| Crisis a întrebat:

"Este Dumnezeu dispus sa previna raul, dar nu capabil?
Asta inseamna ca nu e atotputernic.
Este el capabil, dar nu dispus?
Asta inseamna ca e rauvoitor.
Este el si capabil, si dispus?
Atunci de unde vine raul?
Nu este nici capabil, nici dispus?
Atunci de ce il numim Dumnezeu?"
Acesta este un citat al lui Epicurus, tradus in romana. As ruga crestinii sa-mi raspunda la intrebari. Asta e o intrebare serioasa, chiar vreau sa vad raspunsurile.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,Dumnezeu transforma raul in bine, dar tu trebuie sa vii la El!

| Raniia a răspuns:

Acest gen de oameni se socotesc foarte întelepti,dar Dumnezeu a îngăduit răul pentru ca să arate păcatul.Îti pun si eu o întrebare:,,Ce ar fi dacă Dumnezeu te-ar obliga să te pocăiesti?''Omul în starea lui căzută nu face decât să facă rău în continuare, acest lucru fiind ESENTA păcatului. Dumnezeu pedepseste păcatul cu păcat, ne face să gustăm ce am făcut si ce am vrut si ce am cerut(durere cu durere)Tu Îl întrebi în loc de răspuns.

| n0matterman a răspuns:

"Este Dumnezeu dispus sa previna raul, dar nu capabil?

Asta inseamna ca nu e atotputernic.

Este el capabil, dar nu dispus?

Asta inseamna ca e rauvoitor."

Stop. Ipotetic vorbind,daca un zeu ar fi bun sau rau, care ar fi diferenta?
N-ar conta, pentru ca tot zeu ar fi.

| Vizitiul a răspuns:

Ca-s oamenii visatori, iar el fantasmagoric, nu scrie nicaieri?

| Crisis explică (pentru Vizitiul):

Nu trebuie sa scrie nicaieri, noi stim asta.

| Catalinnna a răspuns:

Dumnezeu nu are cum si nici de ce sa previna raul, cand tot ceea ce se intampla este voia Sa. Chiar si diavolul cere permisiunea de la Dumnezeu, nu face nimic de capul sau. Un exemplu este plida dreptului Iov, cand Satan cerandu-i Domnul acordu de a-l ispiti pe Iov, Dumnezeu i-a zis: "Iata, tot ce are el este in puterea ta; numai asupra lui sa nu intinzi mana ta". Si Satan a pierit din fata lui Dumnezeu, iar apoi " Domnul a zis catre Satan: "Il dau in puterea ta! Numai nu te atinge de viata lui". (citeste toata povestirea pentru a intelege exact)
Omul are libertate, nu este o marioneta pe care Dumnezeu o dirijeaza cand vrea. El este creatorul acestei lumi si nu are de ce sa dea tot timpul explicatii tuturor, ci doar celor care intr-adevar Il iubesc. Daca ai fi mare sef intr-o companie oarecare si ar veni la tine mereu, niste simpli angajati ca sa iti ceara socoteala pentru diverse lucruri. De ce sa le explici tu lor, de fiecare data cand ei asteapta asta, ce faci tu, cand toata investitia este doar a ta, iar ei au libertatea de a lucra sau nu cu tine, caci tu nu ii obligi? (este doar un exemplu)
Raul vine de la diavol pentru a-l spiti pe om, indepartandu-l astept de Dumnezeu. Ma repet, este decizia fiecarui om in parte, pe ce vrea sa urmeze.
Il numim Dumnezeu pentru ca este "Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor...Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat"

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu poate sa distruga diavolul dar nu vrea spune ca ''si cel mai rau om merita sa traiasca'' asa face si cu el, dar in biblie scrie ca intr-o zii satana va fi legat pentru 1000 doar cand rau va fi ajuns peste limita

nu stiu daca te ajuta :d

| ghiolbitza a răspuns:

