| Doarof3 a întrebat:

Este păcat să te convertești la o altă religie? De exemplu de la ortodocși la penticostali
Am o temă pentru mâine și vreau cât mai multe detalii despre această convertire.Mulțumesc

33 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pacat este sa nu respecti vreuna dintre cele 10 porunci. Cui alegi sa-i dai tu bani ca sa imbogatesti lipitorile e treaba ta.

| RaulAlmășan a răspuns:

Asa spune ortodoxia.
Dar nu e păcat,oamenii trebuie să meargă după adevăr.
Dacă cineva se află in,întuneric cum sa fie păcat când el caută lumina lui Dumnezeu.
Sfanta Scriptură ne învaţă tot ce trebuie să stim.
Dacă o religie are altceva,adică alte invataturi care nu sunt din Biblie,atunci nu e o religie bună.
Ortodoxii au amestecat crestinismul cu păgânismul.
Nu e nici un păcat să te convertesti la Penticostali de la ortodoxie.
Dacă vei citi Biblia vei vedea ca sa fii de religie ortodoxa este păcat.
Si dacă esti ortodox,vei vedea ca tu de fapt nu ai fost botezat.
Vei vedea că nu scrie sa te închini la altcineva in afară de Dumnezeu.
Vei vedea că e păcat să te rogi înainte icoanelor.
Nu vei vedea in Biblie nici un pasaj in care suntem invatati sa facem cruce, sa aprindem lumânări mortilor, ca un om trebuie sa moara cu lumânare aprinsă, si multe alte ritualuri ale ortodoxiei.
Dacă vrei mai multe detalii, poti sa îmi dai mesaj.

| Octavian199 a răspuns (pentru mentholinks):

Nici alea nu sunt pacat, sunt doar legile de baza ale omenirii.

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu a lasat oamenilor libertatea de a alege. Omul nu poate alege decat unul din cele doua variante posibile si anume; - Sa slujesti lui Dumnezeu, sau sa slujesti diavolului. Cel care traieste potrivit invataturii lui Iisus se numesc crestini, si acestia sunt singurii care slujesc lui Dumnezeu deoarece invatatura lui Iisus este de la Dumnezeu :
"Deci le-a răspuns Iisus şi a zis: Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 7/16)
Dumnezeu a spus sa ascultam de Iisus :
"Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel ales, de Acesta sa ascultati!"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/35)
Ceea ce nu este de la Dumnezeu nu are de unde sa fie din alta parte decat de la diavol, sau slujitori de-ai lui. Asa ca cine alege sa traiasca dupa ORICARE ALTA INVATATURA nu slujeste lui Dumnezeu ci diavolului, iar A SLUJI DIAVOLULUI ESTE PACAT.
Pentru a sti foarte exact cui slujesti trebuie sa studiezi si sa cauti sa intelegi Evanghelia, SINGURA INVATATURA A CRESTINULUI :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Evanghelia nu se invata auzind ce spun unii si altii ci studiind singur si rugand pe Dumnezeu sa iti dea intelepciune pentru a o intelege.
Este pacat sa faci parte dintr-o biserica, care desi spune ca este crestina, nu este. Si PNTCD (partidul national taranesc crestin si democrat) spune ca este este crestin, numai ca in el nu prea gasesti crestini. Asa e cu orice biserica
Religiile sunt inventia lui satan pentru a destrama biserica lui Iisus in mai multe biserici care au o invatatura diferita intre ele si diferita de invatatura lui Iisus

Daca vrei sa iei nota mare spui ca numai religia ortodoxa este cea buna (ortodox = dreapta credinta) si ca e pacat sa te muti la o alta religie sau secta
Daca vrei sa spui adevarul, asa cum Dumnezeu isi doreste, spui adevarul in masura in care il stii. Nu spui nimic mai mult decat stii sigur ca este adevarat

| Irinel15123532 a răspuns:

Cine ti-a spus asta? Pe vremea Domnului Iisus Hristos nu erau atatea culte crestine, penticostali, baptisti, ortodoxi, catolici. au aparut mai tarziu. Dumnezeu nu te cheama la o religie, ci te cheama la Hristos, daca respecti biblia, IL urmezi pe Domnul Iisus si asculti legea Lui data din dragoste, ce conteaza ce religie ai? Dumnezeu nu ne-a impartit pe culte.
Iti voi doua videoclipuri, te rog sa le urmaresti, te vor lamuri, sunt de Vladimir pustan, penticostal fiind.

https://www.youtube.com/watch?v=OUqXIIT6gUc&t=1752s
https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc&t=1938s
https://www.youtube.com/watch?v=9Lrj2YuXN04&t=1638s
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=1121s

te rog fierbinte, urmareste-le.

| Doarof3 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc enorm.Mă voi uita.

