| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Exista Dumnezeu sau nu? Eu am atatea suparari si necazuri in viața si ma tot rog dar nu mi se schimba nimic in viata. Incep sa devin ateu si am sa ma sinucid ca nu mai suport.Din pacarte inca cred in Dumenzeu si mi-e frica de iad ca daca nu eram mort demult si ce bine era. Uitativa la intrebarile mele si o sa vedeti de ce sunt trist ia de ce nu mai suport eu viața

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Calugarii budisti iti vor spune ca nu are importanta daca exista zei sau nu. Calugarii hindusi iti vor spune ca exista o puzderie de zei.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca exista.Frica de Dumnezeu ( inclusiv de a nu fi trimis in iad) e inceputul intelepciunii.Te incurajez sa citesti Noul Testament si inainte sa spui:Creatorul meu daca existi si daca e Cartea ta te rog sa imi luminezi mintea sa inteleg ce vrei sa imi vorbest prin ea!
!

| RAY a răspuns (pentru ania):

Vechiul de ce nu?

| RAY a răspuns:

Sunt 35000 de secte crestine, fiecare cu iadul lui si raiul lui, sansa sa intri in ambele e egala, vei intra in ambele, ce minunat

| RAY a răspuns:

Esti un troll fara viata, cica ateu cu frica de iad rolling on the floorrolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

"Exista Dumnezeu sau nu?"
Asta este intrebarea pe care numai tu singur, ti-o poti da!

Nici una din intrebarile tale nu mi se para fii cauzatoare de "necaz", dar alegerile si incapatanarea ta, da!

Spui ca esti timid, dar in realitate nu ai pic de incredere in tine, fiindca esti un om care nu citesti, nu inveti si nu vrei sa-ti iei riscuri ca sa faci ceva in viata, asteptand ca totul sa iti vina de-a gata, ceea ce nu este normal.

Fetele si femeile nu se duc dupa un barbat mut, care nu saluta, nu deschide gura si nici nu se comporta frumos.
Sa astepti de la o femeie sa faca primul pas, este jenant, insemnand ca tu esti o nulitate si un puturos, care asteapta mura-n gura sa primeasca totul.
Maturitatea mentala este un alt lucru important in viata noastra, a adultilor.

Te-ai indragostit de o fata care nu te place...asta nu-i nimic, fiindca nu putem impune nimanui sa ne placa, doar pentru ca noi ii placem. Tine de creierul uman, sa intelegem ca nu putem forta oamenii sa faca ce vrem noi, ca nu mai suntem copilasi sa ne jucam cu papusile si sa le impune sa faca ce vrem noi.

Negativitatea cu care tratezi lucrurile te-ai adus aici si nu vei realiza nimic in viata daca nu inveti sa fii pozitiv, sa te schimbi si sa te comporti ca un adult, nu ca un copilas mic si razgaiat.
Nu mai da vina pe altii pentru comporatmentul si atitudinea ta, ca nu-i nromal.

Schimba-te, invata sa vorbesti, invata sa te comporti in societate, invata sa deschizi gura si sa spui ce doresti, ca sa obtii ceea ce doresti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Incep sa devin ateu si am sa ma sinucid ca nu mai suport. Ai specificat clar. Ateii se sinucid mai des ca ceilalți.
Ești trist fiindcă ai ales să fii așa.
... eram mort demult si ce bine era. După ce erai mort, nu era nicicum, nici bine, nici rău.

Bula
| Bula a răspuns:

Roaga-te ca, Dumnezeul sa-ti deschida mintea si inteligenta!
Doar astfel vei putea trece prin problemele vietii.

| Mayhem666 a răspuns:

"Exista Dumnezeu sau nu?"

Eu personal nu cred, dar nu o sa spun clar si ferm NU, pentru ca nu am devizi pro sau contra existentei unei entitati divine.

"Eu am atatea suparari si necazuri in viața si ma tot rog dar nu mi se schimba nimic in viata."

Schimbarea nu vine de la sine. Daca nu actionezi in viata pentru a o schimba, va ramane asa cum este si acum. Nu mai astepta sa ti se imbunatateasca viata datorita unei divinitati, ca o sa astepti tu mult si bine.

"Incep sa devin ateu si am sa ma sinucid ca nu mai suport."

Ateism nu este egal cu sinucidere.

"Din pacarte inca cred in Dumenzeu si mi-e frica de iad ca daca nu eram mort demult si ce bine era."

