| BergerCipy a întrebat:

Exista dumnezeu (d-zeu) pentru ca nu mai inteleg nimic dovezi ca erau oameni si dinozauri de milioane de ani da primele finte adam si eva stiinta aduce dovezi de sute de ani religia o carte pe care cica ei au citit-o desi nimeni nu prea stia sa citeasca inainte de 1600 mai ales in cine stie ce limba ca d-zeu s-a nascut pe 25 decembrie desi nu scrie niciunde in biblie asta ca exista satana dat nu scrie asta ca merge pe apa ar fi cine stie ce minune dar si in ziua de azi magicieni ii pacalesc pe fraieri cu sticla transparent in apa etc etc...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu putea daca era libertin. Dumnezeu nu e libertin chiar daca e atotputernic. Ce a pierdut Adam a pierdut si urmasii lui. Din momentul cand a pacatuit Dumnezeu nu i-a mai intretinut corpul. Intre pacat si conceptia lui Cain a trecut un timp in care, fara sa simta, corpurile Evei si lui Adam au inceput sa se degradeze. Suficient incat sa nu mai dea nastere la copii nemuritori. Acum vine si partea morala: Dumnezeu e un dumnezeu al cauzei si efectului: consecintele greselilor parintilor se transmit la copii adica devin cauze ale suferintelor lor. La fel se intampla si azi. Jertfa lui Cristos a oferit doar baza legala a anularii consecintelor insa dreptatea cere ca si noi sa suferim ca cei dinainte de moartea lui Cristos. Si nu e doar o chestiune de consecinte. Diavolul a iscat o controversa: a strecurat indoiala cu privire la motivatiile lui Dumnezeu. Diavolul a spus: "nici un om nu-l iubeste pe Dumnezeu decat daca Dumnezeu ii da de toate." Lui Dumnezeu nu-i place sa fie iubit doar pentru ceea ce poate oferi omului. E ca si cum eu fac un dar cuiva si acela ma iubeste doar pentru ca i-am dat acel dar fara sa-l intereseze persoana mea cu calitatile pe care le am. La fel s-a intamplat si cu Adam: el nu a reflectat la personalitatea lui Dumnezeu iar cand a venit ocazia sa arate respect si recunoastere pentru Dumnezeu si legea Lui, a crezut un strain adica pe Diavol. Asadar Dumnezeu a zis: 'nu voi tine nici cu omul bun nici cu cel rau; amandoi vor muri, dar pe omul bun il voi invia la timpul fixat dupa ce procesul cu Diavolul se va fi incheiat'. Diavolul a pierdut procesul pentru ca s-a dovedit mincinos pentru ca au existat oameni care in ciuda problemelor nu au renuntat in a-L cunoaste si iubi pe Dumnezeu. Daca am privi doar la partea fizica a ceea ce relateaza Biblia atunci intr-adevar Biblia ar fi o carte absurda si plina de ciudatenii si contradictii si fabule si basme. happy

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E poveste lunga si pe care cred ca e greu s-o intelegi, dar pe scurt, toate povestile alea cu spiridusi si alte tampenii sunt doar instrumente de manipulare fara absolut nici o baza reala.

| N0xEterniS a răspuns:

Observi ca de cand au aparut mijloace prin care putem inregistra asa zisele minuni, ele au disparut? Se spune ca s-au facut minuni acum 1000 de ani, ca s-au intamplat lucruri extraordinare, convenabil ca nu se pot dovedi.
Fara indoiala esti pe drumul cel bun. Asa au fost toti ateii si deistii sau agnosticii.
La inceput crezi in tot: in biblie, in biserica, in dumnezeu, in minuni etc, dupa incepi sa fii selectiv in ce priveste biblia, biserica, preotul adica ti se pare bizar ca dumnezeu a trebuit sa-si sacrifice propriul fiu ca sa ne ierte pe noi. Nu putea pur si simplu sa ne ierte? Si faza e ca nici macar nu e sacrificiu, ca Iisus a inviat dupa laughing dupa asta te indoiesti de autenticitatea bibliei si daca nu cumva e un basm cu totul, dupa incetezi sa mai crezi in biserica, vezi ca tot se invarte in jurul banilor si alte chestii logice de care o sa-ti dai seama, aici pur si simplu crezi in dumnezeu dar biserica si biblia ti se par naive. Dupa toate astea iti dai seama ca nu ai niciun motiv sa crezi in vreun zeu si ca ai crezut pana acum doar pentru ca si ceilalti din anturaj credeau, sau poate logica te intreapta spre deism sau agnosticism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru N0xEterniS):