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Corect.Nici macar crestini nu existau.Sa nu uitam ca atat Iisus cat si cei 12 ucenici s-au nascut evrei si au murit evrei.
Daca Iisus ar fi avut de gand sa creeze o alta religie ar fi facut-o personal.
Dar a zis ca Legea nu se schimba.

| leo59 a răspuns:

Daca Raul si-a dat cu parerea ca Ortodoxia este amestecata cu paganismul ( asa considera el) am dreptul sa apar Biserica i ntemeiata pe adevarul credintei si unitate, care virtuti le-a pastrat Ortodaxia, numita asa tocmai pentru a se deosebi de celelalte asa zise biserici care au parasit Ortodoxia sau Biserica Catolica cuma a facut protestantismul in 1517 din care se trag penticostalii. Cultul penticostal a aparul in jurul anului 1901 organizat de pastorul baptist Carol Parham in California. "Penticostalismul isi are originea in iudeo-crestinism, in gnosticismul alexandrin si se justifica prin erezia pnevmatologica. Biserica Rasariteana considera ca si aceasta miscare este o reactie fireasca a sufletelor de crestini lipsite de participarea la actele liturgice, lipsite de transmiterea harului Sf. duh, prin Tainele Bisericii. Formalismului si pretentiei Vaticanului de a stapani multe Biserici ale Apusului, li s-a raspuns prin miscarea penticostala" ( Diac. Petre David, Sectologie). Este un mare pacat a parasi Biserica cea Una intemeiata de Iisus Hristos; Ortodoxia este aceea care a pastrat fidela invatatura Lui, careea nu-i lipseste nimic, decat sa fie cunoscuta, traita si iubita asa cum a iubit-o inaintasii nostri, unii, cu pretul vietii. A spune ca infrumusetarea cultului cu lumanari, icoane, semnul sf. cruci, ins. a nu cunoaste istoria primilor veacuri crestine ( a se vedea viata crestinilor de atunci din Ierusalim, sinoadele tinute, Antiohia, Constantinopol, Ioan Hrisostomul etc) si ca becurile din casele de adunare ale sectarilor sunt de origine pagane. Nimic nu s-a amintit din ceea ce se mantuiesc crestinii ( credinta dreapta, harul Sf, Duh. trupul si sangele Mantuitorului etc.) S-auzim de bine.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru leo59):

Nu eu îmi dau cu părerea despre ortodoxie,Biblia ne arată.
Stii cum au apărut icoanele in religia creștină?
Multe ritualuri din religia ortodoxă de astăzi, nu sunt mentionate in Biblie.
Iar ortodoxii ne acuză pe noi protestantii ca fiind niste religii moarte fiindcă nu le practicăm.
Dece să facem mai mult de cât ne-a învățat Dumnezeu?
Asta înseamnă că voi spuneti asa:
Nu ne ajunge invatatura lui Dumnezeu asa ca dăm si noi invatatura lumească.
Dumnezeu condamnă închinarea la Icoane.
Dumnezeu ne cere sa ne rugăm doar înaintea lui.
După înălțarea Domnului Iisus Hristos oamenii se numeau creștini, si nu se rugau înaintea idolilor, nu făceau semnul crucii, nu se închinau la sfinți.
Dar in jurul anului 700DH Romanii au invadat bisericile crestine si au început să le ardă Bibliile si au pornit un mic război,deoarece ei nu concepeau o divinitate fără idoli.
Atunci crestinii au legitimat icoanele in bisericile crestine si au stricat religia creștină.
Au introdus tot felul de ritualuri păgâne in crestinism.
Dacă un om moare fără lumânare,nu mai găsește raiul.
Asta spune ortodoxia,voi realizați ce spuneti?
In loc sa ascultati invatatura lui Dumnezeu,voi ascultati învățătura omenească.
Nu averi nici un drept sa va numiti,,dreapta credință"atât timp cat nu ascultati invataturile Domnului.
Te mântuiește crucea?
Sau Domnul Iisus Hristos?
Te mântuiesc sfintii?
Sau Domnul Iisus Hristos?
Ortodoxii spun ca sfintii sunt mijlocitori intre oameni si Dumnezeu.
Dar Domnul Iisus Hristos a spus că El este Singurul mijlocitor intre oameni si Dumnezeu.
Religia ortodoxă e păgânism,conform Bibliei.
Invatati oamenii prostii,si nici voi nu sunteţi pe calea dreaptă dar nici pe altii nu îi lasati sa meargă.
Unde a spus Mântuitorul sa ne facem semnul crucii?
Unde ni se cere sa facem icoane si sa le slujim si sa ne închinăm înaintea lor?
Biblia ne cere contrariul.
Crucea e un instrument de tortură,iar voi spuneti ca e sfântă.
Dacă Domnul Iisus murea altfel,adică spânzurat.
Preotii umblau cu funia la gât?
Ceea ce nu este scris in Cuvântul Domnului Nu trebuie luat in considerare.
Botezul in ortodoxie, e complet diferit de Biblie.
Dacă Domnul Iisus a spus clar ca trebuie sa marturisesti cu gura ta si numai cu gura ta ca îl primesti pe Domnul Iisus ca Domn si Mântuitor in apa Botezului.
voi de ce botezati copii?
Si închinarea la moaste e in mare voga in ortodoxie.
Lumea se calcă in picioare sa se închine moastelor, dar nu se înghesuie asa sa îl slujească pe Dumnezeu.
Dacă Dumnezeu ar fi vrut ca noi sa facem altceva decât ceea ce este scris in Biblie ne-ar fi spus.
Fiindcă Domnul nu ar schimba planul mântuirii noaste fără ca noi sa stim.
Asta ar însemna că însuși Domnul ne întinde capcana, ceea ce nu e posibil.
Domnul ne iubește si ne-a lăsat Cuvântul Lui, ca sa putem deveni pe placul lui si sa stim calea mântuirii.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Panamax):

