| beliaal a întrebat:

Este cumva cineva interesat de infiintarea unui grup de cercetare oculta in Iasi? Aici am putea impartasi opiniile proprii, experientele paranormale si am putea incerca diferite experimente.
Scopul: aflarea existentei lumei de dincolo bazata pe dovezi.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

După mine, mai bine provoacă-L pe Dumnzeu, pe Creator să-ți dea dovezi în privința luii de dincolo. e o sursă mai sigură, mai autorizată decât forțele oculte, demonice, care sunt forțe create, cu putere infinit mai mică.

| beliaal explică (pentru ania):

Adevarat. Totul vreau sa fie facut cu forta Creatorului fiind unica sursa de forta reala in care cred. Am studiat si am si incercat multe insa nici un semn. Poate cineva va reusi sa-mi dea vreo idee despre cum sa aflu sau poate totul despre lumea de dincolo e o inventie pur omeneasca. Multumesc oricum de rasp

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Yehova nu prea da semne. Prefera ca omul crestin sa creada si sa nu cerceteze.
Cat despre ocultism, acesta este cu probabil mii de ani mai vechi decat crestinismul. Nu amesteca dogmele comuniste ale iudeo-crestinismului care sunt lipsite de orice spiritualitate cu folosirea puterilor sufletului care sunt dezvoltate practicand ocultismul.
Daca tu crezi ca "ocultism" inseamna sacrificii si "demoni", atunci nici nu-ti imaginezi cat de departe esti de adevar.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu L-am provocat pe Dumnezeu și așa am ajuns de la agnosticim la creștinism(am scris în penultima din întrebările mele cum a fost experiența).E evident că creștinismul începe cu era noastră, iudeo creștinismul începe de la creație.Nu înțeleg de ce asociezi dogmele iudeocreștine cu comunismul care e ateu și a luptat și luptă împotriva credinței creștine.Yehova nu preferă ca omul creștin să creadă și să nu cerceteze dimpotrivă, Biblia spune -Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun.(1 Corinteni 14-21)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Comunismul și iudeo-creștinismul reprezintă 2 ideologii foarte asemănătoare.
Ambele îl consideră pe om egal cu ceilalți și supus în fața unei forțe superioare. În comunism, omul este egal cu ceilalți și lucrează pentru conducerea statului, care deține practic toți oamenii acelei țări. În iudeo-creștinism omul este tot egal cu ceilalți și supus în fața unei divinități care nu-i acordă libertate de gândire pentru că creștinii sunt spălați pe creier să creadă că o divinitate le știe absolut orice mișcare și gând, lucru mai mult decât stupid.
Dar, dacă se va instaura comunismul global, oamenii spălați pe creier vor fi cipați iar prin intermediul acelui cip vor putea fi monitorizați iar prin intermediul impulsurilor electrice li se vor putea citi sentimentele și gândurile de la un calculator exterior conectat la acel cip. Și așa, o altă prostie a bibliei devine realitate datorită evreilor. așa cum a fost și cu sclavia.

Un alt punct de reper este faptul că atât comunismul cât și iudeo-creștinismul au fost inventate de evrei. Cum se face că Rusia care a fost comunistă are drept religie predominantă creștinismul ortodox și este condusă tot de evrei? Și cu România același lucru. Tot un creștin mi-a zis mai de mult aici pe forum că, la începuturile ei, religia creștină presupunea și o doză serioasă de comunism.

Cât despre materialism, care este specific ateilor, și voi creștinii duceți o viață la fel de materialistă, doar că voi vă rugați noaptea la o bucată de lemn să vi se salveze sufletul și duceți o viață materială în acord cu dogmele religioase.