"bizar ca dumnezeu a trebuit sa-si sacrifice propriul fiu ca sa ne ierte pe noi. Nu putea pur si simplu sa ne ierte? Si faza e ca nici macar nu e sacrificiu, ca Iisus a inviat dupa." - 1) pentru Dumnezeu e posibil orice, insa El are niste legi morale pe care si El le respecta. Orice forta care este scazuta trebuie adunata cu alta ca sa revina la aceeasi forta. La fel este si in fizica. Adam a pierdut forta vietii vesnice. Pentru ca forta pierduta de urmasii lui Adam sa fie recastigata a fost necesar ca o alta forta ( Cristos ) sa fie adunata la forta omului. 2) Cristos s-a jertfit in sensul ca a renuntat de bunavoie si complet la dreptul ca sa mai traiasca vreodata ca om pe Pamant desi din punct de vedere moral avea acest drept pentru ca nu a avut pacat. Invierea lui a fost modul de a renunta complet la viata ca om pe Pamant. Adam, prin pacat, si-a pierdut dreptul de a trai vesnic pe Pamant. Deci Biblia e rationala si logica si NU e o poveste CI adevarul. happy

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pentru dumnzeu e posibil orice, de ce mai exista razboaie, foamete, copii morti, boli incurabile inca alte mii de religii si zeitati?
In legile alea morale ale lui dumnezeu intra si uciderea oamenilor nevinovati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sir sanjei):

Dumnezeu putea daca era libertin. Dumnezeu nu e libertin chiar daca e atotputernic. Ce a pierdut Adam a pierdut si urmasii lui. Din momentul cand a pacatuit Dumnezeu nu i-a mai intretinut corpul. Intre pacat si conceptia lui Cain a trecut un timp in care, fara sa simta, corpurile Evei si lui Adam au inceput sa se degradeze. Suficient incat sa nu mai dea nastere la copii nemuritori. Acum vine si partea morala: Dumnezeu e un dumnezeu al cauzei si efectului: consecintele greselilor parintilor se transmit la copii adica devin cauze ale suferintelor lor. La fel se intampla si azi. Jertfa lui Cristos a oferit doar baza legala a anularii consecintelor insa dreptatea cere ca si noi sa suferim ca cei dinainte de moartea lui Cristos. Si nu e doar o chestiune de consecinte. Diavolul a iscat o controversa: a strecurat indoiala cu privire la motivatiile lui Dumnezeu. Diavolul a spus: "nici un om nu-l iubeste pe Dumnezeu decat daca Dumnezeu ii da de toate." Lui Dumnezeu nu-i place sa fie iubit doar pentru ceea ce poate oferi omului. E ca si cum eu fac un dar cuiva si acela ma iubeste doar pentru ca i-am dat acel dar fara sa-l intereseze persoana mea cu calitatile pe care le am. La fel s-a intamplat si cu Adam: el nu a reflectat la personalitatea lui Dumnezeu iar cand a venit ocazia sa arate respect si recunoastere pentru Dumnezeu si legea Lui, a crezut un strain adica pe Diavol. Asadar Dumnezeu a zis: 'nu voi tine nici cu omul bun nici cu cel rau; amandoi vor muri, dar pe omul bun il voi invia la timpul fixat dupa ce procesul cu Diavolul se va fi incheiat'. Diavolul a pierdut procesul pentru ca s-a dovedit mincinos pentru ca au existat oameni care in ciuda problemelor nu au renuntat in a-L cunoaste si iubi pe Dumnezeu. Daca am privi doar la partea fizica a ceea ce relateaza Biblia atunci intr-adevar Biblia ar fi o carte absurda si plina de ciudatenii si contradictii si fabule si basme. Si de aceea Dumnezeu nu face minuni pentru oamenii buni. Minunile lui Cristos au fost facute doar pentru ca Dumnezeu sa demonstreze oamenilor ce poate face, iar acele minuni au fost consemnate in Biblie. Egiptenii si canaanitii erau oameni care ignorau constiinta de la Dumnezeu, nu doreau sa-L cunoasca pe Dumnezeu si IL ignorau pe Dumnezeu, nu-L iubeau si nu-L respectau pe Dumnezeu, si ii chinuiau pe cei care mai aveau inima pentru Dumnezeu. De aceste lucruri se faceau vinovati atat egiptenii cat si canaanitii cat si celelalte popoare pagane din jur precum asirienii si celelalte popoare pagane. In toate basmele si mitologiile nu am citit nicaieri lucruri atat de clare si marete ca in Biblie. Nu am citit nicaieri despre un zeu sau dumnezeu atat de maret si de complet care sa se autoprezinte ca si creator al tuturor lucrurilor si cu un scop bine definit si care sa fi intervenit activ in a apara activ interesele celor ce-l iubesc dupa niste rationamente logice si clare. Numai cine nu vrea nu cauta si nu vede aceste lucruri in paginile Bibliei. Acele crime infaptuite de Dumnezeu contra egiptenilor si canaanitilor dovedesc ca Dumnezeu se tine de cuvant si ii poate pedepsi cu moartea a doua pe cei care fac rau celor buni si IL ignora pe Dumnezeu si dragostea Lui. Dumnezeu s-a tinut de promisiunea ce i-a facut-o lui Avraam. Canaaniti buni care au avut inima pentru Dumnezeu nu au fost ucisi de Dumnezeu. Acele razboaie sunt o exemplificare la scara mica a ceea ce va face Dumnezeu in viitor la Armaghedon cand va ucide pe cei rai la Armaghedon la scara mondiala. Dumnezeu nu se va mai folosi de oameni ca sa poarte acel razboi. Dumnezeu va folosi doar pe Cristos si ingerii lui. Dumnezeu nu vrea ca omul sa-L asculte din teama ci din iubire si respect fata de El si poruncile Lui. Dumnezeu a lasat si mai lasa pe om sa faca orice vrea el pe Pamant si sa poata observa in acelasi timp ca fara Dumnezeu NU exista fericire, nu este sens in viata, nu e speranta, nu e viata fara moarte, nu e viata fara boli si suferinte. Dumnezeu nu mai ucide pe nimeni azi. Oamenii se omoara intre ei si vad consecintele faptelor lor. Prin asta Dumnezeu arata ca nu e politai. Ceea ce face Dumnezeu este ca sa mentina la limita conditiile de viata pe Pamant si NU da deocamdata sanatate perfecta si viata vesnica la nimeni pe Pamant. happy