Exact, noi trebuie sa urmam noul testament si pe Domnul care a spus ''te iubesc cu o iubire vesnica'' ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' ''Chiar daca o mama copilul si-l va lasa, eu nu te voi parasi'', trebuie sa urmam in dragoste invatatura Domnului Iisus, nu sa ne impartim pe culte si sa ne certam.

| Mayar a răspuns:

Te lepezi de credinta ta. Tu ce crezi?
Ai auzit de martiri? Au murit in numele religiei, nevroind sa devina eretici.

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Noi,adica voi indoctrinatii care credeti in spiridusi invizibili.

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

Martiri sunt si cei care au dat jos WTC. Orice tampit ultrareligios care comite diverse tampenii in numele religiei lui e martir pentru organizatia lui si pacoste pentru ceilalti. Nu conteaza din ce organizatie face parte.

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma refer la adevaratii martiri, evident.

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

Toti sunt "adevarati martiri" pentru cei din grupul lor. Privind din afara, i asa-zisii martiri crestini, islamisti sau de alta orientare religioasa, sunt de fapt doar toti niste tampiti care fac diverse lucruri pentru niste spiridusi inexistenti in speranta ca vor primi ceva cadouri.

| RAY a răspuns:

Pacat de tine, sa vezi ce spalare pe creier o sa dobandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

RaulAlmasan, uiti totusi o chestie : Dupa cum si numele sugereaza Religia protestanta ORIGINALA preda o abordare mai "lejera" a religiei / mai mult simbolic decat ceva practic
In schimb NEO-Protestantii tongueOCAITII reprezinta o sfidare/a protestantismului : Sectele fiind infiintate de simplii indivizi care prin fanatismul lor interpreteaza dupa placul lor Biblia. Si se intorc cu 360 de grade, facand religia mai totalitara, contrar a ce vroia Luther Martin.
Religia:Ortodoxa si Catolica se trag din prima religia avand legatura cu cursul istoriei, Religia Protestanta se trage din religia Catolica. Cum si numele indica ca metoda de a protesta impotriva sistemului totalitar

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate.
Dar astazi Penticostalii si Baptistii dau invataturi conform Scripturilor.
Nu se mai aduc erezii, nu se interpretează gresit si nu se scoate nimic din Cuvantul Domnului si nici nu se Adaugă.
Unii au iluzia ca cea mai veche religie e cea mai bună.
Dar este clar ca religia Crestina s-a stricat.
Si catolicismul si ortodoxia au adus invataturi lumesti in Biserica Creștină.
Dacă ceea ce spun ei nu e si in Biblie noi nu trebuie sa practicam.
Dacă citesti Biblia ai sa vezi ca Dumnezeu tipul asta de invataturi le urăște si le condamnă.
Noi ascultăm de cuvantul Domnului.
Ce fac religiile astea vechi adică ortodoxia si catolicismul sunt lucruri pagane care Dumnezeu le urăște.
Nu contează cum au aparut protestanții, contează invatatura care o dau astăzi.
Dar catolicismul si ortodoxia au învățături lumesti, care nu apar in Biblie.
Dumnezeu ne cere sa renuntam la firea omenească.
Iar catolicismul si ortodoxia au aparut după ce sa introdus paganismul in Creștinism.
Sunt religii care nu au doar invatatura lui Dumnezeu si asta înseamnă ca ele nesocotesc pe Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

