| Cățelul22 a întrebat:

Deci... există pactul cu diavolul? Vreau părerea unei persoane care se pricepe la așa ceva! Dau fundă!♡

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Bine inteles ca exista si asa ceva. Sunt nenumarati artisti la nivel mondial care au asemenea "contracte" pentru succes. Gasesti pe YouTube interviuri cu "respectivi".
https://www.youtube.com/watch?v=cX7lbI29E1A

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Daca stii tu un pact care sa functioneze, zi-mi si mie, ca vreau si eu sa imi vand sufletul pentru bani.

Pacat, insa, ca nu exista asa ceva.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu este menirea mea sa fac asa ceva. Exista asa cum exista si Satana. Nu cred ca il intereseaza sa "cumpere" ceva ce are asigurat deja, tu ai da bani pentru ceva ce este deja al tau? Esti glumet.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Nu prea buna analogie, asta cu datul banilor pentru ceva ce deja-i al tau.
Toti acei cantareti de care spui erau deja ai lui Satanel, numai prin faptul ca voiau nepermisul. Lor de ce le-a dat daca erau deja ai lui?

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, dar aveau ce multora le lipseste, TALENTUL.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Si eu am talent la matematica si informatica.
Daca e sa devin faimos prin descoperiri si sa ajut lumea sa inteleaga mai bine tainele universului, va fi pentru ca mi-a dat satanel acest lucru? Sau, poate daca ai vedea cu ochii tai ca nu sunt om rau, ai putea crede ca Dumnezeu m-a predestinat asa.
Dar adevarul ar fi altul: voi fi muncit pentru a ajunge acolo.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Talentele sunt daruri de la Dumnezeu, nu predestinari. Ce faci tu cu darul respectiv este treaba si raspunderea ta. Satanel nu poate da daruri ci se foloseste de cei ce au daruri care ies in evidenta. Cam greu cu talentul in matematica sau informatica. Eu cunosc pe cineva care efectiv a inventat daca se poate spune asa ceva in matematica (nu ma intreba ca nu ma pricep) si nu a devenit faimos cumva cu toate ca ceea ce a inventat respectivul este folosit in toata lumea la ora actuala.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Satana asta conform bibliei nu poate face nimic, dar voi care habar nu aveti de biblie credeti tot

| Holiday a răspuns:

Diavolul este doar un personaj dintr-o poveste fara noima si fara baza reala. Deci, cum ai putea avea intelegeri cu personaje imaginare?!?

| SG1995 a răspuns:

Da, și eu am facut pact cu Bau-Bau acum Moș Crăciun refuză să-mi mai dea cadouri.

| Mircea08 a răspuns:

Diavolul este cel mai mare mincinos si nu se tine niciodata de cuvant. Ce pact se poate face cu o asemenea fiinta? Sunt care au facut pact cu diavolul, si-au atins minusculul scop si au pierdut totul - acum ESTE PROPRIETATEA DIAVOLULUI iar acesta este cel mai ingrozitor proprietar sau stapan pe care il putea gasi

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu, nu exista. Noi avem nevoie de Dumnezeu nu de ajutorul Satanei.