Daca tu inca crezi, inseamna ca nu esti ateu inca. Frica de iad e indusa din cauza sindromului de trauma religioasa, pe care aparent toti crestinii il au. O fobie cat se poate de stupida, dar si serioasa in acelasi timp. Din cauza minciunilor, spalarii pe creier, indoctrinarii si fricii induse in voi de cand sunteti mici copii, dezvoltati acest sindrom si nici macar nu realizati ca il aveti sau ca macar exista sau ce este.

"Uitativa la intrebarile mele si o sa vedeti de ce sunt trist ia de ce nu mai suport eu viața"

Nu m-am uitat, dar dupa modul in care ai formulat asta, pare ca ceri atentie, si cam atat. Ceri atentie printr-un mod in care oamenii se vor simti nevoiti sa ti-o ofere din cauza ca te bazezi pe un subiect de comun interest.

P.S. Nimic din ce am spus nu am spus-o la un mod rau sau sa te atac pe tine sau pe oricine altcineva intr-un mod personal. Pur si simplu am spus ce gandesc si opiniile mele personale.

| halogen001 a răspuns:

Nu există nici un Dumnezeu.
Se spune despre Dumnezeu că e atotputernic, inteligent, atotștiutor, nemuritor și iubește omul.
Dacă era așa, nu mai aveam purici și păduchi, nu mai aveam războaie, inchiziție, sclavagism, nu mai aveam boli, foamete, minciună, înșelăciune și tâlhărie.
Făcea zeul atotputernic și inteligent purici și păduchi? Evident că nu, pentru că nu avea nevoie de așa ceva. Atunci de ce avem purici și păduchi? Avem pentru că viața e o formă de existență a materiei determinată de proprietățile materiei și de evoluția în timp prin selecție naturală. De aceea avem tot felul de viețuitoare de la viruși și bacterii până la om.
Un zeu atotputernic și nemuritor nu are nevoie de nimic și nu face nimic conștient și rațional pentru că nu are nevoie. Un zeu atotputernic și inteligent nu poate să îl facă pe om pentru că nu are nevoie de om și nu poate să iubească omul pentru că omul pentru un zeu atotputernic și nemuritor ar avea valoarea zero.
De ce avem minciună, războaie, înșelăciune și tâlhărie? Orice viețuitoare face orice poate ca să supraviețuiască, să strângă resurse și să se înmulțească. Omul e o viețuitoare și de aceea face și el tot ce poate face și de aceea avem minciună, înșelăciune și războaie.
Ce e Dumnezeu? La fel ca toți zeii e un personaj imaginar de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă folosită pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori. Ce face un părinte care vrea să determine un copil să facă ceva, dar fără să-l învețe nimic? Folosește sperietoarea Bau-Bau. Așa e și Dumnezeu, un fel de Bau-Bau care să dea greutate spuselor unor indivizi necinstiți și neserioși. Un om mincinos pentru a putea înșela un alt om, are nevoie ca acel om să nu cunoască adevărul, deci să nu aibă știință și în plus mai are nevoie ca acel om să fie credul și să creadă minciuna spusă de mincinos. De aceea credința e drumul spre minciună, iar știința e drumul către adevăr.
Cine are nevoie de credința omului și de ritualuri primitive, zeul atotputernic care nu are nevoie de nimic sau omul mincinos? Omul mincinos are nevoie de credința omului pentru a-l înșela pe omul naiv, credul și neștiutor.
Concluzia e că Dumnezeu e un Bau-Bau care nu ajută omul cu nimic.

| dany1988122 a răspuns (pentru halogen001):

Ala din Biblie e un criminal, un misogin, etc. Cum sa nu poti tu de o prosti...ta? Tu fiind zeu atotputernic. rolling on the floor Judecatorii 1:19. Cum sa fi tu atotstiutor si sa te coboti pe Pamant ca sa vezi ce fac aia cu turnul Babel, si multe altele.

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

Corect, așa este. În cărțile primitive cu povești absurde, întâi îți spune că zeul te omoară și după aceea îți spune că zeul e bun și te iubește laughing

| dany1988122 a răspuns (pentru halogen001):

Se pare ca, creatia sa e mai iubitoare decat el. rolling on the floor

| KRATOS59983 a răspuns (pentru halogen001):

Esti un ateu foarte prost, si nu sti nimic, tot ce ai scris mai sus sunt niste chestii care isi pot primi ez debunk dar chiar nu stau acu sa iti dau replica, fiindca esti cum am mai zis, un ateu, fara valoare

