| Maxim96 a întrebat:

Eu cred ca ateismul e cea mai mare prostie a umanitatii! Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.
Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada.
Ateii intotdeauna sa explice ca totul a provenit de la sine, ceea ce nu poate fi.Toata lumea vazuta si nevazuta are un Creator. Oare cum putea un univers atat de vast si frumos sa apara de la sine? Daca ar fi asa ca sa apara totul de la sine,atunci si covoarele ar trebui singure sa se tese, nu ar mai trebui tesator.Chiar nu intelegeti?

80 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Ne mustra pentru pacatele facute!

| Maxim96 explică:

Cine esti tu ca sa ma judeci pe mine?
Nici nu ma cunosti.

| RAY a răspuns:

Dat find faptul ca ti rusine ca esti gay acea incarcatura negativa o descarci pe noi ateii, urat din partea ta maxim foarte urat mai ales ca fara ateu de ceausescu Romania era fara blocuri sa fim seriosi hai da-mi cateva poze cu blocuri inainte de comunism, romanii mancau mamaliga zilnic si la sarbatori paine erau tarani si traiau cu ziua, la ani tai cum poti jigni pe cine nu cunosti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Pacatele tale, pe care le spovedesti si esti ca nou, in rest, cum ziceam, e voia lui dumnezeu, sa se tarasca toti, asa vrea dumnezeu. App, de unde stii ca dumnezeu vrea sa ajuti sau nu pe cineva? Mno, pacatuieste si ii da una bucata lovitura, daca (incerci sa) il ridici, il sfidezi pe dumnezeu, daca poti sa ajuti si n-o faci, esti rau, pacatuiesti.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"In primul rand, trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu este Treime de Persoane"
Persoana=individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice.
Dumnezeu nu e persoana si nici fiinta cum sustineti voi credinciosi ci e o "entitate metafizica"- care nu poate fi perceput cu simțurile noastre, depășind cadrul realității.
Sa-i atribui unei persoane crearea universului si vietii pe pamant e de rasul curcilor, deci atentie la ce spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Da, auto-sclavia este sensul vietii voastre inutile.

| Hombre a răspuns:

Sa-i spuna cineva lui Ray sa taca din gura ca numai prostii spune. Naivul asta crede ca blocurile in Romania sau inventat cu Ceausescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Din moment ce el are ceva cu mine nu cred ca are rost intrebarea.
Citat "Cine esti tu sa ma judeci pe mine?" spune maxim lui aborted.
Dar el cand spune ca ateismul este cea mai mare prostie a umanitatii cine este sa judece.
Mie imi place sa judec din toate punctele de vedere si nu am o parere foarte clara despre cine a creat si cum lasand probabiltiatea sa existe un Dumnezeu dar nu atat de perfect precum se spune.
Ce nu imi place este ca oamenii se fraieresc singuri spunand ca ei l-au simtit pe Dumnezeu prin rugaciune si auto inducere a ideii.
Cand erai copil si iti spuneau niste adulti ca sunt fantome in casa nu aprindeai bencuri pe tot holul noaptea pana la baie? Poate se mai inchidea si o usa de la curent si iti aplificai credinta ca exista fantome acolo. Exact acelasi lucru se intampla si cu Dumnezeu.
Este vorba de incapatanare si mai ales de FRICA, daca gresesc si Dumnezeu chiar exista si el la cat de bun este ma arunca in iad unde ma voi chinui toata viata. laughing
Nu, Dumnezeu daca e drept va spune "uite om destept care gandeste".
Daca nu crezi in Dumnezeu asta nu inseamna ca il slujesti pe satana sau faci pacate toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze daca cineva intelege ca i-am facut prosti pe crestini dar exista sentimentul asta de frica dupa cum spuneam care ii tine jos.
Degeaba poti gandi daca tu te minti zilnic ca Dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| 22SWAG22 a răspuns:

Bravo Maxim! Ai intrat in cartea recordurilor. Esti cea mai prosta fiinta din lume. Atata timp cat tu existi nimeni nu se poate simti ultima fiinta din univers.
Daca Dumnezeu exista, si era perfect, chiar credeai ca ar fi creat un cretin ca tine? Tu esti mai inutil ca apa sfintita, singurul tau scop este sa fi prost.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Oricum dumnezeu e o persoana spirituala.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Nu,Dumnezeu nu ne-a creat sa fim sclavi.Ne-a numit fii Lui, iar Iisus a spus ca Tatal nostru este in ceruri.

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Stiu ca intelepciune dumnezeiasca si invataturilr dumnezeiesti vi se par prostie.Genial!

| Maxim96 explică:

Crede ce vreihappy

| Purec a răspuns:

Ai perfecta dreptate, doar ca ateii au si coada, doar ca nu in spate ca animalele, o au in fata, si e lunga de vreo 20 cm.

ps: Si omul e tot animal, sau tu esti un soi de planta?

| Inferno a răspuns:

Citate din Petre Tutea.

| Purec a răspuns (pentru Maxim96):

"Nu,Dumnezeu nu ne-a creat sa fim sclavi.Ne-a numit fii Lui, iar Iisus a spus ca Tatal nostru este in ceruri. "

