| Steregoi a întrebat:

Desi a fost profetita pacea formala dupa al doilea razboi mondial de fapt aceasta pace a fost mutarea razboiului de pe frontul mondial pe frontul tehnologic rezultand ceea ce se numeste revolutia tehnologica la nivel global. In Biblie scrie ca cunostinta sau progresul tehnologic al omului are o limita peste care nu trece sau nu va trece si in cele din urma razboiul se va muta inapoi pe front adica se va trece la conflicte armate la scara globala rezultand al treilea razboi mondial care va fi de fapt Armaghedonul prezis in Biblie de catre Dumnezeu. Apocalipsa capitolele 16 si 19.

Ce spuneti?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pacea dupa al doilea razboi mondial nu a fost profetizata si nici al doilea razboi mondial nu a fost profetizat iar Armaghedonul va avea loc in valea Armaghe care este bine stabilit geografic.

| Steregoi explică (pentru danut):

Matei 24:21:"Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum şi nici nu va mai fi."
Daniel 11. 1 Tesaloniceni 5:2, 3:"Căci voi înşivă ştiţi bine că ziua Domnului vine aşa, ca un fur noaptea. Atunci când vor zice: pace şi linişte, atunci, fără de veste, va veni peste ei pieirea, ca şi durerile peste cea însărcinată, şi scăpare nu vor avea." Daniel 11:44, 45:"Dar zvonuri de la răsărit şi de la miazănoapte vor veni să-l înspăimânte şi el va ieşi cu furie grozavă ca să prăpădească şi să nimicească pe mulţi. Şi el va înfige corturile palatului său între mare şi muntele cel sfânt şi strălucit, apoi va veni sfârşitul lui şi nimeni nu-i va veni în ajutor!" Ieremia 25:11-38:"Toată ţara aceasta va fi pustiită şi jefuită; popoarele acestea vor sluji regelui Babilonului şaptezeci de ani. Iar când se vor împlini şaptezeci de ani, voi pedepsi pe regele Babilonului şi pe poporul acela, zice Domnul, pentru necredinţa lor, şi ţara Caldeilor o voi pedepsi şi o voi face pustie pentru totdeauna.
Voi împlini asupra ţării acesteia toate cuvintele Mele pe care le-am rostit împotriva ei; tot ce-i scris în cartea aceasta şi ceea ce Ieremia a proorocit împotriva tuturor neamurilor. Pentru că şi pe ele le vor robi multe popoare şi regi mari şi le voi răsplăti după purtarea lor şi după faptele mâinilor lor. Că aşa mi-a zis Domnul Dumnezeul lui Israel: "Ia din mâna Mea cupa aceasta cu vinul urgiei şi adapă cu ea toate popoarele la care te voi trimite; Acelea vor bea şi se vor clătina şi vor înnebuni la vederea sabiei pe care o voi trimite asupra lor!" Şi am luat cupa din mâna Domnului şi am dat să bea tuturor neamurilor, la care m-a trimis Domnul. Ierusalimului şi cetăţilor lui Iuda, regilor lui şi căpeteniilor lui, spre pustiire şi groază, spre batjocură şi blestem, precum se şi vede astăzi; Lui Faraon, regele Egiptului, slujitorilor lui, căpeteniilor lui şi întregului popor al lui; La toată Arabia, tuturor regilor ţării Uţ, tuturor regilor ţării Filistenilor, Ascalonului, Gazei, Ecronului şi rămăşiţelor din Aşdod;
Edomului, Moabului şi fiilor lui Amon; Tuturor regilor Tirului, tuturor regilor Sidonului şi regilor insulelor care sunt dincolo de mare: Dedanului şi Temei, Buzului şi tuturor care-şi rad tâmplele;
Tuturor regilor Arabiei şi tuturor regilor popoarelor amestecate, care locuiesc în pustiu; Tuturor regilor Zimrei, tuturor regilor Elamului şi tuturor regilor Mediei; Tuturor regilor de la miazănoapte, de aproape sau de departe, unora şi altora, şi tuturor regatelor lumii, care se află pe fata pământului; iar regele Şişacului va bea după ei. Şi să le zici: "Aşa zice Domnul Savaot, Dumnezeul lui Israel: Beţi şi vă îmbătaţi, vărsaţi şi cădeţi şi nu vă ridicaţi la vederea sabiei pe care o trimit Eu asupra voastră!" Iar de nu vor vrea să ia cupa din mâna ta, ca să bea, să le zici:
"Aşa grăieşte Domnul Savaot: Trebuie să beţi numaidecât, pentru că încep să aduc nenorocire asupra cetăţii acesteia, peste care s-a chemat numele Meu. Să rămâneţi voi nepedepsiţi? Nu, nu veţi rămâne nepedepsiţi, căci voi chema sabie asupra tuturor celor ce locuiesc pe pământ", zice Domnul Savaot. De aceea prooroceşte asupra lor toate cuvintele acestea şi le zi: "Domnul va striga cu putere de sus şi din locaşul sfinţeniei Sale Îşi va ridica glasul Său; va striga cu putere împotriva păşunii Sale; va striga, ca cei ce calcă în teasc, tuturor celor ce locuiesc pe pământ. Zgomotul va ajunge până la marginea pământului, căci Domnul deschide procesul neamurilor; intră la judecată cu tot trupul şi pe cei nelegiuiţi îi va da sabiei", zice Domnul. Aşa zice Domnul Savaot: "Iată nenorocirea se întinde de la neam la neam şi vijelie mare se ridică de la marginile pământului. Şi în ziua aceea, cei loviţi de Domnul vor zăcea de la un capăt la celălalt al pământului şi nu vor fi bociţi, nici nu vor fi adunaţi şi îngropaţi, ci vor sta ca gunoiul pe faţa pământului: Plângeţi, păstori, şi suspinaţi şi tăvăliţi-vă în cenuşă, stăpâni ai turmei, că s-au împlinit zilele, ca să fiii junghiaţi şi împrăştiaţi. Atunci veţi cădea ca berbecii aleşi. Nu va fi adăpost pentru păstori, nici scăpare pentru stăpânii turmei. Şi câmpiile cele paşnice sunt pustiite de urgia mâniei Domnului. Părăsitu-şi-a el locaşul său, ca un leu, şi ţara lor s-a pustiit de urgia pustiitorului şi de mânia aprinsă a Domnului".

