând aşa zise întrebări de genul acesta. Si mai sunt sigur că te interesează religia ca pe mine meniul celor din Burundi. Părerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Ba, iar te pui in locul meu? laughing Esti fenomenal... fenomenal! Continui sa-mi raspunzi off topic, desi te-am rugat sa nu mai postezi. Daca asta nu este dovada de nesimtire, atunci... ce este?
Esti cel mai destept de pe site, esti bestial, plenipotential (ce-mi place cuvantul asta!), cunosti fiecare suflet si gandire de pe pamant. Stai asa! Bai, tu vrei sa-mi dai de inteles ca esti chiar dumnezeu, asa-i? Iarta-ma, n-am stiut. Sa fac o plecaciune?
P.P. Nu te mai da fin psiholog, si... get a real life!

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa mai merge prietene, ultimul tău răspuns îmi place! Deci sunt frumos, deştept şi cu bani ( te-aş ruga să o convingi şi pe prietena mea de acest lucru ( fac cinste ).
Revenind la întrebare, tu ai fi în stare să-ţi jertfeşti să zicem cariera în favoarea cuiva drag?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Irelevant!

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Irelevant se referă la carieră sau cineva drag?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Se refera la ghilimelele pe care nu stii sa le aplici (sau sa le subintelegi, atunci cand interpretezi un text), sau la faptul ca nu stii sa citesti printre randuri.
P.P. Esti certat cu virgula?

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu virgula nu, doar cu cratima ( sper că nu se interpretează prin parafrazare ).
Un sfârşit de săptămână plăcut!

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Credeam ca nu mai termini cu bagatul in seama...

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Seama de care vorbeşti o fi blondă sau brunetă?

| Woodenpints91 a răspuns:

Ştii cum este, dacă vrei să ajungi să pupi un fund de barosan, mai întâi trebuie să pupi mai multe funduri de pufani subalterni.

| sandra2012 a răspuns:

Pentru ca Iisus (cu doi de i apropo) este cel prin care Dumnezeu a vrut sa faca pace cu lumea cazuta in pacat. El este rascumparatorul oamenilor, El s-a jertfit pe cruce pentru a ne oferi noua oamenilor posibilitatea vietii vesnice. Prin El poti ajunge la Dumnezeu pentru ca El a recreat legatura omului cu Dumnezeu, dat fiind faptul ca primii oameni, Adam si Eva, au rupt legatura speciala pe care o aveau cu creatorul lor in momentul in care au cazut in pacat.

| anonim_4396 explică (pentru sandra2012):

De ce a vrut dumnezeu sa faca pace prin Isus, si n-a facut-o direct?

| sandra2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul lui fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara si sa aiba viata vesnica. Eu in locul tau nu m-as mai gandi de ce, m-as gandi doar ca acest lucru este o realitate, s-a intamplat, pentru ca eu sa am viata vesnica si mantuire. Daca nu ar fi venit Iisus pe pamant, cu siguranta v-ati fi pus intrebarea: dar de ce nu a dat Dumnezeu o dovada ca exista, ca iubeste oamenii? Asa ca dovada este asta pe care o stim cu toti, dar putini ii vedem adevarat valoare.

| anonim_4396 explică (pentru sandra2012):

Dar... de ce? De ce a trebuit sa se foloseasca de Isus? Era obosit, sau scarbit, sau cu mustrari de constiinta, ca nu inteleg? Cine s-ar folosi de altcineva pentru a-si atinge scopul, decat cineva cu constiinta incarcata, cineva caruia ii lipseste simtul responsabilitatii? Tu stii ce vorbesti, sau doar citezi din Biblie pentru a te baga putin in seama?

| sandra2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica tot Dumnezeu e vinovat pentru faptul ca omul a cazut in pacat? Daca stiu sau nu ce vorbesc, asta va judeca Dumnezeu, nu tu, Tu ai pus o intrebare, iar eu raspuns. Dreptatea nu e nici la mine, nici la tine