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, exista Dumnezeu, dar Dumnezeu nu e pestisorul de aur care sa-ti indeplineasca 3 dorinte la alegere. Ca Dumnezeu sa asculte de tine trebuie mai intai ca tu sa asculti de el. Ai citit Evanghelia vreodata?

| oglindasultanului a răspuns:

Exista idei din capul tau, ai grija cum le alegi ca asta te va chinui cand iti vei da seama ca n-ai fost atent.

| StrongHeart a răspuns:

Viata e un dar, daca tu vrei sa distrugi darul asta, e treaba ta, dar sa nu ai niciun dubiu ca viata e un dar frumos de la Dumnezeu, care nu vrea sa suferi si te iubeste nespus de mult. Toata suferinta vine din nepricepere si necredinta si doar tu o poti depasi cu ajutorul Lui Dumnezeu. Aminteste-ti ca nu esti singurul care sufera, toti suntem prinsi, e iad si aici pe pamant, sau e rai, e asa cum iti faci tu sa iti fie, dar nu vad de ce ai alege partea intunecata cand poti alege lumina. Nu stii ca binele invinge mereu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a demonstrat inca nimeni ca dzeu exista sau ca nu exista. E una din cele mai vechi probleme filosofice

Ramane o incertitudine.

E la latitudinea ta daca alegi sa crezi sau nu.

| dany1988122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa dovedesti ca nu exista un lucru? E absurd. Trebuie dovedit ca exista acel lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Vorbind la modul general, se poate demomstra ca nu exista multe lucruri, atunci cand se definesc niste limite.

De exemplu e foarte usor de demonstrat ca nu exista utilizatori activi pe TPU cu varsta mai mare de 120 de ani.

Dar da, sa dovedesti ne-existenta altor "fiinte/lucruri/afirmatii" intr-un mod universal valabil e imposibila ( cel putin noua ca oameni, deoarece suntem limitati in timp, spatiu, resurse, cunostinte)

| Mayhem666 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stiu cui i-ai raspuns sau la ce i-ai raspuns, dar sunt de acord cu tine. Nu se poate dovedi inexistenta a ceva. Ceva ce se poate dovedi trebuie sa existe mai intai, ca sa lase urme ale existentei, si pe baza aceata se poate dovedi existenta, dar ceva ce nu exista nu lasa urme si prin urmare nu se poate dovedi inexistenta a ceva. Simpla lipsa de dovezi ale existentei rezulta automat in deducerea inexistentei.

| dany1988122 a răspuns (pentru Mayhem666):

Asa ar trebui sa dovedeasca ca nu exista Zana Maseluta rolling on the floor

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu cred ca exista Dumnezeu. Acela este Iisus Hristos, iar calea catre El este calea adevarului si a harului, adica Ortodoxia!

| MrAM a răspuns:

Credinta pleaca de la tine si nici o alta persoana nu te poate convinge daca exista sau nu Dumnezeu. Eu cred ca e o experienta subiectiva divinitatea. Am avut si eu la randul meu experientele mele cu toate ca nu ma impac cu latura asta de ceva timp. Cred ca suntem atat creatura cat si creatorul. Ideal ar fi sa formam o balanta intre aceste doua aspecte si impreuna prin actiunile noastre sa reflectam aceasta credinta.

| Sorinelz1 a răspuns:

Tovarășe nu știu prin ce treci, dar rezista.

Te sfătuiesc sa asculți asta

https://youtu.be/2hzliTgUvCQ

Vei găsi ceva folositor sa știi.

Pace frate. Sa ne auzim de bine.

Fi tare și nu ceda.
Toți avem zile grele și probleme. Asa e pe pământul asta.
Dar sa nădăjduim ca într-o zi va fi bine?

| sabin89 a răspuns (pentru Sorinelz1):

"Pace frate. Sa ne auzim de bine."
Pe ce considerente îl numeşti frate?

| Sorinelz1 a răspuns (pentru sabin89):

Din prea buna mea omenie.

E un cuvânt care transmite căldură.

La asta m-am referit.
Gen compătimesc cu el, încerc sa îl înțeleg.

Are mai multe înțelesuri.

| jisoo98 a răspuns:

Fiecare este propiul lui dumnezeu,fara de alt creator,gandeste-te ca poate viata vrea sa te incununeze dupa ce vei scapa de aceste rele din viata ta, crede in tine, nu te lasa, incearca daca vrei impreuna sau nu cu rugaciunile tale sa faci afirmatii pozitive auzibile cu privire la ce vrei sa se schimbe in viata ta, asta se numeste lege atractiei parca