Accentuez Ieremia 25:33:"Şi în ziua aceea, cei loviţi de Domnul vor zăcea de la un capăt la celălalt al pământului şi nu vor fi bociţi, nici nu vor fi adunaţi şi îngropaţi, ci vor sta ca gunoiul pe faţa pământului:"

Apocalipsa 19:17, 18:"Şi am văzut un înger stând în soare; şi a strigat cu glas puternic, grăind tuturor păsărilor care zboară spre înaltul cerului: Veniţi şi vă adunaţi la ospăţul cel mare al lui Dumnezeu, ca să mâncaţi trupuri de împăraţi şi trupuri de căpetenii de oşti şi trupurile celor puternici, şi trupurile cailor şi ale călăreţilor lor, şi trupurile tuturor celor slobozi şi celor robi, şi ale celor mici şi celor mari."

Primul război mondial: Daniel 11:27-30a:"Şi cei doi regi vor pune la cale viclenii în inima lor şi la masă îşi vor spune lucruri mincinoase, dar fără nici o izbândă, că încă n-a venit sfârşitul rânduit de Dumnezeu. Şi se va duce cu mari averi în ţara lui şi inima lui va fi împotriva Legământului cel sfânt; aşa va lucra şi se va întoarce în ţara lui. La vremea hotărâtă va năvăli din nou la miazăzi şi această din urmă bătălie nu va fi ca bătălia dintâi. Corăbii din Chitim vor veni împotriva lui; şi el va pierde curajul, se va întoarce"

Al doilea război mondial: Daniel 11:30b,31:"şi se va întărâta împotriva legământului sfânt şi va lucra şi se va învoi iarăşi cu cei ce au părăsit legământul sfânt. Şi oşti trimise de el vor sta şi vor pângări locaşul sfânt şi cetatea, iar jertfa de fiecare zi o v-ar da de o parte şi vor pune în loc urâciunea pustiirii."

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Ai amestecat texte care se refera la diferite evenimente din istoria pamantului.
Nu asa se interpreteaza ceea ce ai scris tu, este haotic si nebiblic.
de exemplu Matei 24, 21 INCA nu s-a implinit, se refera la ultimul razboi care va fi si cand va veni Hristos. Ieremia nu este o carte escatologica ci relateaza evenimente trecute DAR cu versete care fac referire la evenimentele finale. Apocalips 19 inca nu s-a intamplat dar va fi in foarte scurta vreme.
lui Daniel nu i-au fost descoperite evenimentele finale in amanunt, el a stiut doar ce va fi PANA la prima venire a lui Hristos, RESTUL i-a fost descoperit lui Ioan in cartea REVELATIEI care reda ce va fi intre prima venire a lui Hristos si A DOUA VENIRE a Dumnezeului Isus Hristos. Nu exista nici o relatare privind cele doua razboaie mondiale decat in Matei24, 6. Veti auzi de rãzboaie si vesti de rãzboaie: vedeti sã nu vã spãimântati, cãci toate aceste lucruri trebuie sã se întâmple. Dar sfârsitul tot nu va fi atunci.
Cele doua razboiae mondiale sunt fara RELEVANTA Biblica, au aceiasi importanta ca restul razboaielor care au fost de la Hristos si pana acum.
Sunt ALTE evenimente care marcheaza pregnant venirea sfarsitului, nu niste razboaie. Pentru explicatia profetiilor din Daniel am o carte cu pagini aproape A4 cu scris marunt si care are cam 300 de pagini iar pentru Apocalipsa am "Apocalipsul" lui Jean Vuilleumier care este plina de schite si diagrame temporale si care are 270 de pagini si care cu toate ca a fost editata in limba romana in 1946 dar este de mare actualitate.

| Steregoi explică (pentru danut):

Nu ai inteles nimic din ce am scris.
Biblia te contrazice.