Este pacat sa ramai la o credinta gresita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Gresesti, sectele au fost formate de oameni care au modificat intelesul religiei/bibliei Dupa vointa lor, si acesti oameni de regula NU ERAU OAMENI EDUCATI, ci simplii fanatici.
Pe cand religiile originale au o istorie lunga, bineinteles au fost modificate, adaptate perioadei/respective.
Protestantii spun ca religia este mai mult ceva simbolic/traditie Nu trebuie sa crezi mo-ta-mo ce scrie in biblie. Sa te concentrezi mai mult pe viata ta, De asta tariile Protestante au avut o rata de dezvoltare mai mare decat cele Catolice. Tot ei au tradus biblia ca toti sa-l poata intelege, pana atunci biblia era predata mai mult in latina, taranii nu intelegeau.
DAR S-A INTAMPLAT O NENOROCIRE:
Biblia ajungand la tot feluri de (tarani) a inceput sa fie abordata dupa fitele lor, Ulterior Neo-Protestantii se intorc impotriva ideiilor reformatoare si fac Religia mai Absurda/Fanatica/agresiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Am cunostinte, chiar si preoti mai din toate religiile,: catolice, ortodoxe, protestante si Neo-Protestante
Dar cei din urma(pocaitii), se diferentieaza de primele 3(care is aproape la fel).
am cunostinte din mai multe secte: Dar penticostalii mi se par cei mai cu rea-credinta. Folosind religia pentru a-si atinge scopurile lumesti nu a divinitatii. In schimb apreciez atitudinea super-docila a iehovistiilor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate tu nu stii prea multe.
Yehovistii au Biblia lor.
Este extrem de diferită.
Si religia yehovista e mai mult o afacere.
Nu contează cum a apărut o religie.
Nou nu aducem erezii, nu interpretam gresit.
Yehovistii consideră ca Iisus Hristos nu este Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Habar n-am ce considera, pe mine ma intereseaza cum se compoarta ca persoane. Eu is ateu deci neutru cu privire la religie. Dar comportamentul pocaitiilor difera radical in functie de secta, iar toti astia penticostali pe care ii cunosc Toata ziua numai de Isus pomeneau, dar erau sarlatani, smecherasi, inselatori pentru ei a fi onest/cinstit=a fi fraier. Da ce religie e asta?
De Iehovisti am amintit ca contradictie, ei sunt super-pasivi, stau asa in lumea lor. Desigur ii consider putin aiurea. Dar Cel putin nu se baga peste altul cu forta (cum fac penticostalii)

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca oamenii sunt ipocriți nu înseamnă că e de vină intrega Biserică.
Oamenii merg la Dumnezeu in biserică nu pentru oameni.
E adevărat că si comportamentul lor contează dar e mai important ca invataturile care le ai sa fie de la Dumnezeu.
Si după ele sa te ghidezi.
Si yehovistii bat la usile oamenilor sa vorbească cu ei.
Un om din biserica iehovistă trebuie să aducă la Botez 2000 de oameni pentru a deveni Misionar care va primi foarte multe facilităţi financiare.
Biblia lor e diferită de restul.
E o religie falsă

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma refer la crestini, ortodocsi si catolici. Si nu mai citi seara povesti pentru copii ca nu mai scapi de "spiridusi" in veac.

| Mayar a răspuns (pentru Mircea08):

Frumos raspuns. Iti apreciez dedicatia si timpul pierdut pentru a explica acelora ce mereu vor sa taie firul in patru dupa logica lor personala.
Iti doresc numai bine! happy

| Mayar a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus ne-a lasat crestinismul, la marea schisma despartindu-se in catolici si ortodocsi. Deci tu nu ai habar ce tot spui acolo sau ce?

| Mayar a răspuns (pentru leo59):

Ma bucur sa vad ca mai sunt oameni ce vad adevarul si tin la acesta. happy
Ai dat un raspuns foarte frumos si explicativ. Iti apreciez calmul si rabdarea.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mayar):

Mai documenteaza-te te rog.

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

"Eu ma refer la crestini, ortodocsi si catolici."

Te poti referi la orice grupare religioasa, nu e nici o diferenta.