Si mama noastra unde e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Daca nu am raspunsuri din partea lui Dumnezeu normal ca misinterpretez si dau vina pe el. De ce isi lasa imaginea sfasiata? Si nu sunt nervos pe nimeni dar daca ar exista totusi as fi bagat in seama, uite baiatu este in cautarea unor raspunsuri.
Eu am fost vindecat de epilepsie cu vreo 5 ani de depachine. Deodata la encefalograma a disparut problema. cum? Nu stiu, dar nici lui Dumnezeu nu cred ca ii place sa se laude.
In mintea mea am mai multi dumnezei, cativa prezentati de crestinism si unul inventat de mine. Atunci cand spun Dumnezeu tu poate te gandesti la al tau. oricum nu ar fi mare problema daca as jigni un personaj fictiv gandiduma la dumnezeul evreilor(nu al tau din cate imi aduc aminte) care taie si spanzura.
Eu vreau raspunsuri la intrebari si surpriza, nimeni nu mi le da. Tot in iad ma duc pentru ca indraznesc sa gandesc mai departe decat trebuie.
Ce vina au copiii ce se nasc cu malformatii?
Ce vina au niste oameni care se nasc intr-o familie de alta credinta decat crestina si sunt invatati la rele? Si caracterul lor la fel se va dezvolta.
De ce Dumnezeu isi lasa murdarita imaginea?
Si mai sunt si altele.
Cat despre indemnul ateu despre care spui, poate sunt oameni ca mine care cauta raspunsuri si cum Dumnezeu nu prea se chinuie sa ii faca sa inteleaga devin depresivi gandinduse ce frumos ar fi sa moara. Dar le este frica, oricum a 2 zi vor regreta dorinta asta de a muri.
Cred ca este cauzata din cauza dorintei de a avea pace, cum pana nu primesti raspunsurile dorite te obsedeaza si nu ai pace..Nu gandesc in momentele alea si atata tot.
Esti un om care copii tot din jurul tau, iti place o persoana pentru ca tu in momentul respectiv crezi ca este mai buna ca tine si o copii. Iti dezvolti caracterul in timp trecand prin propriile greseli si dorinta de a fi puternic.
La ce concluzie sa ajung? Suntem animale in cautarea raspunsurilor.
Cum la Dumnezeu care nu te baga in seama daca nu exista nu poti gasi pacea o cauti in moarte sau in somn.
Dar viata este frumoasa trecand peste asta.
Si nu sunt vreun adolescent de 16 ani care il neaga pe Dumnezeu pentru ca nu am telefon cu android. De mic m-am gandit daca chiar exista Dumnezeu pana am vazut zeitgeist, normal ca ma jucat psihic si am crezut tot probabil si din dorinta specifica adolescentului de razvratire.Pe atunci aveam 11 ani si cred ca din perioada aia am inceput sa analizez orice lucru despre gandirea umana, intrebari de genul ce il face pe acel om sa actioneze asa.
Acum am 17 ani si pot spune ca probabil nu sunt copt la minte sa inteleg unele lucruri, oricum nu cred ca voi descifra misterul vreodata pentru ca Dumnezeu nu da semne sa existe. Ci doar niste reguli pentru bunul mers al societatii.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Oricum dumnezeu e o persoana spirituala."
Basca vorbim basca intelegem.
Sa-ti iei capre si la pascut, e mai bine pentru tine.

| Maxim96 explică (pentru Purec):

Mama noastra e Bisericahappy
Biserica e Mireasa lui Hristos. Şi, spunea un părinte, că nu-L putem avea pe Dumnezeu tată, dacă nu avem Biserica mamă.

| sofian07 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

In zei? pai nu trebuie sa crezi in zei ca este doar un zeu dumnezeu unul si nimeni altul care ne-a creat pe noi si a creat universul ca daca e gandesti logic, e imposibil sa fie creat din senin si acest dumnezeu e tot allah in care credem noi musulmanii deci daca dumnezeu nu exista, de unde a avut hristos puterea de a vindeca oameni si de unde a avut mohammed ca a fost peninsula arabeasca acum 10 000 de ani plina de paduri sau ca luna are a mare crapatura in ea si multe chestii care au fost descoperite chiar in timpul nostru si mohammed a vb despre ele acum 1400 de ani! si ei au avut super inteligenta si suer putere din senin?

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Nu trebuie sa spui asta. Dumnezeu mi-a dat sa stiu rostul meu in viata.

| Thunderstruck a răspuns:

Esti un retardat, oamenii ca tine nu merita sa traiasca.

| ErrorFound a răspuns:

Nu-l bagati in seama, asa cum a spus el singur, nu are prieteni, e gay, e ratat si singurul lucru pe care il are e fanatismul.

In regula, acum ca am clarificat asta, hai sa clarificam si faptul ca oricine are nevoie de o divinitate pentru a avea un scop este sclav cu acte-n regula. Ok? Bun.

| Dandanache a răspuns (pentru Maxim96):

"Cum poti tu sa ma judeci?", zise Gogu, dupa ce inainte statuase: "Eu cred ca ateismul e cea mai mare prostie a umanitatii! Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba. Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada." Bravo Gogule, esti oficial un ipocrit.

| Hoooleooo a răspuns (pentru RAY):

Mai Ray, inca o noua dovada ca tu ai vana da educatie ba. Ia pune mana pe Realitatea ilustrata din anii 30, sa vezi cate blocuri se construiau atunci. Sau tu la Timisoara nu ai auzit de notiunea "bloc interbelic"? Romania era in progres tehhnologic, cand a inceput sovietizarea tarii. Fara Ceausescu, ticule, Romania avea poate mai putine blocuri, dar inca avea Vacarestii si alte cadiri de patrimoniu. Asa ca gandeste si tu inainte sa scrii. La aia 20 si ceva de ani pe care ii ai incepi sa ramai fara scuze. Hai, te pup, baga ignore si la contul asta, in timp ce iti repeti ca tu esti totusi un baiat cult.