| dany1988 a întrebat:

De unde stia Noe ca apa e pana peste cel mai inalt munte, cu 15 coti? Avea laserul la el ca sa masoare apa? Ca doar zeul iudaic nu i-a zis cat o sa fie apa de mare.

24 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tu nu pricepi? Noe a scris Geneza? Tot cei care au scris cărțile Bibliei au fost insuflați de Duhul lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu nu a dorit sa știm decât strictul necesar pentru hrana noastră spirituala : "Toată Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa învețe, sa mustre, sa îndrepte, sa dea înțelepciune in neprihănire; pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desăvârșit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. " 2Timotei 3/16, 17

| dany1988 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am zis eu ca Noe a scris Geneza? Noe si familia lui erau singurii supravietuitori.

Auzi ''Dumnezeu le-a zis la cei care le-au scris..Pai unde scrie i care ca le-a zis inaltimea apei?

Serios? Toate? Sa vedem daca mai gasesc contrazicerea aia cu regele care avea 24 de ani intr-o parte si in alta peste 40. Aha, si am mai vazut cateva, care sunt de ras.Revin in curand

Matei ''I-au* dat să bea vin amestecat cu fiere; dar, când l-a gustat, n-a vrut să bea.'' si acum Marcu ''I-au* dat să bea vin amestecat cu smirnă, dar El nu l-a luat.''.Mai am

Luca ''46Isus a strigat cu glas tare: „Tată*, în mâinile Tale Îmi încredinţez duhul!" Şi** când a zis aceste vorbe, Şi-a dat duhul.Si acum Matei ''46Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a* strigat cu glas tare: „Eli**, Eli, Lama Sabactani?" Adică: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"

Luca ''În ziua întâi* a săptămânii, femeile acestea şi altele împreună cu ele au venit la mormânt dis-de-dimineaţă şi au adus** miresmele pe care le pregătiseră. si Matei ''La sfârşitul zilei Sabatului*, când începea să se lumineze înspre ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalena şi** cealaltă Marie au venit să vadă mormântul.''. Numai cuvantul lui Dumnezeu nu e.

| dany1988 explică (pentru dany1988):

Acum sa caut si in vechiul testament.Stai ca stiu unde.

Fiii lui Sem* au fost: Elam, Asur, Arpacşad, Lud şi Aram.''Geneza 10 si '' Urmaşii lui Sem
10Iată* spiţa neamului lui Sem. La vârsta de o sută de ani, Sem a născut pe Arpacşad, la doi ani după potop, După naşterea lui Arpacşad, Sem a trăit cinci sute de ani şi a născut fii şi fiice.
12La vârsta de treizeci şi cinci de ani, Arpacşad a născut pe Şelah*. Geneza 11

Mai vrei?

''Atunci, Domnul a zis: „Duhul* Meu nu va rămâne1 pururea în om, căci** omul nu este decât carne păcătoasă; totuşi2, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani.", si hop ''7Iată zilele anilor vieţii lui Avraam: el a trăit o sută şaptezeci şi cinci de ani.'

Deci.Mai e cuvantul lui Dumnezeu? Sau Dumnezeu e iutuc? Oricum. Moise e Sargon cel Mare. Iudaicii au furat personaje din alte religii si le-au dat alt nume.Sau https://www.storyboardthat.com/ro/lesson-plans/romulus-%C8%99i-remus

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

El altceva a întrebat...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Se poate deduce din răspunsul meu ca nu Noe a scris Geneza, iar cel ce a scris a fost insuflat de Duhul lui Dumnezeu.Deci Dumnezeu știa si i-a spus lui Moise cat s-a înălțat apa deasupra celui mai înalt munte, adică, 15 m.

Ai vazut exemplele mele?

Cel mai inalt munte e de 15 metri?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru dany1988):

"deasupra celui mai înalt munte si anume 15 metri (15 m din vârful muntelui in sus). Cum ai învățat la școală? Ca Viorica D?

Nu am timp! Eu de la ora 6, 30 am lucrat in gradina pana acum. Cu mici pauze timp in care am stat pe TPU.

Nu, nu.Era 15 coti, cam 600 de metri.

Scuze.Aproape 7 metri.

''Se poate deduce din răspunsul meu ca nu Noe a scris Geneza, iar cel ce a scris a fost insuflat de Duhul lui Dumnezeu.Deci Dumnezeu știa si i-a spus lui Moise cat s-a înălțat apa deasupra celui mai înalt munte, adică, 15 m.''Oricine intelege ca zici ca cel mai inalt munte are 15 metri.Ai vazut ce insuflate de Duhul lui Dumnezeu sunt exemplele mele?

Scuze! Sunt obosita. Am recoltat cartofii si ieri si astăzi zi lumina. Oboseala își spune cuvântul. Nu sunt obișnuită cu unități de măsură in "coti". Dar, o sa țin minte!

Nu face nimic.Nu ai de ce sa te scuzi.

Întrebări similare