| Mioverta a întrebat:

E pacat sa inveti pentru o admitere la medicina sau pentru scoala?
E o meserie bine vazuta fata de Dumnezeu?
Mereu camd invat imi vin ganduri de parca ar fi pacatcrying

Răspuns Câştigător
| BogdanIvasciuc a răspuns:

Aceasta profesie împlinește porunca "Sa iubești pe aproapele tău că pe tine însuți", deci nu este păcat.
Ar fi păcat doar daca ai studia intens medicina de-a lungul anilor, căci El spune sa nu ne ocupam de obiceiurile materiale din lumea asta.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdanIvasciuc):

Serios, ma? Ce crezi, ca medici crestini nu exista? Sau ca oameni de stiinta crestini nu exista?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate faci parte dintr-o secta de ciudati, ca Biserica Catolica, Bisericile Ortodoxe si protestantismul mainline n-au fost niciodata contra stiintei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ele nu au nicio dogma ca "biserica noastra e contra stiintei" sau ca "stiinta vine de la Diavol".

| mODIN a răspuns:

Am citit intrebarea ta si cred ca e la misto.

In caz ca nu e la misto: atat de absurda e ideea ca asta ar fi un pacat, ca ar putea crede oamenii ca intrebi la misto. Sa alegi o profesie bazata pe ideea de a ajuta oameni, cum ar putea fi asa ceva impotriva vointei Divine?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acuma trecand peste mistoul la care ai pus intrebarea in principiu biserica nu prea e foarte ok cu invatatul, ca iti dai seama ca e mult mai usor de controlat o masa de oameni needucati.
De altfel niste dovezi ca ar fi contra educatiei exista, mai ales vehementa cu care se opun educatiei sexuale.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pacat este sa faci din orice fleac un subiect si sa iei numele Domnului in deșert!

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e deloc pacat sa inveti. Da, medicina e o profesie foarte bine vazuta in ochii lui Dumnezeu cat timp o practici din dragoste pentru omul bolnav. Dacă o faci pentru bani nu e bine vazuta, daca o faci din dragoste este.

Când înveți gândește-te "pentru slava lui Dumnezeu învăț, Doamne ajută-mă să devin medic ca să mă îngrijesc cu dragoste de aproapele meu!"

Și atunci o să ai liniște și bucurie în suflet happy
Succes!

| T0Teu a răspuns:

Cum sa fie păcat sa inveti? Dar ce vrei sa se întâmple la examen? Sa îți șoptească Dumnezeu ce sa scrii?

| DarianVicentiu a răspuns:

Dumnezeu ar vrea sa te apuci de pacanele