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca numai botezul nu te face crestin. Este ca si cum ai face afirmatia ca daca locuiesti intr-un garaj, esti masina. Vezi tu, unii sunt crestini doar cu numele.Dar viata lor este departe de Dumnezeu.De multe ori nu este nevoie de cuvinte, pentru ca faptele striga mai tare! Intrebare ta cu copilul nenascut mi se pare absurda.Este ca si cum eu ti-as pune inainte o masa frumos impodobita si aranjata fastuos,de sarbatoare, si tot tacamul si ti-as spune pota buna, stii acolo in farfuriile acele goale sunt sarmalute si friptura.Cam asa faci tu cu copilul nenascut.

| Hombre a răspuns:

Ce de bazaconii sfinte mai poate cade din "ceruri" prin gura unora.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De exemplu, ce nu ti-a placut?

| Hombre a răspuns:

Dulăii acestia religiosi care injura mai rău ca boschetari aici pe site si observ ca nu iei nicio atitudine fata de aceste animale. De unde ti-ai luat câinii ăştia idioti.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu sunt proprietatea mea personala.De ce trebuie sa raspund eu pentru comportamentul lor? Nici mie nu imi place atunci cand folosesc un vocabular agresiv.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu te-am acuzat ca sunt propietatea ta cretinoizii ci la figurat am zis, niciodata nu ai avut opozitie fata de habotnoci acestia care injura, de parca zici ca, credinta lor ii indreptateste si cum sunteti in aceiasi tabara se intelege.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu scriu la modul general.Ar insemna sa ma cert cu toata lumea.Cu voi pentru ca sunteti impotriva convingerilor mele, si apoi cu ei pentru ca nu sunt de acord cu modul in care se relationeza cu voi.

| ZvT a răspuns:

Sunt la pachet. Trebuie să alegi, ori amândoi, ori niciunul.

| GusWaters a răspuns:

Ma,eu nu-s crestin,dar ii iau pe Iisus si pe Dumnezeu,ideologic,nu fizic(ca nu prea cred ca au existat),ca egali,pentru ca amandoi predica acelasi lucru, in ochii crestinilor logici: dragostea fata de ceilalti, non-violenta si pacea.Sunt,amandoi,asa,un fel de John Lennon, doar ca mai putin epici.Deci,nu vad de ce ar trebui sa te imprietenesti cu doua ideologii,cand de fapt, e doar una singura, reprezentata de doua personaje fantastice.

| anonim_4396 explică (pentru GusWaters):

Pai, nici eu nu sunt crestin. Nici nu stiu exact ce inseamna, si nici nu vreau. Am spus-o de nenumarate ori: dumnezeu nu este mos Vasile din capu' satului, cu plete albe, barba si toiag.

| GusWaters a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinul tipic e o oaie.Crestinul logic e,dupa mine, un om care se ghideaza dupa o ideologie, nu dupa ce zice un popa alcoolic sau o carte de basme.Si ai dreptate cu privire la adevarata imagine a lui Dumnezeu,daca exista, nu este sub nicio forma, Dumnezeul ce ni se infatiseaza in Biblie.

| beaa a răspuns:

Isus si-a dat viata pentru noi ca sa avem sansa sa ne imprietenim cu Dumnezeu si sa traim vesnic deoarece ne-a salvat din pacat si moarte. Si daca ai o Biblie citeste Ioan 6:44 unde spune ca nimeni nu ajunge la Dumnezeu decat prin Isus.

| anonim_4396 explică (pentru beaa):

Nu-ti face tu griji, am citit Biblia de multe ori, iar acum caut sa inteleg anumite lucruri. De aceea pun intrebari aici. Decat sa raspunzi aiurea, mai bine taci! Adica, cauta sa intelegi ce vrea sa spuna cel ce pune intrebarea, nu sa vorbesti aiurea.N-am nevoie de versetul indicat de tine, asa cum apa n-are nevoie de un geolog care sa-i spuna pe unde sa curga.
Raspunsul tau este irelevant!

| beaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ai citit Biblia de multe ori precum spui ar trebui sa ramai cu ceva si sa stii ca Isus s-a jerfit pentru noi.

| timidd a răspuns:

Fiecare alege calea sa o **** pe mata al dreacu prost cu intrebarile tale

| anonim_4396 explică (pentru timidd):

Ce-ai copilu'? Ia-o mai usor, ca-ti pocneste vreo vena laughing Dupa cum vorbesti, cred ca esti preot.

| Andr3yyy94 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacios dar se scrie Iisus, isus inseamna asin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da mai kron.esti intelept ca porcul cu teleanca.destinatia este tatal.usa cea stramta este fiul,sau calea de urmat, adevarul si viata vesnica, iar usa aceasta se deschide cu o cheie care se numeste credinta.de ce? fiindca nu a fost dat omenirii alt nume prin care se poate mantui.el este singurul.iar iisus nu este intermediar.este Dumnezeu intrupat.dar ma obosesc degeaba. oare de ce mai raspund unor provocari atat de vechi? bafta, si supces.sa te vad in 3000.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce ma jignesti bai crestinule? Asta ai invatat tu din toate povetele aflate in Biblie, sa fii nesimtit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iti spun eu care e treaba. te duci la Real sau Selgros la raionul prosti si intrebi daca au minte de vanzare pentru tine. BAFTA

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost. Mi-au zis vanzatorii ca ai cumparat-o pe toata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hristos este mijlocitorul intre Dumnezeu si om; nimeni nu vine la Dumnezeu decat prin Fiul!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti lasa mai fetito, daca pastrezi postarile in care esti scarpinata in cap si steargi postarile in care ti se spune adevarul in fata. O sa repostez raspunsul, de fiecare data cind o sa-ti permiti sa-mi stergi abuziv postarea, doar pentru ca ti-am spus verde-n fata ce fel de om esti (adica o prefacuta, care se dovedeste lasa si lipsita de onoare, din moment ce recurge la parsivitatea de a sterge postarile care nu-i dau apa la moara).

Nu sintem impotriva convingerilor, ci a prefacatoriei. E o diferenta. Iar tu (Ema), esti o prefacuta.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa iti fac reclamatie la contact. Nu o sa iti mai pemit sa stirbesti din integritatea mea personala. Nu ma cunosti, deci nu ai dreptul faci afirmatii nefondate, sa faci supositii insidioase, clar?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ma plictisesti fetito. Nu-ti stirbeste nimeni integritatea, tie iti lipseste integritatea asta. Nimeni nu face afirmatii nefondate. Dimpotriva, caracterul tau de crestina prefacuta, reiese din postarile de pe site. Simplul fapt ca ii critici pe cei care vorbesc trivial doar la adresa credinciosilor sau a ta, dar te faci ca nu-i vezi pe cei care vorbesc la fel de trivial, daca iti iau tie apararea, este prefacatorie. Ori esti impotriva, ori pentru. Nu poti accepta sau combate un lucru, in functie de interesele tale. Asta-i ipocrizie, fatarnicie. Poftim dovada. Nu face nimeni acuzatii nefondate si nu-ti stirbeste nimeni integritatea. Tie iti lipseste integritatea cu desavirsire.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca aceasta este parerea ta despre mine,atunci nu ai vrea sa o cunosti pe a mea despre tine (si nu numai a mea ).Dar,eu nu ma cobor la nivelul tau,si nici nu doresc sa alimentez conflictul, de aceea, voi pune punct.

| kimanca a răspuns:

Cel/cea care ti a spus sa te duci la Real sau Selgros sa ti cumperi minte chiar avea dreptate. tu in schimb tot prost vei ramane daca a cumparat el / ea toata mintea. cred ca parintii tai sunt de vina ca ai ajuns sa intrebi acum de Dumnezeu. imi pare rau pentru tine DAR e bine sa ti arati PROSTIA pe un site cu renume ca TPU... ratacitule