| SaveTheNature a întrebat:

Depinde fericirea voastra de fericirea celor din jur? Sau nu?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Da. Daca fericirea noastra nu ar depinde de fericirea celor din jurul nostru nu am mai face acte de caritate. Omul nu ajuta si consoleaza pentru ca ii este poruncit, ci pentru ca intelege... si are nevoie. Fiind constient de propriile trairi omul intelege prin ce trece alte persoane, asfel, intr-o oarecare masura, traieste si el starea altor persoane, fericita sau trista. Omul are nevoie de fericirea sau bucuria altei persoane, el mai are nevoie de a fi util, sa fie pretuit de alte persoane, de laude, de orice doar sa iese din anonimat.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Alphawolf):

Eronat, crestinii fac fapte bune doar pentru ca ii vede doamne doamne si le da acadele.

| Alphawolf a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu nu pot crede asta, iar acel acel "doar" este prea mult spus. Pentru a crede ce spui tu ar trebui sa le dau si lor dreptate in multe privinte.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, uneori, insa adevarata fericire vine de la Dumnezeu, ea este independenta de circumstante si imprejurari. Chiar si in momentele grele de incercare am pace si bucurie in inima mea!,, Doua femei priveau prin a temnitei zabrele:Una zari noroi, cealalta cerul plin de stele.,, Fiecare dintre noi putem alege cum sa ne evaluam viata:putem vedea noroiul sau ne putem ridica privirea spre stele.

| danay72 a răspuns:

Binenteles ca esti fericit daca si cei dragi sunt fericiti, dar fericirea autentica nu are legatura cu cei din jur ci cu prietenia pe care o avem cu Dumnezeu si aplicarea principiilor biblice.Filipeni4:6,7,Matei5:3

| RAY a răspuns:

Da,ro.scribd.com/doc/6800174/Paul-Hauck-Cum-Sa-Iubesti-Pentru-a-Fi-Iubit

| WhatheWow a răspuns:

Bineînțeles că depinde, pentru un om normal; cum ai putea să-ți trăiești fericirea când peste tot în jurul tău e doar suferință și nefericire? Cum poți să zâmbești cand toți cei din jur plâng?
Realitatea e dură însă și mulți sunt cei ce-și câștigă fericirea de pe urma nefericirii altora.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Într-o oarecare măsură da. Faptele 20:35 - "Este mai ferice sa dai decat sa primesti."

Dar adevărata fericire are în primul rând legătură cu releţia de prietenie cu Dumnezeu.

| Zenit313 a răspuns:

Tu nu ai dreptul sa pui o asemenea intrebare din moment ce tu o sa te bucuri de Rai cand altii sunt torturati in Iad!

Rusine tie...

| Disharmony a răspuns:

Starea mea de spirit n-are nimic de-a face cu cei din jur. De ce ar trebui să fiu fericită doar când sunt şi ceilalţi fericiţi, sau să mă întristez când îi văd pe alţii deprimaţi? E stupid şi fără sens. Puţin îmi pasă mie de fericirea şi suferinţa altora.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Depinde de situatie...