| costis a întrebat:

Dumnezeu asteapta ceva si de la ateul care nu mai are putere de credinta? (ca atitudine, actiuni spirituale, comportament)

20 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cautare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu mai are asteptari de la noi, si-asa suntem singurii care vom ajunge in Rai. Sac!hee hee

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul12:13,14

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil sa-i trezeasca pe ceilalti. smug
"Credinta oarba e un mod ironic de a raspunde creatorului inteligentei umane" zicea cineva.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar exista un dumnezeu, nu doar ca ar avea asteptari de la atei, ci i-ar si iubi cel mai mult. Cred ca i-ar placea and ar vedea ca exista pe planeta asta si oameni curajosi care vor sa descopere lumea din jurul lor asa cum e. Nu cred ca ar astepta sa fie pupat in fund de catre nimeni un astfel de zeu, ci ar astepta ca omenirea sa-si ia soarta in propriile maini si sa fie o adevarata civilizatie. Si un astfel de zeu nu cred ca ar da in cap nimanui pentru faptul ca s-a inselat si n-a crezut in el. Cred ca ar prefera mai mult omul demn care sta cu capul sus, decat cel plecat pe care cica "sabia nu-l taie".

| costis explică (pentru sublime89):

In tarile care merg cel mai bine pe Pamant, exista conducatori, exista reguli si exista respect, iar raufacatorii patrund greu si ies repede. (Germania, Canada, Danemarca, Norvegia). Doar unei fiinte superioare voi nu-i acordati nici un drept la reguli si respect.

| sublime89 a răspuns (pentru costis):

Sper ca stii ca in tarile date de tine ca exemple pozitive, majoritatea oamenilor au cam renuntat la religie.

| costis explică (pentru sublime89):

stiu, problema era alta. Reciteste-ti postarea cu asteptarile de la atei si raspunsul meu.

| M25M a răspuns:

Ce asteptari sa aiba de la nenorocitii aia?!?

| costis explică (pentru M25M):

Daca vrei sa te zugravesti oleaca, te pot eu opri?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru M25M):

Nenorociti?

| M25M a răspuns (pentru costis):

Imi e prea lene sa dau un raspuns serios la intrebarea asta, adica stii si tu raspunsul fara sa ai nevoie de ajutorul nostru. Cheers

| M25M a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ironie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru M25M):

Oh...my bad.

| martzian a răspuns:

Desigur.

"Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască; pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…" "(Faptele apostolilor 17:30-31)

| Deaad a răspuns:

Neah!

| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca intrebarea e exact pe dos: asteapta ceva ateii de la un dumnezeu ce (foarte probabil) nu exista?

Probabil da: dovezi.

Daca Dumnezeu exista, este corect sa judece pe cineva ce n-are nimic in ce sa isi buna baza? Cum poate decide un atei daca acel dumnezeu este Iahve sau Vishnu sau pur si simplu totul se recicleaza si eu sunt reincarnarea unei albine in viata anterioara, mancata de o prigorie...

| costis explică (pentru KhludCiprian):

Nu e pe dos. Cel mult esti tu pe invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu sta si bate la usa inimii.pana cand vei deschide si-l vei chema inantru. daca deschizi foarte tarziu, e naspa.