Armaghedonul va fi la scara globala asa cum ti-am citat din Matei 24:21 si Ieremia 25:33. Potopul a fost la scara globala. Armaghedonul va fi mai devastator decat potopul si evident ca va fi la scara globala. Inceputul lumii este crearea lui Adam de catre Dumnezeu. In plus Cristos a spus: "Şi precum a fost în zilele lui Noe, tot aşa va fi şi în zilele Fiului Omului: Mâncau, beau, se însurau, se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie şi a venit potopul şi i-a nimicit pe toţi." - Luca 17:26, 27. Astfel Armaghedonul va fi la fel ca potopul dpdv al manifestarii la scara globala asa cum Cristos a asemanat potopul cu Armaghedonul ce va veni.

Iar escatologia este un termen pe care l-ai folosit in mod gresit si vag. Asta arata ca nu stii ce inseamna. Biblia prezinta toate aspectele religioase corecte si adevarate adica totul legat de soarta omului si a universului. Nu exista nici o carte escatologica. Nu exista carte care sa prezinte toate conceptiile religioase gresite. Adevarul e unul singur. Minciuni sunt multe. Nu exista carte care sa prezinte toate minciunile care sunt si se pot inventa. Mereu se inventeaza carti cu minciuni de tot felul.

https://dexonline.ro/definitie/escatologie

"Totalitate a concepțiilor religioase referitoare la soarta omului după moarte, la sfârșitul lumii și al universului."

Daniel 11 si prima parte din capitolul 12 sunt descrise in ordine cronologica.

Daca ce ai scris este scris in acele doua carti pe care mi le-ai prezentat poti sa le arunci in tomberon sau mai bine sa le arzi ca sa nu mai induca in eroare si pe altii.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

TU spui:" Nu exista nici o carte escatologica. "
Uite ce spune DEX-ul:
ESCATOLOGÍE s. f. Totalitatea concepțiilor religioase referitoare la soarta finală a lumii și a omului
In Biblie SUNT doua carti excatologice Danie si Apocalipsa.
Uite ce spun eu: "lui Daniel nu i-au fost descoperite evenimentele finale in amanunt,"
Daniel 12, 4. Tu, însã, Daniele, tine ASCUNSE aceste cuvinte, si pecetluieste cartea pânã la vremea sfârsitului. Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste."
9. El a rãspuns: "Du-te, Daniele! Cãci cuvintele acestea vor fi ASCUNSE si pecetluite pânã la vremea sfârsitului.
Ce am spus eu este Biblic.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Apocalips 16, 16. Duhurile cele rele i-au strâns în locul care pe evreieste se cheamã Armaghedon.
SINGURUL loc unde este mentionat cuvantul Armaghedon este in Apocalipsa 16, 16.
Wikipedia: "Această trecătoare dinspre valea Kișonului (la sud) spre Damasc (la nord), este punctul ideal în care Via Maris putea fi gâtuită militar cu ușurință, fapt care a făcut-o de-a lungul istoriei teatrul unor numeroase confruntări devastatoare între puterile dominante mai apropiate sau îndepărtate, care voiau să împiedice, sau dimpotrivă, să protejeze comerțul dinspre Egiptul situat la sud și Siria aflată la nord. Istoricii consideră că amintirea care se leagă de aceste repetate confruntări pe Meghidon explică de ce locul a căpătat semnificația de câmp de ultimă bătălie prin excelență.[2]"

| Motisor a răspuns:

Cred ca e bine ca intelegi ca sfarsitul lumii nu e un basm, dar cred ca Dumnezeu a lasat cele scrise spre indreptarea sufletului si pentru a ne da o nadejde, cred ca nu ne este cu nimic de folos faptul ca stim sau nu cum exact va fi la sfarsit, ce ai spus tu e foarte logic, se stie foarte bine ca istoria se repeta si Biblia ne invata ca vor fi razboaie pe tot globul iar cei cu credinta in Dumnezeu vor fi persecutati, pentru ca oameni vor crede ca din cauza lor se intampla toate nenorocirile dar ei sunt oribiti de cel rau.