| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce un doctor chirurg are nevoie de scoala ca sa poata opera? Ca doar zeul iudeu opereaza prin acel doctor chirurg. Sau zeul iudeu si alti zei au nevoie de scoala pentru asta? Si de ce zeul iudeu si alti zei nu lucrau prin oameni si in trecut? De ce in trecut nu existau chirurgi? Ca trebuiau sa existe, ca doar zeul iudeu lucra prin oameni si atunci

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Medicina apartine stiintei. Stiinta era dusmanul religiei in trecut iar cei care promovau stiinta, exemplu Illuminati, erau ucisi, exterminati prin tortura. Deci era imposibila dezvoltarea medicinei complexe. Pentru a rezolva o problema, trebuie sa ai cunosinte despre acel domeniu, trebuie sa ai experienta pentru un succes cat mai posibil. Pentru a se dezvolta medicina, logic ca trebuie sa studiezi corpul uman. Pentru probleme interioare trebuie sa studiezi interiorul corpului. Pai in evul mediu sa studiezi interiorul unui corp pe un cadavru era numit profanare iar cei care savarseau fapta erau torturati si ucisi. Astazi autopsiile sunt extrem de benefice. Ele asa functioneaza. Studiezi corpul mort pentru a afla cauzele decesului. Multe familii isi regasesc linistea sufleteasca afland motivul decesului.
Mereu am spus.o si sunt de parere ca viata si consecintele de pe pamant, ne apartin doar noua. Noi suntem factorul care determina consecintele si mecanica vietii umane. Un pacient care este in stare critica si reuseste sa fie readus la viata, pe drumul cel bun, nu a fost binecuvantat in niciun caz de vreun zeu ai carei existenta nici dupa 2000 de ani nu i.a fost dovedita concret cu dovezi palpabile pentru a inchide gurile tuturor. Daca acei medici nu ar fi stat 10-15 ani, habar nu am exact dar clar o perioada lunga de timp, sa invete medicina foarte complexa, salvarea nu ar fi fost posibila, exemplu evul mediu cand mureau oamenii si de la o banala apendicita sau de la ciuma care astazi sunt banalitati care se trateaza imediat. Degeaba este bun medicul daca corpul pacientului este prea slabit ca sa mai continue, ca sa mai reziste. Astfel constribuie si medicul si pacientul la salvarea sa. Poate sa fie si preot acel pacient care toata viata a facut bine dar daca evolutia nu ar exista, adica toti ne.am ocupa de religie in loc de evolutie, putea bietul preot de religie falsa sa faca toata ziua numai fapte bune caci decesul era inevitabil. Conteaza foarte mult si boala, ce boala este si in ce stadiu se afla. Unul in stadiu terminal, cu tehnologia de azi va fi cam imposibil de readus la viata. Poate in viitor va fi posibil. Deci conteaza mult evolutia stiintei, medicul, pacientul si boala, atat. Haideti sa ne concentram mai mult pe vietile noastre, pe resursele din lumea asta. Pentru greselile noastre, problemele noastre, nevoile noastre, hai sa gasim rezolvari pe cont propriu sau cu ajutorul celorlalți. Hai sa facem posibila asta prin fortele noastre, nu prin rugaciuni si speranta ca un personaj spirital va face totul posibil. N.a facut el nimic posibil. Caci totul evolueaza si devine mai bun datorita stiintei pe care religia a urat.o din suflet si inca continua sa o blameze pentru ca e in constradictie. Din nou o spun, daca stiinta nu exista, acum toti muream de holera, ciuma, apendicita si multe alte boli. Acum am fi trait in mizerie, uite India, o tara in intregime religioasa si foarte mizerabila. Nici nu vreau sa ma gandesc ce torturi si viata era inainte cand religia domina. Unii mai au tupeul si nerusinarea sa spuna ca datorita religiei suntem aici. Jalnic!

| halogen001 a răspuns (pentru NotNamed):

Ca de obicei, un raspuns excelent, comprehensiv, logic, coerent, serios si util.

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi suntem împreună lucrători cu Dumnezeu ( 1 Corinteni 3/9) Dumnezeu e cel mai priceput coechipier și vrea să facă echipă cu oameni cât mai precepuți în orice domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mi-am pus inima sã cercetez si sã sdãncrsc cu ințelepciune tot ce se întâmplă sub ceruri iată o îndeletnicire plinã de truďã la care supune Dumnezeu pe fiii oamenilor(Ecleziastul 1 -13)

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie se vorbeste de doua feluri de înțelepciune; una care are ca inceput frica, reverenta fata de Creator, cum e si cea de care vorbeste Solomon in Ecleziastul si unde e si indemnul pentru excelenta- Tot ce gãseşte mana tasa facã, fa cutoatã puterea ta- Ecleziadtul 9- 10 si de o intelepciune a lumii, rebela fsþa de Creator ca in 2 Corinteni sau Romani1, etc

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiints r foarte buna, cum a spus Newton, csre era credincios, ea gandeste gandurile lui Dumnezeu dupa El.
Oricum stiinta nu poate aduce dovezi pentru ce era inainte de materie, pentru ce a cauzat Big bang-ul, orice convingeri ai ele tin de credinta nu de stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

E foarte buna intrebarea pentru ca evidentiaza contradictia dintre realitate si povestile false, puerile si absurde menite sa prosteasca naivii creduli si nestiutori. Realitatea infirma povestile false si confirma importanta si utilitatea stiintei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Pai stiinta il confirma pe Dumnezeu ca existenta acestui Univers.Si afirma ca exista si viata dupa moarte.Si ca sufletul exista.Stiinta afirma ceea ce este scris in Biblie(APROAPE). Daca vrei, cauta oriunde vrei Prof.Dr. Dumitru Constantin Dulcan si asculta afirmatiile lui si articolele.El este cel mai mare om de stiinta din Romania.A scris vreo 10 carti in aceste domenii.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta adevarata nu confirma povestile din Biblie. Nu exista nici un suflet. E fantezie. Dumnezeu e un personaj fictiv inventat de oameni primitivi ca sa prosteasca naivii, nestiutorii si pe cei care nu gandesc. SF-uri se scriu multe, dar realitatea se vede cu ochiul liber. Ce rost are sa crezi in povesti puerile si fara dovezi. Singurul rol al povestilor false e prostirea si inselarea naivilor. Tot ce tine de religie e pentru prostit prostimea. Daca ar exista un zeu, acela ar face zei nemuritori, nu oameni si animale. Sunt niste povesti fara sens, fara logica, absurde, false si mincinoase. Religia e stiinta nestiutorului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Deci asa esti de furios ca noi nu suntem atei? Esti nervos ca noi nu gandim ca tine si ne faci naivi si nestiutori? Pai atunci de ce nu esti tu un zeu care sa schimbe lumea asa cum gandesti tu? Vrei asa ceva? happy happy

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zei nu exista. Zeii sunt personajele unor povesti primitive.

| Zosima123 a răspuns:

Dany, tot întrebări stupide fara sens... Eu cred că tu te plictisești. laughing,
Omule, cautăți un job, nu mai sta în văgăuna ta așteptând ajutorul social și punând întrebări stupide care îți arată caracterul inferior...

Răspuns utilizator avertizat