| 6684464 a întrebat:

Din cate am inteles numai Duhul Sfant mai este cu noi(pe Pamant) pana la ridicarea Bisericii.
As vrea sa stiu: care este rolul sau rolurile acestui Mangaietor?
Cine cunoaste subiectul si vrea sa-mi raspunda... as aprecia si niste versete din care ati dedus argumentele, daca nu... ma descurc eu si asa.
Multumesc frumos.

4 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Studiem exact în perioada asta (octombrie-decembrie) acest subiect la biserică. Vezi aici materialul: https://www.azsmr.ro/media/imagini/lectia-4-2018-RO-min.pdf

Dacă preferi, poți să-l obții și tipărit participând în oricare biserică AZSMR din lume într-o sâmbătă la programul de la ora 9:30. Ești binevenit și la discuțiile care au loc când lecțiile se învață.

Numai bine!

| 6684464 explică (pentru unvecin):

Uitandu-ma pe site m-a facut sa ma intreb ce inseamna "reformisti"?
Si... cum anume restul lumii crestine nu respecta porunca a VI-a "Sa nu ucizi"?

| unvecin a răspuns (pentru 6684464):

E un alt subiect. Sper ca materialul pe care ți l-am dat să-ți fie util. Dacă nu, poți ignora.

| alexxtreme a răspuns:

Salut, Lucrarea Duhului Sfânt,( a treia persoană din Dumnezeire, (trinitate) este aceea de a-L mărturisii pe Iisus Hristos, Ioan 15:26 "Când* va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El** va mărturisi despre Mine."
El (Duhul Sfânt) ne ajută pe noi oamenii ( cei ce doresc să afle) să înțelegem adevărul, Ioan 16:13 "Când va veni Mângâietorul, Duhul*adevărului, are să vă** călăuzească în tot adevărul, căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare. El mă va proslăvi fiindcă va lua din ce este al Meu și vă va descoperi". Care este acest adevăr? Ioan 14:6 "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața", Ioan 17:17 "Cuvântul Tău este Adevărul" și Psalmul 111:7 "Toate poruncile Lui sunt adevărate".
Tot Duhul Sfănt îi face pe oameni conștienți de păcatul lor, Ioan 16:8 "Şi când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce priveşte păcatul, neprihănirea şi judecata."
În Biblie vedem lucrarea Duhului Sfânt care S-a revărsat peste ucenici dându-le puterea și inteligența să vorbească în limbi și să-L propovăduiască pe Iisus Fapte 2:4 "Şi toţi s-au* umplut de Duh Sfânt şi au început să vorbească** în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească."
Duhul Sfânt îi ajută pe credincioși să facă lucrarea pe care Domnul Iisus Hristos le-a lasat-o, aceea de a-L vesti în toată lumea, El (Duhul Sfânt) le dă puterea necesară, Fapte 1; 8 "Ci* voi veţi primi o putere, când Se va coborî** Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi† fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pământului."
De asemenea și făgăduința din Matei 10:19-20 "Dar* , când vă vor da în mâna lor, să nu vă îngrijoraţi, gândindu-vă cum sau ce veţi spune, căci ce veţi avea de spus, vă** va fi dat chiar în ceasul acela; fiindcă* nu voi veţi vorbi, ci Duhul Tatălui vostru va vorbi în voi."
Când creștinii vorbesc oamenilor despre Dumnezeu, despre adevărul Bibliei, nu ei îl conving pe om, ci Duhul Sfânt îl convinge pe om prin lucrarea pe care o face asupra inimii și minții omului, Zaharia 4:6 "Lucrul acesta nu se va face nici prin putere*, nici prin tărie, ci prin Duhul Meu’, zice Domnul oştirilor."
Lucrarea Duhului Sfânt este foarte importantă, ne dăm seama de acest lucru și din spusele Domnului Iisus Hristos din Matei 12:31 "De aceea vă spun: Orice* păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar** hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată." Hula sau păcatul împotriva Duhului Sfănt este atunci când un om respinge chemările/mustrările făcute de către Duhul Sfănt de a se întoarce de la calea lui cea rea, atunci când omul nu vrea să-L accepte pe Dumnezeu în viața lui și este un păcat care nu poate fi iertat, nu din cauză că Dumnezeu nu poate să-l ierte, sau că nu ar vrea, ci din cauză că inima omului este mult prea împietrită încât Dumnezeu nu poate ajunge la el, indiferent ce ar face, atunci păcatul împotriva Duhului Sfânt se înfăptuiește, Deoarece omul nu dorește iertare, nu ascultă de chemările/mustrările Duhului Sfânt, nu-L dorește pe Dumnezeu în viața lui, Duhul Sfănt se retrage lăsându-l pe om în voia lui, deoarece Dumnezeu a dat libertate de alegere tuturor și nu încalcă dreptul acesta.
Sunt foarte multe versete în Biblie despre lucrarea Duhului Sfânt, tot El, îl schimbă pe om (aici mă refer la caracter, comportament, temperament) Galateni 5:22-23 "Roada Duhului dimpotrivă este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor," multe altele.