| Pamanteanul a întrebat:

De ce vrea Dumnezeu sa fim noi buni și sa facem ce spune el și ne baga în iad dacă suntem rai, pana la urma oare ce ii pasa? El ce câștiga?

16 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista si daca ar exista nu ar fi interesat de oameni. Asa sunt povestile puerile, primitive, fanteziste si absurde scrise special pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu ne baga in iad, si lucrurile astea nu le face de dragul Lui, ca El poate exista bine mersi si fara tine.
Dar El te iubeste si iti vrea tot binele. El vrea sa fii bun cu alti oameni nu fiindca El ar avea ceva de castigat ci fiindca TU ai avea ceva de castigat.

Si ziceam ca nu ne baga in iad. Asa este. Noi singuri ne bagam in iad. Cand devenim răi și împotrivitori lui Dumnezeu nu mai vrem sa avem de-aface nimic cu El. Si atunci ne ducem cu libera vointa in singurul loc care nu mai are nimic de-aface cu bucuria, lumina si sfintenia lui Dumnezeu. Si acel loc se intampla sa se numeasca iad.

| mastadont a răspuns:

Dumnezeu fiind inexistent el nu vrea nimic, mai degrabă biserica este cea care ne manipulează și ne condiționează să credem într-o pedeapsă divină pentru a cotiza mai mult și pentru a-și atrage cât mai mulți adepți pe care să-i „mântuiască" de bani.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

Vai de mine Biserica ne manipuleaza sa iubim oamenii si sa-i ajutam pe saraci. Ce malefica e Biserica! Cum indraznesc ei sa promoveze pacea si intelegerea intre oameni? Cum indraznesc ei sa-ti dea indemnuri pentru a nu te lega de lume si a castiga pacea interioara?! Cu adevarat malefica aceasta biserica...

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și cum promovează ei pacea și iubirea? Mergând din casă-n casă prin satele românești după bani ca să-și facă preoții case? construind catedrale de milioane de euro cu clopote aurite în timp ce săracii mor de foame? Amenințând bătrânii că nu-i îngroapă dacă nu contribuie la fondul bisericesc? Crezându-se mai presus decât toți prin faptul că nu plătesc nici-un impozit la stat ca orice om muncitor?
Biserica a promovat pacea și iubirea însă a trimis oamenii în cruciade omorând zeci de mii, a ars pe rug pe oricine nu era de acord cu doctrina ei și a ținut lumea într-un întuneric și o ignoranță crasă doar pentru că doreau să-și mențină pumnul de fier asupra populației. Biserica dă dovadă de o ipocrizie imensă vorbind de iubire și pace dar promovând chestii total opuse.

| CIaudiu a răspuns (pentru mastadont):

...si cel mai important lucru de spus in aceasta ecuatie, foarte multe promisiuni false in schimbul doctrinei. Exista stiinta, carti de dezvoltare personala, carti psihologice, carti pentru bunele maniere si asa mai departe care ne educa sa fim mult mai perfecti si mult mai realisti decat Biblia. O carte de dezvoltare personala te invata cum sa faci fata anumitor situatii, cum sa le gestionezi, cum sa le tratezi, ce se intampla daca nu le tratezi si unde ajungi daca le tratezi. Dar cartea de povesti Biblia nu merge pe acelasi principiu. Iti arata sutele de milioane de crime pe care Dumnezeu le-a facut impotriva celor care nu s-au supus lui, Biblia instiga la ura intre rase si alegerile personale (vezi cum sunt condamnati la moartea persoanele LGBTQ+, curiosii, cei de alta religie, etc), iti face promisiuni false si te ameninta cu iadul etern daca nu ii urmezi doctrinele sale. Acesta este un mod agresiv de a educa lumea, iar rezultatele sale se vad cu ochiul liber. Stim si vedem cu totii cat analfabetism exista in randul religioasilor fanatici. In urma multor statistici de la mari companii internationale a rezultat faptul ca si sunt analfabeti pe mai multe domeni. Stim cu totii ca majoritatea comspiratiilor impotriva stiintei, vaccinelor, bolilor si asa mai departe vin in primul rand de la ei. Pentru ca ei sunt cei care o blameaza asociand-o cu apocalipsa biblica. As spune mai multe, dar n-are rost. Mereu vor comenta cu alte aberatii pentru a masca lacunele negre din ceea ce ei numesc "adevarul absolut".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

Preotii ofera niste servicii iar orice serviciu costa bani. Mai las-o moarta cu povestea cu banii ca si ei trebuie sa manance. Cand o sa prestezi tu servicii pe gratis atunci sa comentezi. Iar in ceea ce privesc "saracii care mor de foame" BOR investeste o suma enorma de bani în ajutorarea lor prin mese, spitale, centre de zi si de noapte, etc. Intereseaza-te și educă-te pe acest subiect.
Biserica ortodoxa nu a trimis oameni in nicio cruciada așadar argumentul tau e complet idiotic și cu atat mai mult nu a ars pe nimeni pe rug. Din nou, educă-te.

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bineinteles ca orice serviciu costa. Ca de-aia au preoții salarii de peste 3000 de lei. Dar ei vor să fie plătiți de două ori, să se știe cine-i mai ipocrit. Eu dacă sunt angajat să vând bilete de tren atunci vând bilete nu-i cer omului un preț dublu că așa-mi vine mie. Dacă cineva ar face așa ceva imediat ar sări lumea cu gura dar uite că preoții sunt scutiți de asta. O fi sfinți oare...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

Sa-mi zici te rog de unde ai scos suma asta de "3000 de lei".