Wa frate, Dumnezeu poate sa faca orice, de asta e Dumnezeu. Acuma, nu ar avea nici un rost sa distruga raul, nu am mai avea noi nici un rost pe pamantul asta. Liberul arbitru cu care ne-a inzestrat Dumnezeu ne da optiunea de a alege intre bine si rau. Daca El ar distruge raul, nu am mai avea de ales. Iar la Dumnezeu, propria vointa a fiecaruia are un loc special. Dumnezeu, desi e atotputernic, nu poate sa faca un singur lucru- sa te faca sa-L iubesti. Din nou, aici intervine liberul arbitru, tu alegi daca-L iubesti sau nu pe Dumnezeu, caci El nu te poate obliga. Iar de intervenit in viata ta, nici nu incape vorba. Deci Dumnezeu poate, e capabil si vrea/ e dispus sa distruga raul, dar are nevoie de colaborarea noastra pentru a face acest lucru.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu poate si vrea sa puna capat rautatii.El este Atotputernic si va trece, la momentul stabilit de el l-a actiune.Dar oamenii gresesc crezand ca azi, Dumnezeu conduce lumea, dar asa cum se arata in Biblie, in 1Ioan5:19,,Intreaga lume zace in puterea celui rau.''Lumea, in general, este caracterizata prin rautate, nu bunatatea care vine de la Dumnezeu. Apoi un alt motiv pentru care azi e suferinta este acela ca in urma razvratirii lui Adam si Eva din Eden, noi toti am mostenit imperfectiunea si pacatul, asa cum se arata in Romani5:12,,printr-un singur om a intrat pacatul in lume''.Iar un alt motiv ar fi ca,, toate depind de timp si imprejurari neprevazute'' cum scrie in Ecleseastul9:11. Este mangaietor sa stim ca Dumnezeu nu e raspunzator pentru suferinta si problemelel de azi, dar si incurajator ca nu-l va lasa pe Satan la nesfarsit, sa-si bata joc de omenire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt intrebari ce si le pun unii oameni ce gandesc cu doar 10% din creierul lor, incercand sa afle raspunsuri despre creatorul a toate, care este vesnic. oameni care traiesc doar 70-80 de ani vor sa afle raspunsuri. unora nu le e dat sa le afle.ori pun intrebari prea pretentioase,pentru gandirea lor,ori sunt prea prosti si limitati sa inteleaga ce inseamna Dumnezeu, ori fiindca nu cred, in Dumnezeu nu se obosesc sa afle despre Dumnezeu dar il provoaca pe Dumnezeu sau pe cei ce cred in Dumnezeu.desertaciune si goana dupa vant ca la toti cei ce in religie cauta doar cearta de vorbe si nicidecum ceia ce ar trebui sa caute intr-adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu exista de aia suntem sclavi o viata a bogatilor

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu e bunatatea, Dumnezeu e iubirea pura, Dumnezeu inseamna tot ce e bun, e in inimile noastre, iar atunci cand bunatatea nu exista, noi il denumim rau. Deci atunci cand Dumnezeu nu mai exista in inimile noastre exista raul. Dumnezeu e hrana sufeltului nostru, daca nu aveam mancare devenim nervosi, irascibili, dornici sa gasim "mancare" unde credem noi ca putem sa o gasim: in bani, putere...etc. dar cei care o cauta acolo pentru a ajunge la un suflet implinit, nu o cauta unde trebuie. Deci faptele noastre sunt cele ce duc la departarea de Dumnezeu, si astfel noi insine facem raul sa existe prin simpla lipsa a lui Dumnezeu. Si ca sa iti raspund la intrebarile tale, da Dumnezeu este dispus sa previna raul atat timp cat Il lasam in inimile noastre si este si capabil atat timp cat credem in El pentru ca atat timp cat Il avem aproape de noi constiinta noastra nu ne lasa sa facem rau. Raul nu exista, raul este doar absenta lui Dumnezeu. Si ca bonus as dori sa te uiti la urmatorul link: http://www.opinii.md/articol/3218/einstein-despre-dumnezeu/

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| alles a răspuns:

Am o intrebarewinking cati ani ai? daca ai trece mai des pe la biserica ai stii ff multe crede-ma, dar cum c-ai tai n-a avut posibilitatea sa te-nvete e cam greu. Incearca si vei afla!

| Crisis explică (pentru alles):

Mama si tatal meu sunt foarte credinciosi si totusi, nu s-a prins mare lucru de mine. Am 15 ani, dar nu vad de ce ar conta varsta.