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acele crime infaptuite de Dumnezeu contra egiptenilor si canaanitilor dovedesc ca Dumnezeu se tine de cuvant si ii poate pedepsi cu moartea a doua pe cei care fac rau celor buni si IL ignora pe Dumnezeu"

Sa omoare copii egiptenilor pentru ca Faraonul nu l-a lasat pe Moise sa plece... Ai dreptate, chiar e un zeu bun si milostiv!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sir sanjei):

"Sa omoare copii egiptenilor pentru ca Faraonul nu l-a lasat pe Moise sa plece... Ai dreptate, chiar e un zeu bun si milostiv!" - faraonul s-a facut raspunzator pentru moartea copiilor egiptenilor pentru ca a ignorat pe Dumnezeu si a fost mandru. Si da, acei copii au fost nevinovati. Este posibil ca Dumnezeu ii va readuce la viata pe unii dintre acei copii si probabil chiar pe toti. Va fi o inviere a celor drepti si a celor nedrepti ( care n-au avut ocazia sa-L cunoasca pe Dumnezeu sau s-au poticnit in pacatele sau greselile altora ). De fapt si azi se intampla la fel: noi ca copii ai lui Adam-Eva murim nevinovati de pacatul lui Adam-Eva insa pe parcursul vietii facem unele pacate. Unii copii mor si azi fara sa apuce sa zica "mama". Este posibil ca pe unii dintre acestia sau probabil chiar pe toti Dumnezeu ii va invia la timpul stabilit de El in viitor. Dupa structura ADN-ului embrionar Dumnezeu poate prevedea inclinatiile pe care le va avea un om inca nenascut. Dumnezeu va reda viata cui vrea El si cui considera El ca merita indurare si sa-l readuca la viata in viitor. Pacatul adamic se mosteneste inegal de la om la om. Insa cum toti oamenii mostenesc o doza de pacat ( imperfectiune ), toti suntem muritori. Insa faraon si oamenii lui nu vor mai invia niciodata pentru ca l-au urat pe Dumnezeu cu toate ca au vazut faptele de putere ale lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a aratat lui faraon ca ura lui pentru Dumnezeu avea sa aiba consecinte asupra urmasilor lui. Dumnezeu spune: "nu voi judeca pe fiu pentru pacatul tatalui." Dumnezeu nu a judecat acei copii insa moartea lor a survenit ca urmare a consecintelor faptelor rele ale lui faraon si oamenilor lui. A nu se confunda consecintele cu judecata lui Dumnezeu. Dumnezeu l-a avertizat pe faraon cu privire la ce avea sa se intample daca IL ignora pe Dumnezeu. Asta si pentru ca egiptenii ucisesera copiii de parte barbateasca ai evreilor. Egiptenii i-au ucis fara sa ofere nici o alternativa evreilor subjugati. Insa Dumnezeu le-a oferit o alternativa lui faraon si oamenilor lui: recunoasterea lui Dumnezeu sau moartea propriilor copii. Dumnezeu i-a impietrit inima faraonului pentru ca in primul rand faraonul a ales sa-L ignore pe Dumnezeu. De fapt nu Dumnezeu i-a impietrit inima faraonuluu ci Diavolul care a avut permisiunea de la Dumnezeu in acest sens. La fel ca Dumnezeu si Diavolul lasa pe om sa aleaga si daca alege raul, il determina sa faca si mai mult rau daca acel om nu se impotriveste pacatului din el si Diavolului. La fel si azi, aparent Dumnezeu e raspunzator de tot raul din lume pentru ca El ar trebui sa intervina si Lui Ii sta in putere sa indrepte lucrurile. DAR nu doar vointa si puterea lui Dumnezeu e implicata. E ca si cum patronul unei firme vede cum un angajat face lucruri rele, dar ii mai da timp. Astfel se poate spune ca patronul se face raspunzator de actiunile angajatului pentru ca nu ia masuri contra lui. La fel se poate spune si despre Dumnezeu ca "i-a impietrit" inima faraonului de fapt permitandu-i Diavolului sa impietreasca inima faraonului contra lui Dumnezeu. Insa daca luam in considerare controversa iscata de Diavol putem ajunge sa intelegem corect. Daca ar fi sa consideram evenimentele de la inceputurile lor, Dumnezeu se face raspunzator pentru toate insa cunoscand motivatiile Lui si ce asteapta El de la creaturile Lui inzestrate cu libertate de alegere, ajungem sa intelegem corect motivele pentru care exista atata rau pe Pamant. Dumnezeu nu vrea sa fie iubit de niste roboti ci de catre creaturi care aleg sa-L iubeasca. Faraon a ales sa-L urasca pe Dumnezeu si a suportat consecintele atat el cat si familia lui. Deci putem avea incredere in dreptatea si iubirea lui Dumnezeu. Un om degeaba e "bun" daca nu-L recunoaste, nu-L lauda si nu-L respecta si iubeste pe Dumnezeul adevarat care a creat cu iubire tot. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sir sanjei):