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dacă ai fi curios și ai citi legislația în vigoare ai fi aflat cu o simplă căutare pe google.
https://lege5.ro/......e-153-2017
Având în vedere că aceștia nu plătesc impozite îți dai seama că nu trăiesc rău...
De asemenea, există o hotărâre bisericească, pe care nimeni nu o respectă, care spune că preoții nu au voie să ceară bani pentru înmormântări, botezuri, etc, probabil a fost făcută doar așa de ochii lumii de-aia nu este cunoscută.
https://www.directmm.ro/......a-parohia/
Acum vezi cum vă manipulează? Vezi cum sug, ca niște paraziți, sângele și vlaga oamenilor lăsându-i la limita subzistenței? Mai ales pe pensionari pe care îi amenință că nu-i îngroapă dacă nu cotizează.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

Lmao acele din acele salarii trebuie scoase taxele și impozitele deoarece nu preotii nu platesc taxe ci Biserica ca institutie.
In realitate cu greu ajung la 2000 de lei.

Iar in ceea ce priveste pretentia de a primi bani la inmormantari ține de niște cazuri izolate. În realitate Biserica ca institutie interzice aceasta practica. Tocmai ti-ai dat singur un contra-argument. Felicitari.
Argumentul meu ramane in picioare, Biserica nu iti pretinde banii. Cativa preoti care fac treaba asta impotriva deciziei bisericii nu reprezinta o normă, asa cum voi o faceti sa pară. De fapt chiar cazurile astea dovedesc ca e o exceptie si nu regula

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

O excepție? Tu pe ce lume trăiești? Ai avut vreun botez în familie? Vre-o înmormântare? Să vezi doar ce taxe îți cer... E o practică funcțională de mii de ani care încă continuă, mai ales în mediul rural. Ia citește un exemplu dacă nu mă crezi: https://republica.ro/......ra-durerea
Și povești de-astea sunt multe, majoritatea parohiilor cer asemenea taxe și nu dau chitanțe, nu dau bonuri, doar ca nimeni să nu știe câți bani au făcut pe spatele bieților oameni.
Nu știu ce să cred. Ori trăiești tu în altă țară ori stai doar în casă că altfel nu-mi explic... Sau poate ești preot că altfel nu înțeleg de ce îi aperi atât.
Un preot rămâne cu vreo 2000 de lei pe lună, cam cât un muncitor calificat. Bineînțeles, aici ne referim la preotul debutant cu studii medii. Dar hai să vorbim de cei cu funcții bisericești cum sunt episcopii, mitropoliții, etc. Patriarhul câștigă cam 24000 de lei pe lună și tot nu-i ajung. Să nu uităm că, la toate aceste venituri, se adaugă și donațiile credincioșilor, cu care nimeni nu știe ce se întâmplă exact.
https://playtech.ro/......arh-291349

| CIaudiu a răspuns:

Citeste-ti intrebarea de 20 de ori si ai sa vezi cum aceste premise incep sa aiba un aer umanoid, un produs al creierului uman.
Este simplu ca un creier uman antic cu putina logica si stiinta in cap sa interpreteze multe lucruri gresit iar de acolo sa se dezvolte o religie care m-ai apoi va inceapa sa defineasca binele si raul in scopurile sale proprii. Este facut strict pentru a te tine departe de faptele PE CARE EI le considera nocive omului, insa in realitate multe dintre ele sunt aberatii care nu afecteaza cu nimic omul. Iadul nici macar nu exista, e doar o interpretare gresita a cre(s)tinilor pentru a baga frica in necredinciosi ca sa-i poata indoctrina. Bineinteles ca doar fricosii si oamenii fara scop in viata pica in acest joc murdar.
Raiul, oh my shít... o alta inventie pentru a atrage viitori enoriasi in bratele religiei si a ii tine acolo uniti in teorie, ca in practica se injura si se judeca de n-ai sa vezi nicaieri in alta parte. Dar macar o mare parte din ei raman in continuare indoctrinati si isi urmeaza viata dupa regulile Bibliei si Bisericii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca suntem deja in iad.
Vrei sa ajungi in rai unde binele guverneaza?
Dar tu esti rau.
Puţin aluat face să se dospească toată plămădeala.
Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
Ce înţelegere poate fi între Hristos şi tine?
Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfânt?
Poate sta un pacatos ca tine si mine?
Si chiar dacă ai fi drept, ce i-ai da Lui?
Ce primeşte El din mâna ta?
Nimic.

| h379m3973423 a răspuns:

Păi normal că ajungi în iad dacă ești rău.
Dacă îți este explicat de către creștini că trebuie să te oprești din lucrurile rele și tu ignori, ba chiar faci intenționat niște lucruri ce spun despre tine că ești rău, atunci nu meriți să fii pus la administrarea Împărăției lui Dumnezeu.
Dacă tot îți place răul atunci du-te și stai cu oamenii ce se întrec în răutate, în iad. Sau pocăiește-te și întrece-te în bunătate, în Rai.

| serenityxx a răspuns:

Nu este vorba de câștig. Doar că necredinciosul piere. Este trist?