Am mai zis de mai multe ori că religia creștină reprezintă echivalentul religios al comunismului și invers.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e adevărat că creștinismul consideră că toți oamenii sunt egali în sensul că toți au aceeași valoare înaintea lui Dumnezeu, și cî noi credem că El ne cunoaște toate gândurile și mișcările, dar asta nu înseamnă că nu avem libertate de gândire. Noi credem că Iisus Hristos a fost pe pământ întruparea celei de a doua persoane a Treimii care a creat Universul și totuși s-a lăsat crucuficat de dușmanii Lui, ceea ce cred că e reprezentarea ultimă a respectării libertății de alegere a omului.
Referitor la ideea cu cipul Biblia arată că acel semn, probabil cipul va fi impus de oameni răzvrătiți față de Creator și că creștinii, chiar cu prețul vieții lor, nu trebuie să-laccepte.
Nu mi se pare onest ca Dumnzeu să fie considerat vinovat de ideile rele ale evreilor puse în practică, cum e comunismul lui Marx. Evreii au primit și ei liber arbtru și unii l-au folosit foarte prost, sunt convinsă spre marea durere a lui Dumnezeu.
Creștinismul la începuturile lui se asemăna cu comunismul doar în faptul că primii creștini descriși în cartea Faptele Apostolilor, aveau unele bunuri în comun, și-au vândut propietățile și au dat banii apostolilor, preitenilor apropiați ai lui Iisus să le administreze pentru a fi ajutați și cei ce nu aveau.Dar spre deosebire de comunism, nu era nimic obligatoriu, Hristos le-a spus să fie ei gata să moară pentru convingerile lor așa cum a făcut El, să nu impună nimic nimănui prin forță(Cine ridică sabia, de sabie va fi omorât).
Eu nu mă rog la nici o bucată de lemn, mă rog Creatorului să imi salveze sufletul.Dogma religioasă spune să nu fim materialiști, să- i iubim pe semeni ca pe noi înșine și e adevărat că cu asta ne zbatem din greuDa, cred că Dumnzeu nu e mândru doza mare de materialism de care am dat dovadă, fiind o reclamă proastă pentru El în acest sens. Încă nu mi-am pierdut spranțele că cu ajutorul Lui mai pot progresa în a fi mai altruistă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Da foarte frumos.
Doar că voi creștinii nu înțelegeți o chestie. Evreii ăștia care au fost cu închiziția și care conduc lumea nu au înțeles greșit creștinismul, ci au "inventat" creștinismul, ăsta fiind și unul din motivele pentru care au ajuns unde au ajuns. Evreii nu conduc populația de oi de 10-20 de ani, ci de sute de ani.
Ei știau foarte bine ce trebuia să facă religia creștină, și anume să spele cât mai mulți oameni pe creier ca ei să poată ajunge la conducerea popoarelor fără să fie omorâți de creștinopații constrânși de religie și care habar n-aveau de ce se întâmpla în lume.
Și să fim serioși, cu toții știm că religia creștină își are originea în iudaism și cu toții știm la fel de bine că iudaismul este religia evreilor.

| T0T a răspuns:

Un fel de tineri plictisiți ce își au sediul în beciul/subsolul casei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca o sa vezi vreodata un ocultist sa se descopere pe un astfel de site, mai ales cand este vorba de locatii reale.

| Nitroblast a răspuns:

V-ati uitat la Ghostbusters si la Insidious si la The Conjuring (in acelasi timp laughing) ) si acum v-a venit sa deveniti "The Demonbusters"?

Stati cuminti pe fundul vostru, nu va jucati cu dracii ca apoi se joaca ei cu voi, maine va vad parca pe la nebuni sau legati de vreo bara in vreo slujba de exorcizare.

| beliaal explică:

De fapt in Romania nu este vreun grup de cercetare sau biblioteci ezoterice tocmai din cauza societatii inculte si superstitioase.
Stiati ca Romania are printre cele mai mici IQ-uri din Europa?
Eh...voi confirmati asta.
Am postat pe TPU din lipsa informatiilor a altor site-uri asemanatoare romanesti.
Continuati sa va uitati la filme, sa mergeti in club si alte "distractii" care nu ajuta la nimic ( nici financiar nici social ).
Stati... daca stau sa ma gandesc sunteti si voi utili.
Fara voi cei ca noi nu ar mai castiga atata. Veniti si da-ti-ne banii. Multumim.
Intre timp mai comentati ceva total deplasat fata de intrebarea de mai sus caci aici e domeniul in care va pricepeti cel mai bine!

| Nitroblast a răspuns (pentru beliaal):

Ce legatura are mersul la film cu umblatu' dupa de draci? Bati campii, sincer. Lasa prostiile de genul, nu te ajuta cu absolut nimicm

| beliaal explică (pentru Nitroblast):

Cand ai sa cresti mai mare iti vei da seama ce legatura are. Pana atunci taci si observa.