Dumnezeu putea daca era libertin. Dumnezeu nu e libertin chiar daca e atotputernic. Ce a pierdut Adam a pierdut si urmasii lui. Din momentul cand a pacatuit Dumnezeu nu i-a mai intretinut corpul. Intre pacat si conceptia lui Cain a trecut un timp in care, fara sa simta, corpurile Evei si lui Adam au inceput sa se degradeze. Suficient incat sa nu mai dea nastere la copii nemuritori. Acum vine si partea morala: Dumnezeu e un dumnezeu al cauzei si efectului: consecintele greselilor parintilor se transmit la copii adica devin cauze ale suferintelor lor. La fel se intampla si azi. Jertfa lui Cristos a oferit doar baza legala a anularii consecintelor insa dreptatea cere ca si noi sa suferim ca cei dinainte de moartea lui Cristos. Si nu e doar o chestiune de consecinte. Diavolul a iscat o controversa: a strecurat indoiala cu privire la motivatiile lui Dumnezeu. Diavolul a spus: "nici un om nu-l iubeste pe Dumnezeu decat daca Dumnezeu ii da de toate." Lui Dumnezeu nu-i place sa fie iubit doar pentru ceea ce poate oferi omului. E ca si cum eu fac un dar cuiva si acela ma iubeste doar pentru ca i-am dat acel dar fara sa-l intereseze persoana mea cu calitatile pe care le am. La fel s-a intamplat si cu Adam: el nu a reflectat la personalitatea lui Dumnezeu iar cand a venit ocazia sa arate respect si recunoastere pentru Dumnezeu si legea Lui, a crezut un strain adica pe Diavol. Asadar Dumnezeu a zis: 'nu voi tine nici cu omul bun nici cu cel rau; amandoi vor muri, dar pe omul bun il voi invia la timpul fixat dupa ce procesul cu Diavolul se va fi incheiat'. Diavolul a pierdut procesul pentru ca s-a dovedit mincinos pentru ca au existat oameni care in ciuda problemelor nu au renuntat in a-L cunoaste si iubi pe Dumnezeu. Daca am privi doar la partea fizica a ceea ce relateaza Biblia atunci intr-adevar Biblia ar fi o carte absurda si plina de ciudatenii si contradictii si fabule si basme. happy

| MortalProxy96 a răspuns:

Nu există.

| Victoria009 a răspuns:

Dumnezeu a existat cu sute de miliarde de ani in urma.El a fost de la incepurul inceputurilor, el a crest dinozauri, care au aparut mai tarziu decat Adam si Eva.Aceasta putere a lui Dumnezeu este inexplicabila, nimeni nu poate spune de unde el a aparut, din cine.Insa asa lucruri precum:cine a facut lumea,exista D-zeu sau nu,cum a aparut asta,aia,etc., toate acestea sunt scrise in Biblie, in cartile sfinte, despre minunile Maicii Domnului, ale lui Iisus Hristor, si Dumnezeu.Trebuie sa citesti mai mult, sa te informezi, atunci mintea ta se va lumina de lumina lui Dumnezeu, vei deschide ochii unei alte lumi.)