| Evileye6 a întrebat:

Exisa o cale prin care se poate renunta "oficial" la orice forma de religie? Eu sunt atee, nu vreau sa ma casatoresc in biserica, sa fiu inmormantata in conformitate cu traditiile astea etc, problema e urmatoarea, familia mea e crestin ortodoxa, iar in cazul unui astfel de eveniment major din viata mea, ar avea astfel de pretentii, sa ma supun respectivelor ritualuri, din moment ce eu am fost botezata "din oficiu" de mica.

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Nu este nevoie de nimic oficial. Poti sa te casatoresti si fara biserica, parintii tai nu te vor putea duce cu forta acolo. La inmormantare poti lasa in testament ca vrei sa fii incinerata happy

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Testament si executor care sa se ocupe de treaba asta pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba renunti tu la religie oficial ca la familie tot nu poti renunta.

| Mayhem666 a răspuns:

Si tu ai exact aceeasi problema ca si mine, si eu sunt ateu, si simt ca atunci cand o sa ma casatoresc, parintii o sa ma forteze sa o fac la o biserica. Iar atunci cand o sa mor, nu vreau sa fiu inmormantat, in caz ca mor intr-un accident, prefer ca organele mele sa fie donate, si sa ii ajut pe cei care au nevoie de ele, nu sa fie ingropate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am zis la toti familiarii ca daca cheama vreun preot la inmormantare sau mai grav daca fac pomeni ca prostii o sa vin sa-i bantui in fiecare seara.
Am auzit de un tampit care s-a imprumutat 7000 lei ca sa faca pomana la restaurant.
Totul este energie si totul este posibil, mai putin povestile deplasate din Biblie.

| Divy a răspuns:

Uite alt exemplu de nerecunoștință, ai fost botezată "din oficiu" de mică și crescută și hrănită de părinți tăi. Alți sunt în orfelinate sau pe stradă, nebotezați, fără părinți și fără nimic fă ce vrei dar dacă nic pentru părinți tăi nu vrei să le faci înmormântarea religioasă atunci nu meriți nici mâncarea, nici hainele, nici casa, nici un lucru care s-au trudit ei pentru tine, treba ta ce faci pentru tine dar măcar recunoștință, respect și să-i asculți până mor, alți își vând copii, etc și tu te plângi de efortul care-l fac părinți tăi pentru tine.
Nu meriți nimic, tot ce ai tu merită copii orfani și cei săraci. Să-ți fie rușine!

| anonimg a răspuns (pentru Divy):

Ce spui tu nu este bine. Copii nu sunt roboti. Iar cand un om da nastere la copii, omul sa nu se astepte ca va fi urmat de copil cum il urmeaza un caine. Un om (parinte) care are o asemenea pretentie este lipsit de sanatate mintala.
Caci si Dumnezeu a creat omul ca sa fie ascultator de El; dar daca omul nu vrea sa implineasca voia lui Dumnezeu, ce-i de facut? Il leaga Dumnezeu pe omul acela cu lanturi si cu catuse? Ori il trasneste? Nu ne-a creat El pe fiecare dintre noi cu libertate de alegere? Nu da El ploaie si peste cei buni si peste cei rai?
In ce priveste voia lui Dumnezeu, aceasta este sfanta, dreapta si buna. Dar nu la fel este si cu vointa parintilor. Oare crezi ca daca un parinte ofera mancare, cazare si imbracaminte copilului sau, asta inseamna dovada de dragoste? Gresit. Cei mai multi parinti fac lucrul acesta din datorie. Il fac pentru ca asa trebuie facut; sau de rusinea oamenilor. (Altii au depasit pragul rusinii si si-au alungat copii de acasa; sau daca stau in aceeasi casa sunt instrainati unii de altii). Cei mai multi parinti isi cresc copii fara elementul cel mai important dintre toate acestea: dragostea. Un parinte daca nu stie cum sa si-l faca prieten pe copilul sau, atunci acest "parinte" -chiar daca se declara crestin- este cazut din drepturi, chiar daca nu exista o lege civila pentru aceasta(si nici nu poate sa existe); dar Dumnezeu vede lipsa dragostei si-l va judeca aspru pe acest parinte. Deci daca un om nu stie sa iubeasca, atunci sa nu de-a nastere la copii si nici sa nu se casatoreasca.

| Divy a răspuns (pentru anonimg):

Tu spui lucruri care contravin Bibliei.
Adevărat că uni părinți fac asta din datorie, dar atunci unii de ce nu o fac, poate așa știu ei să își manifeste dragostea. Nu uita că viața nu e totul în roz și unii au mai multe greutăți de înfruntat ca alții.
Un prieten nu te crește, nu te îmbracă, nu te hrănește, nu te sfătuiește, nu te îngrijește, nu e lângă tine când nu mai are nevoie de tine, nu te suportă în totlitate și îți e prieten, da ce dragoste mare o vezi tu pe asta.
A scuză-mă Dumnezeu judecă pe părinte că l-a botezat pe copil și îl duce la Biserică, iar copilul va fi mai rău judecat de lipsa măcar a datoriei (dacă nu dragostei) pe care o are față de părinți săi ce l-au născut și crescut.
Nu am nimic cu Artemis poate să facă ce vrea dar măcar recunpștință față de părinți săi ar trebui să aibă cel puțin până mor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita daca te-ai declarat aici pe TPU atee,deja astia te-au notat in castihul lor,iadul tea notat in arhivele lui, din cartea vietii ai disparut, duhul sfant te-a pasarit, probabil a ramas ingerul tau de la botez care te va urma triiiist si suparaaat, pana cand cerul te va chema inapoi cu sufletul si tarana se va duce inapoi de unde a fost luata.Ai ramas doar tu ateea.bineinteles si ceilalti atei, care te-au luat in seama in sistem, asta virtual, ca in realitate in doare-n c.r de tine ce esti ori nici in c.r nu-i doare de tine, dar pe familia ta, din nefericire, ii va durea.Pe parintii tai cel mai tare.Iar pe copii si mai tare fiindca neputand pune in practica valorile normale in educatia lor fiind atee, va trebui sa se obisnuiasca nu cu cei 7 ani deacasa ci cu 77 de ani deacasa.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce raspuns de ca.cat. Cine spanac esti tu sa ii zici ca o sa ii fie familia suparata, copii blestemati si prost educati. Daca tu crezi in povesti cu zane nu inseamna ca altii vor avea o viata de rahat pentru ca sunt mai rationali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De ce esti m-a suparat? ai trecut pe la wc-u si ai last urme pe TPU? de aia pute asa urat pe aici? Cine a spus ma de copii blestemati si prost educati? ma trudila? cu una cu alta suntem toti in aceeasi oala ma nu e nici o garantie ca ateul ori crestinul e superior cu ceva unul altuia.Cum poti fi atat de bleg?

| LordulAdevarului a răspuns:

Promoveaza site-ul acesta si vom scapa de ciuma asta. crestinismulexpus.blogspot.com