| Steregoi a întrebat:

Este Dumnezeu o victima colaterala a stiintei omului in cautarea "adevarului" si a "dovezilor"?

12 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi o victima a oamenilor. Suntem prea mici fata de El ca sa-l putem transforma intr-o victima.
Si apoi stiinta nu poate dovedi inexistenta lui Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lioana):

La fel cum nimic nu ii poate dovedi nici existenta. Daca eu iti spun ca ceva e fierbinte, atunci trebuie sa iti demonstrez ca e fierbinte, nu ca nu e rece. P.S. Sa nu au cu focul de la Ierusalim sau alte elucubratii despre care s-a demonstrat de zeci/sute de ani ca doar pupatorii de moaste pot pune botul la asa ceva...

| Steregoi explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca tu ai o teorie mai buna decat Dumnezeu spune s-o vedem si noi.

| Jeh0va a răspuns (pentru Steregoi):

Care noi prostavane?
Pocait de cc t.Esti singurul retardat de pe site.

| Lioana a răspuns (pentru Jeh0va):

Exista destui crestini pe site. Ce stii tu despre oamenii de pe site de vreme ce ti-ai creat contul astazi? Probabil ai conturi multiple. Cine esti si de ce n-ai curaj sa vorbesti de sub contul tau uzual?

| Lioana a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Existenta lui Dumnezeu nu trebuie dovedita. Altfel n-am mai vorbi despre credinta daca am avea dovezi certe. Credinta inseamna sa crezi fara a avea dovezi, desi mici dovezi ale existentei Lui avem fiecare in experienta noastra.

| Steregoi explică (pentru Lioana):

Mi-ar place daca userul Jeh0va a intrat azi pe TPU pentru prima data si i-a sarit in ochi porecla mea si postarile mele. Nu stiam ca am devenit asa de celebru pe acest site in mai putin de un an. Numele de Vassile ii rasuna in cap si acum lui Ray. laughing

| Lioana a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

GabiDumitrescu, cand ramai fara argumente, dai voturi de nefolositor si eronat? Ce comportament de laș!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dumnezeu spune in biblie ca "le preface stiinta umana in nebunie" asa ca stai linistit, stiinta si D-zeu vor fi mereu in contradictie.

| oykoj98 a răspuns:

Nu, Dumnezeu sta, se uita si rade de descoperirile noastre

| ThurisazRUNE a răspuns:

E invers.

| Laura a răspuns (pentru ThurisazRUNE):

Mi-ai luat-o înainte! laughing