| qieiqpalz a întrebat:

E un pacat mare sa te masturbezi?

Răspuns Câştigător
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Trebuie sa-ti para rau cu adevarat, Iisus Hristos poate ierta orice pacat prin moartea sa pe cruce. Tu doar trebuie sa-ti ceri iertare si sa-i marturisesti lui Iisus si te va salva de la pacatele lumesti.
Toti suntem pacatosi.
Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Masturbarea reduce riscul cancerului de prostata. Deci nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Deci, scopul scuză mijloacele?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Conform multor religii da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te iluziona sa imparti pacatele in mari, medii sau mici! Deoarece "orice pacat mic e un pacat mare", asa cum spunea un mare duhovnic al Romaniei. Ce au facut protoparintii?! Au mancat dintr-un fruct oprit...Dar asta a dus la neascultare de Dumnezeu si la desfasurarea unei imense tragedii pentru neamul omenesc, la moarte, din care numai Dumnezeu intrupat prin jertfa Sa de pe Cruce ne-a putut mantui. Dar ca sa beneficiem de roadele jertfei Sale, trebuie sa ne spalam si sa ne curatim in botezul de-al doilea, al spovedaniei la preotul ortodox. Fara spovedanie, nimic nu se iarta! Dumnezeu nu s-a aflat in treaba cand le-a dat Sf. Apostoli puterea de a ierta pacatele si acestia, prin Taina hirotoniei, preotilor si episcopilor.
Cel mai bun lucru pe care-l poate face un om in viata lui este sa se spovedeasca de pacatele lui, sa fie iertat si dezlegat si impacat cu Dumnezeu prin preot sau episcop.

| AlexSalling a răspuns:

Nu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Da, Iisus a spus "Dar Eu vă spun că ori şi cine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui."
"8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înşine şi adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos şi cuvântul Lui nu este întru noi."

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Daca Iisus Hristos era o minciuna, deja nu mai existau biserici si atatia crestini. Daca e sa o luam asa, minciuna nu rezista pana in zilele de astazi.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Prieten religii ca hinduismul dateaza de mult mai mult timp ca iudeo-crestinismul, dar asta nu inseamna ca acea religie e adevarata.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iisus nu a vorbit de mastur bare bogdy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu trebuie sa te uiti la altii sau la biserici care fura. Trebuie sa te uiti la tine, sa ai dragoste fata de oricine si sa-l ajuti pe cel care cade.

| qieiqpalz explică:

Mersi ca m-ai ajutat ..eu tot in dumnezeu cred oricate religi o fi

| qieiqpalz explică:

Voiam doar un da sau nu...

| qieiqpalz explică:

Aia nu e treaba mea eu sunt crestin nu ma intereseaza de alte religi cum ar fi budismul sau altele...si nu stiu de ce tot vrei sa ma faci sa imi schimb parerea.

| qieiqpalz explică:

Bn

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Chiar si pavel " se purta aspru cu trupul sau ca nu cumva sa pacatuiasca si sa se lepede de Dumnezeu"

| LOVW a răspuns:

Malahia este un păcat despre care se vorbește destul de puțin, deși foarte mulți oameni o practică.
Lumea începe să mintă, spunând că malahia nu este un păcat așa de mare, nici măcar nu este păcat. Din nefericire pentru lume malahia este un păcat. Doar în capul nostru se dezvoltă idea că există păcate mari și mici, Isus a murit și pentru că am înjurat. Chiar și conștiința te condamnă, deoarece,, Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se desvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca gândurile ascunse ale oamenilor. (Romani 2:14-16).
Iar pentru că conștiința te mustră Dumnezeu te va judeca indiferent de faptul că nimeni n-a mai știut ce faci tu.
Malahia nu este pe placul lui Dumnezeu nici ca satisfacere sexuală, căsătoria a fost întocmită pentru aceasta ( 1 corinteni 7:1 ). Dacă cineva nu se poartă înțelept cu o femeie i se va deschide poarta spre acest păcat din cauza presiunii.
Unica soluție e căsătoria ( 1 corinteni 7:2 )
Cei născuți din nou nu mai păcătuiesc, nu mai au de a face cu malahia ( Romani: 8:5 ).

| qieiqpalz explică (pentru LOVW):

Deci e sau nu?

| LOVW a răspuns (pentru qieiqpalz):

Bineînțeles că e!, Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu. 11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.

| qieiqpalz explică (pentru LOVW):

Deci nu voi fi in imparatia lui dumnezeu sadfrate dar nu am stiut sad off eu o sa ma mai rog si o sa il rog sa ma ierte...

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Te inseli, in Biblie malahia nici macar nu e pomenita (vorbind despre manuscrisele ebraice si in greaca veche). "Malahii" este o greseala de traducere (false friend).

| qieiqpalz explică (pentru doctorandus):

Deci...da sau nu!?

| doctorandus a răspuns (pentru qieiqpalz):

In Biblie nu scrie ca onania ar constitui pacat. Asta e recunoscut pe larg, de la predicatori evanghelici la profesori universitari de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Descris cu surse ce spune si ce nu spune Biblia pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Raft:Medicin%C4%83

| LOVW a răspuns (pentru qieiqpalz):

Dacă crezi în Isus Hristos și te predai lui da : ))). El te iartă dacă crezi în El, jertfa Domnului Isus te iartă prin sângele Domnului :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru qieiqpalz):

Trebuie sa-ti para rau cu adevarat, Iisus Hristos poate ierta orice pacat prin moartea sa pe cruce. Tu doar trebuie sa-ti ceri iertare si sa-i marturisesti lui Iisus si te va salva de la pacatele lumesti.
Toti suntem pacatosi.
Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.

| LOVW a răspuns:

Caută Moldova Creștină și citește articolele speciale pentru subiectul acela.